x

Adam Chrząstowski: Michelin i inni 2019

Kategoria: Lifestyle - blog    10.09.2019

Tegoroczny przewodnik Michelin - Main Cities of Europe - długo kazał na siebie czekać. Do tej pory gala premierowa czerwonej książeczki zawierającej rekomendacje restauracji z głównych miast Europy odbywała się przed 10 marca. W tym roku nie było pompy, a przewodnik ukazał się 2-3 tygodnie później.

Adam Chrząstowski. Foto: archiwum prywatne.
Adam Chrząstowski. Foto: archiwum prywatne.
Potwierdza to plotki o zmianach i kryzysie tego wydawnictwa. Mimo zauważalnego, mniejszego niż zwykle, ciśnienia wiele osób czekało, czy potwierdzą się informacje o dołączeniu do listy kolejnych miast z Polski. Płonne – jak się okazało – nadzieje mieli poznaniacy i Trójmiasto. Czym kierują się inspektorzy, wybierając kolejne destynacje? Czy pozbawiony reklam przewodnik stara się pozyskać środki na funkcjonowanie z innych źródeł, jakimi są władze państwowe i samorządy? Nie mam nic przeciwko temu, lecz dobrze by było, aby kryteria stały się transparentne.
Okazało się, że zmiany w czerwonej książeczce są kosmetyczne. Przynajmniej nie popełniono błędów z poprzednich lat, kiedy to rekomendowano nieistniejące restauracje. O ile fakt dodania i wykreślenia z listy kilku działających miejsc w Warszawie zaświadcza o bytności inspektorów w stolicy, to usunięcie z przewodnika dawno już zamkniętej krakowskiej restauracji nie wymagało wizyty pod Wawelem. Żadna z pytanych przeze mnie osób związanych z polecanymi w książeczce krakowskimi restauracjami nie widziała w nich w zeszłym roku inspektorów Michelin. Stąd wnioskuję, że krakowska lista została po prostu przepisana.
Szkoda, bo w obydwu miastach sporo się dzieje. Kraków zalewa ciągle rosnąca fala turystów. Co pocieszające, ich preferencje zmieniają się z taniej rozrywki na rzecz wydarzeń kulturalnych i lepszej gastronomii. Tak zresztą starają się stymulować to krakowscy włodarze. Zrozumiano zagrożenie zadeptania miasta przez turystów i potrzebę zamiany ilości na jakość. Restauracje w naturalny sposób się do tego dostosowują. Brak odnotowania tego faktu przez przewodnik budzi rozgoryczenie oraz – co naturalne – poczucie, że wydawnictwo przestaje być do czegokolwiek potrzebne. Pisałem już o tym, że rekomendacja Michelin niestety nie przekłada się na zwiększone obroty. Plakietki wyróżniają lokale usytuowane w dużym zagęszczeniu (np. na Starym Mieście), lecz wygląda na to, że bardziej zaspokajają ambicje zawodowe szefów kuchni, niż nakręcają biznes.
W Warszawie grupa Daniela Pawełka ugruntowała swoją pozycję bibgourmandzistów przez wyróżnienie dla Kieliszków na Hożej. Do listy dołączyły też lokale, które powinny były się na niej znaleźć już w zeszłym roku (Bez Gwiazdek czy Chłodna 15 by Wilamowski). Piszę ten felieton chwilę po konferencji, w której uczestniczyła Ana Roš, Szefowa Roku według World’s 50 Best Restaurants 2018. Opisując sytuację w swojej rodzimej Słowenii, stwierdziła, że nie ma tam profesjonalnych restauracji. Postanowiła taką stworzyć i oprócz jej charyzmatycznej osobowości właśnie ten czynnik spowodował, że została wyróżniona i zauważona przez świat. Słuchając jej wypowiedzi, zadawałem sobie pytanie: ile w Polsce jest finediningowych restauracji, które mają zhierarchizowaną obsługę – maitre d’hotel, front waiter, back waiter, food runner, sommelier? Na kuchni bywa już lepiej, ale tam hierarchia częściej dotyczy różnicy stawek niż podziału obowiązków. I znowu taka sytuacja wynika z warunków ekonomicznych: siły nabywczej portfela, oczekiwań i świadomości gości, kosztów pracy vs. średniego rachunku, kosztów najmu. Jeśli w słoweńskich górach, w kraju, do którego nie dociera Michelin, a żółty przewodnik Gault & Millau ukazał się po raz pierwszy w zeszłym roku, może powstać restauracja, która jest wymieniana wśród najlepszych na świecie, to warto uświadomić sobie, że są też inne kanały promocji niż te wydawnictwa. Oczywiście będą one podzielone na te bardziej popularne jak turystyczny Tripadvisor oraz niszowe jak Le Chef ’s, lecz na przykładzie restauracji Any Roš widać, że na Gault & Millau i Michelin świat się nie kończy.
Pytanie, jaką drogę wybrać? Można pójść drogą Any i wejść w hermetyczny świat topowych szefów kuchni. Uczestniczyć w sympozjach i konferencjach. Można też – i trzeba – inspirować i namawiać władze lokalne do promowania regionu czy miasta poprzez gastronomię. Należy tylko znaleźć jakiś haczyk, który nas wyróżni. W Polsce nie powinno być z tym problemu. Mamy unikatowe produkty, optymalny klimat i położenie geograficzne, ciekawą historię. Myślę, że musimy się jedynie zorganizować i postarać o pieniądze.

