NEWS

PREZENTACJE KULINARNE FUNDACJI KLUBU SZEFÓW KUCHNI

Już 19 VIII 2017 podczas Festiwalu Smaku w Grucznie dnia 19 VIII odbędą się prezentacje kulinarne Klubu Szefów Kuchni.

Grupa kucharzy na czele z prezesem fundacji Klubu Szefów Kuchni, Jarosławem Walczykiem przygotuje potrawy według receptur z historycznych książek kucharskich z Grudziądza i Torunia. Zapraszamy na degustację, będzie można posmakować prawdziwej, regionalnej, historycznej kuchni w sezonowej odsłonie i interpretacji najlepszych polskich kucharzy.

Receptury i potrawy zaczerpnięto z napisanej po niemiecku książki kucharskiej z 1866 r. ("Martha. Eine zuverlässige Rathgeberin in der Kochkunst und in den meisten anderen Zweigen der Hauswirthschaft, Graudenz "1866 ­– "Marta: godna zaufania doradczyni w sztuce kulinarnej i w wielu innych zagadnieniach gospodarstwa domowego") oraz z innych publikacji z regionu: "Kuchnia polska: niezbędny podręcznik dla kucharzy i gospodyń wiejskich i miejskich oraz poradnik w wielu gałęziach gospodarstwa domowego", Toruń 1885; "Tania kucharka, zawierająca liczne przepisy na tanie i smaczne przyrządzanie różnych potraw, o szczególnie zup, sosów, jarzyn, potraw mięsnych i postnych", Grudziądz 1906; "Nauka gotowania do użytku ludu polskiego", Grudziądz 1915 oraz z pierwszej polskiej książki kucharskiej z 1682 r. (S. Czerniecki, "Compendium ferculorum albo zebranie potraw", Kraków 1682). To połączenie historii i gastronomii jest możliwe dzięki udziałowi najlepszych polskich kucharzy z Klubu Szefów Kuchni, którzy zechcieli dołączyć do nas i razem z nami poszukiwać inspiracji, nowości i odkryć w dawnych książkach kucharskich: źródłach odczytywanych wspólnie przez kucharzy i historyków.

Wydarzenia odbędą się już 19 VIII 2017 r., godz. 12.00, 14.00, 16.00

Organizatorami są: Centrum Dziedzictwa Kulinarnego UMK w Toruniu, Klub Szefów Kuchni, Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły

 


MAGAZYN

Nr 174/2018

NA OKŁADCE: Marcin Koch, właściciel Bazaru Kocha i Talerzyków.
W ŚRODKU: wywiad z Philippem'em Mille, szefem kuchni restauracji Le Parc w zamku Les Crayères w Szampanii


PARTNERZY

Advertisement