NEWS

S.PELLEGRINO YOUNG CHEF 2018

Znamy regionalnych półfinalistów tegorocznej edycji konkursu S.Pellegrino Young Chef - aż czterech z nich to Polacy.

SPYC to międzynarodowy konkurs dla młodych szefów kuchni, który ma na celu wspieranie ich rozwoju, a co za tym idzie - również rozwoju światowej gastronomii – zwłaszcza fine diningu. Konkurs składa się z kilku etapów i rozpoczyna się złożeniem aplikacji wraz z opisem stworzonego przez szefa kuchni dania. Następnie członkowie jury, w skład którego wchodzą przedstawiciele prestiżowej włoskiej szkoły kulinarnej ALMA, wybierają około 200 najciekawszych zgłoszeń. Kolejnym etapem są regionalne półfinały w 21 lokalizacjach na całym świecie, których zwycięzcy będą rywalizować o 1. miejsce podczas globalnego finału w Mediolanie w 2018 r. Każdy uczestnik musi wykazać się zarówno kreatywnością w łączeniu smaków, tekstur i form, jak i dbałością o szczegóły. Do regionalnych półfinałów stanie aż 209 adeptów sztuki kulinarnej. Podczas półfinału odbywającego się w październiku w Warszawie Polskę będzie reprezentować czterech szefów kuchni: Miłosz Grabowski z restauracji Pod Różą w Gdańsku, Jan Kiliański z restauracji Główna Osobowa w Gdyni, Marcin Popielarz Restauracja Biały Królik w Gdańsku, Łukasz Wącirz z restauracji Avocado w Poznaniu, którzy będą rywalizować z reprezentantami Słowenii, Serbii i Węgier.

Uczestników oceniać będzie pięcioosobowe jury, w którego skład weszli szefowie kuchni z kilku krajów: Wojciech Modest Amaro z Polski, Ana Ros ze Słowenii, Florin Scripca z Rumunii, Andre Tokiev z Bułgarii oraz András Wolf z Węgier.


OGRÓD W MIEŚCIE

Warszawski Festiwal Kulinarny "Rośliny, Owady i Miód" odbędzie się w dniach 8-10 września w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego w Al. Ujazdowskich 4 w Warszawie.

Warszawski Festiwal Kulinarny to połączenie targów i konferencji z dobrym jedzeniem w roli głównej. Będzie to spotkanie ludzi promujących żywność wysokiej jakości, edukację i zrównoważony rozwój. Festiwal zgromadzi także najlepszych polskich producentów, artystów i rzemieślników. Podczas wykładów i debat prelegenci spróbują odpowiedzieć na następujące pytania: Jak możemy na co dzień jeść zdrowiej i lepiej? Dlaczego warto kupować produkty od małych producentów? Co to jest etyczne jedzenie? Szczegółowy program już wkrótce. Godziny otwarcia 10-19. Bilety: dorośli: 10 zł, dzieci: 5 zł.


W cenie biletu zawarte jest także zwiedzanie Ogrodu Botanicznego UW wraz ze szklarniami.


KULINARNA DYPLOMACJA

W maju na zaproszenie Ambasady i Konsulatu Polski przedstawiciele OSSiC i Poland National Culinary Team zorganizowali wiele wydarzeń promujących polską kuchnię w Singapurze.

Sebastian Krauzowicz, szef kuchni restauracji Sfera by Krauzowicz w hotelu Copernicus, członek OSSiC i trener Poland National Culinary Team, wraz z trzy-osobowym zespołem (reprezentantami kadry) przez ponad trzy tygodnie odwiedzili najlepsze singapurskie restauracje i przygotowali tam menu składające się z polskich potraw (i polskich produktów): m.in. modrą kapustę, kwaśnicę i zupę ziemniaczaną czy podwędzany tatar, który cieszył się ogromną popularnością wśród gości. Polska ekipa przygotowała wydarzenia m.in. w restauracjach: Oscar's Conrad, Experience Hotel, Botanique czy Tower Club. W zależności od miejsca menu miało różny charakter. Kucharze przygotowali nie tylko dania a' la carte czy menu degustacyjne, ale także polskie dania do menu bufetowego dla około 160-180 osób. Część wydarzeń była zamknięta wyłącznie dla zaproszonych gości (lub członków klubu), a inne były dostępne do kupienia w restauracjach. - Taki wyjazd to zawsze duże wyzwanie: ze względu na trudne, często ekstremalne warunki (bardzo wysoka temperatura, presja czasu, nieznane zaplecze) - mówi Sebastian Krauzowicz. - Jednak przede wszystkim to możliwość promocji polskiej kuchni, zaprezentowania naszych umiejętności i bliższego poznania wielokulturowej kultury i kuchni Singapuru. Tamtejsza gastronomia bardzo prężnie się rozwija i przybywa restauracji na najwyższym poziomie. Singapur nie ma swojej narodowej kuchni i ich kulinaria są mieszanką najróżniejszych wpływów. Jednak są tam nie tylko zamożni, ale i coraz bardziej świadomi klienci - dodaje. Pobyt w Singapurze był jednym z projektów Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni w ramach Poland National Culinary Team. Reprezentacja już teraz przygotowuje się do kolejnych zawodów. Oby działań promujących polską kuchnię - jako jeden z kluczowych elementów kultury narodowej - było coraz więcej.


MAGAZYN

Nr 169/2017

NA OKŁADCE: Kobieta roślinożerna. Restauratorka Malka Kafka
W ŚRODKU: wywiad ze Sławomirem Korczakiem,właścicielem cukierni Polska European Bakery & Chocolate w Meksyku.


PARTNERZY

Advertisement