Felieton ukazał się w „Food Service" 5/2019 nr 185.

Autor tekstu: Adam Chrząstowski
O AUTORZE
Adam Chrząstowski
Prezydent Bocuse d’Or Academy Poland, wyróżniony przez Akademię Gastronomiczną nagrodą Mistrz Mistrzów. Prowadzi działalność doradczą i szkoleniową w branży HoReCa (Adam Chrząstowski Consulting), pisze felietony dla magazynu „Food Service”, prowadzi programy kulinarne w Kuchni +.
Był szefem kuchni restauracji Ed Red w Krakowie i w Warszawie, wyróżnionych przez Slow Food Polska oraz przewodniki Michelin i „Gault & Millau”. Współtworzył krakowską restaurację Ancora. Doświadczenie zdobywał na wszystkich szczeblach zawodu kucharza w najlepszych restauracjach w kraju i za granicą. Absolwent filozofii, specjalność – etyka.

Zobacz także

Adam Chrząstowski: Poznań doceniony

W rodzimym światku gastronomicznym zapanowała ostatnio euforia. Ożył temat polskich restauracji w przewodniku Michelin.

Tomasz Źródłowski: Wino jest w porządku, ale... whisky jest szybsza

"Wine is fine, but whiskey’s quicker Suicide is slow with liqueur Take a bottle, drown your sorrows Then it floods away tomorrows" Ozzy Osbourne

Maciej Nowaczyk: W polskim winiarstwie najlepsze jeszcze przed nami

"The best is yet to come" - tytuł utworu Franka Sinatry chyba najlepiej oddaje prognozy dotyczące przyszłości branży winiarskiej w Polsce. Oby się spełniły!

Szef bez butów chodzi? Szef kuchni Przemysław Kaczmarek o tym, jak jadają kucharze

- Parafrazując znane przysłowie, chcę opisać zjawisko, które jest charakterystyczne dla naszej branży. Jak jadają szefowe i szefowie kuchni? Zazwyczaj szybko, na stojąco, nieregularnie i dość przypadkowo... - pisze Przemysław Kaczmarek, regionalny szef kuchni Unilever Food Solutions Polska.

Adam Chrząstowski: Małżeństwo z rozsądku

Jestem ciekaw, czy dobrze wam się kojarzy powyższy tytuł? Jedni powiedzą - jeśli związek, to tylko z miłości. Inni, że poważna decyzja podjęta na chłodno, bez emocji, lepiej rokuje, i to właśnie nazywamy rozsądkiem.

Agata Noszczyk: Nie próbuję być na sto procent "stąd"

Czwartek, wczesne popołudnie. Do restauracji wchodzi Pan Janusz, przywozi jak co tydzień ziemniaki,cebulę i buraki. Jego syn dźwiga worek marchewki, a w drugiej ręce niesie pęk porów. Przemarznięte, ale biorę.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej