Gwałtowny rozwój branży
Nowa branża rozwijała się tak dynamicznie, że już po 15 latach produkcja przekroczyła import, a w późniejszych latach spowodowała nadwyżkę owoców. W trudnych czasach wysokich kosztów, kalifornijskim sadownikom nie brakowało kreatywności. Jeden z nich „zatrudnił” około 500 małp do pomocy w zbiorach. Zwierzęta okazały się niezwykle efektywnymi współpracownikami. Małpi biznes jednak miał też słabe strony, ponieważ zwierzęta wykazały się wielkim talentem zarówno do zbiorów, jak i konsumpcji owoców.
Kalifornijska doskonałość
Kalifornijczycy twierdzą, że nikt nie uprawia tak znakomitych śliwek jak oni. I mają mocne argumenty: niezwykle korzystny klimat do uprawy owoców, wysokie standardy rolnictwa, fachowe rzemiosło dopracowywane przez pokolenia oraz perfekcyjny system suszenia owoców. W okolicach połowy sierpnia w całym regionie zaczną się śliwkowe żniwa, które potrwają ok. 30 dni. Aby zerwać śliwki w najlepszym dla nich momencie, kiedy są odpowiednio dojrzałe, sadownicy przed zbiorami sprawdzają jędrność owocu oraz zawartość naturalnego cukru w owocach. Kolejnym ważnym zabiegiem zapewniającym śliwkom najwyższą jakość są zautomatyzowane zbiory, prowadzone przez specjalne maszyny strząsające, które chwytają pień drzewa i strząsają świeże śliwki do specjalnych pojemników.
Zbierane i suszone w Kalifornii
Świeże owoce błyskawicznie trafiają do suszenia. Po dokładnym umyciu i odwodnieniu owoców, rozpoczyna się proces suszenia śliwek na specjalnych drewnianych tacach. Cały proces został dopracowany przez naukowców oraz prowadzony jest z zachowaniem najwyższych standardów higieny. Gwarantuje to wydajność oraz ochronę jakości owocu. W kolejnym etapie suszone śliwki kalifornijskie trafiają do profesjonalnych zakładów pakownia, gdzie podlegają inspekcji i klasyfikacji pod kątem rozmiaru. Tam, w specjalnych chłodniach, pozostaną do czau, kiedy będą potrzebne. Aby zachować najwyższą jakość, śliwka kalifornijska jest pakowana na zamówienie. Dopiero, gdy partia owoców zostanie zakupiona, śliwki zostaną ponownie nawodnione, wysterylizowane, sprawdzane po raz ostatni i zapakowane do wysyłki.
Zbiory w Kalifornii już niebawem!
W celu uzyskania dostępu do zdjęć i przepisów, zapraszamy na nowo stworzoną stronę California Prunes pod adresem: www.CaliforniaPrunes.org
Aby otrzymać dodatkowe informacje odwiedź kanały mediów społecznościowych:
Facebook: https://www.facebook.com/sliwkikalifornijskie/
Instagram: https://www.instagram.com/sliwki_kalifornijskie/