NEWS

SZEF DLA MŁODYCH TALENTÓW - EFEKTY PROGRAMU EDUKACYJNEGO MAKRO

Paulina ma 17 lat i pochodzi z Tarnowskich Gór. Uwielbia gotować, marzy o własnej restauracji i o tym, by została wyróżniona w Żółtym Przewodnik Gault & Millau. Teraz swój kulinarny talent może rozwijać w warszawskiej Restauracji Strefa dzięki programowi Szef dla Młodych Talentów.

- Pamiętam, jak pasja do gotowania obudziła się we mnie po raz pierwszy, gdy postanowiłam przyrządzić spaghetti dla moich najbliższych. Kiedy wszyscy zaczęli chwalić moje danie, uświadomiłam sobie, że gotowanie to coś, co chcę robić w życiu – wspomina Paulina Boncol, 17-letnia uczennica Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim. Wraz ze swoimi kolegami wzięła udział w czerwcowym Mikserze Kulinarnym w Akademii Inspiracji MAKRO – bezpłatnym spotkaniu edukacyjnym dla uczniów szkół gastronomicznych, które MAKRO Polska organizuje co miesiąc w ramach programu Szef dla Młodych Talentów. Uważnie słuchała prelekcji Jana Kuronia, przyglądała się pokazowi kulinarnemu Jarka Walczyka i prezentacjom produktów, a na koniec rozwiązła quiz. I uzyskała najlepszy wynik! W nagrodę zdobyła tygodniowy staż w jednej z najlepszych polskich restauracji – Strefa, pod okiem nowego szefa kuchni Łukasza Andruszkiewicza.

- Choć skończyłam dopiero pierwszą klasę szkoły gastronomicznej, kucharze w Strefie dali mi mnóstwo możliwości. Nie tylko przygotowuję półprodukty, ale mogę nawet komponować potrawy, które następnie trafiają bezpośrednio na stoliki gości. Nauczyłam się tu przygotowywania deserów, ryb, mięs oraz poznałam mnóstwo nowych smaków – mówi Paulina – Zanim wybrałam szkołę gastronomiczną, wahałam się. Kucharze ze Strefy powiedzieli mi, że to normalne i że praca w gastronomii jest pełna wzlotów i upadków. Ale wiem, że nie chcę rezygnować! Moje miejsce jest w kuchni, w przyszłości chciałabym mieć własną restaurację, a gdyby znalazła się w Żółtym Przewodniku Gault & Millau, byłabym najszczęśliwszą osobą na świecie  – podkreśla z uśmiechem mieszkanka Tarnowskich Gór.


Szef dla Młodych Talentów to jedyny tego typu program edukacyjny w Polsce, skierowany do młodych kucharzy, stawiających pierwsze kroki w karierze. W jego ramach MAKRO Polska organizuje comiesięczne bezpłatne spotkania dla uczniów szkół gastronomicznych – Miksery Kulinarne. Odbywają się na nich pokazy kulinarne wybitnych szefów kuchni, prelekcje wyjątkowych postaci świata kulinariów oraz prezentacje produktów z całego świata. Na uczestników Mikserów Kulinarnych czekają quizy, a na zdobywców najlepszych wyników – tygodniowe bezpłatne staże we wiodących polskich restauracjach. Z myślą o uczniach powstają także materiały edukacyjne i książka „Mix Wiedzy Kulinarnej”. Pierwsza edycja programu odniosła wielki sukces: blisko 1100 uczniów z całej Polski wzięło udział w dziewięciu Mikserach Kulinarnych, spośród których wyłoniono piętnastu stażystów. Już od września br. startuje nowa edycja, kolejne Miksery Kulinarne oraz jeszcze więcej konkursów z nagrodami.

Więcej informacji: www.szefdlamlodych.pl, www.facebook.com/szefdlamlodychtalentow


MAKRO POLSKA ROZWIJA AKCJĘ CSR-OWĄ "NIE MARNUJĘ, PAKUJĘ"

We wszystkich halach MAKRO w Polsce rozpoczęła się akcja promująca program odpowiedzialności społecznej "Nie marnuję, pakuję". Na klientów sieci hurtowni czekają materiały informacyjno-edukacyjne oraz zniżki na artykuły jednorazowe do pakowania żywności.

Rocznie na świecie marnuje się 1,3 mld ton jedzenia, a w samej Europie 100 mln ton. Najwięcej jedzenia wyrzuca się w gospodarstwach domowych, a na drugim miejscu znajduje się gastronomia – restauracje i firmy cateringowe. W odpowiedzi na rosnący problem marnowania żywności MAKRO Polska prowadzi projekt odpowiedzialności społecznej "Nie marnuję, pakuję". Program, nad którym mecenat objęła Federacja Polskich Banków Żywności, zaadresowany jest do właścicieli lokali gastronomicznych i konsumentów. Poprzez plakaty, ulotki i inne materiały edukacyjne ma on na celu zachęcać do zabierania ze sobą nieskończonego posiłku z restauracji. Do akcji dołączyły warszawskie lokale Tel Aviv i Rani.

MAKRO Polska postanowiło rozszerzyć działania w ramach programu o ogólnopolską akcję promocyjną. We wszystkich halach w Polsce do 31 lipca br. obowiązuje 10% zniżki przy zakupie artykułów jednorazowych za minimum 100 zł. Poprzez rabat MAKRO Polska chce zachęcić swoich klientów, w tym właścicieli lokali gastronomicznych, do pakowania nieskończonego posiłku „na wynos” dla gości. Wszystkie hale zostały oznakowane naklejkami oraz edukacyjnymi plakatami, klienci mogą także zabrać ze sobą broszury informacyjne, które podpowiedzą, jak zaradzić problemowi marnowania żywności, a przy tym ograniczyć negatywny wpływ na nasz ekosystem.


PREZENTACJE KULINARNE FUNDACJI KLUBU SZEFÓW KUCHNI

Już 19 VIII 2017 podczas Festiwalu Smaku w Grucznie dnia 19 VIII odbędą się prezentacje kulinarne Klubu Szefów Kuchni.

Grupa kucharzy na czele z prezesem fundacji Klubu Szefów Kuchni, Jarosławem Walczykiem przygotuje potrawy według receptur z historycznych książek kucharskich z Grudziądza i Torunia. Zapraszamy na degustację, będzie można posmakować prawdziwej, regionalnej, historycznej kuchni w sezonowej odsłonie i interpretacji najlepszych polskich kucharzy.

Receptury i potrawy zaczerpnięto z napisanej po niemiecku książki kucharskiej z 1866 r. ("Martha. Eine zuverlässige Rathgeberin in der Kochkunst und in den meisten anderen Zweigen der Hauswirthschaft, Graudenz "1866 ­– "Marta: godna zaufania doradczyni w sztuce kulinarnej i w wielu innych zagadnieniach gospodarstwa domowego") oraz z innych publikacji z regionu: "Kuchnia polska: niezbędny podręcznik dla kucharzy i gospodyń wiejskich i miejskich oraz poradnik w wielu gałęziach gospodarstwa domowego", Toruń 1885; "Tania kucharka, zawierająca liczne przepisy na tanie i smaczne przyrządzanie różnych potraw, o szczególnie zup, sosów, jarzyn, potraw mięsnych i postnych", Grudziądz 1906; "Nauka gotowania do użytku ludu polskiego", Grudziądz 1915 oraz z pierwszej polskiej książki kucharskiej z 1682 r. (S. Czerniecki, "Compendium ferculorum albo zebranie potraw", Kraków 1682). To połączenie historii i gastronomii jest możliwe dzięki udziałowi najlepszych polskich kucharzy z Klubu Szefów Kuchni, którzy zechcieli dołączyć do nas i razem z nami poszukiwać inspiracji, nowości i odkryć w dawnych książkach kucharskich: źródłach odczytywanych wspólnie przez kucharzy i historyków.

Wydarzenia odbędą się już 19 VIII 2017 r., godz. 12.00, 14.00, 16.00

Organizatorami są: Centrum Dziedzictwa Kulinarnego UMK w Toruniu, Klub Szefów Kuchni, Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły

 


MAGAZYN

Nr 166/2017

NA OKŁADCE: Restaurator Piotr Popiński.
W ŚRODKU: wywiad z Henrym McGovernem, założycielem firmy AmRest, prowadzącej ponad 1200 restauracji w 13 krajach świata


PARTNERZY

Advertisement