x

Krzysztof Małej: Dobry menedżer powinien być liderem

Kategoria: Ludzie    17.09.2019

Jaki powinien być dobry menedżer restauracji? Czym właściwie zajmuje się new opening manager i jak nim zostać? - na te i inne pytania odpowiada nam Krzysztof Małej.

Krzysztof Małej. Foto: Michał Radwański.
Krzysztof Małej. Foto: Michał Radwański.
Ma pan wiele lat doświadczenia jako menedżer w sektorze HoReCa. Skąd pomysł, żeby zająć się zarządzaniem akurat w tej branży?
Bakcyla do gastronomii zaszczepił we mnie Paco Argibal, ówczesny asystent menedżera w Dining Room w hotelu Landmark w Londynie, gdzie trafiłem jako kelner śniadaniowy. Paco nauczył mnie praktycznie wszystkich aspektów pracy, począwszy od nakrywania stołu, na serwisie wina skończywszy. Do dziś utrzymujemy kontakt, pomimo upływu ponad 20 lat.

Jakie cechy i jakie umiejętności powinien posiadać dobry menedżer restauracji?
Dobry menedżer powinien być liderem, który motywuje cały zespół do działania, inspiruje, dba o dobrą atmosferę w miejscu pracy, ale jest też autorytetem, ma wiedzę merytoryczną i umie się nią dzielić. Musi też mieć doświadczenie w zarządzaniu zespołem, umieć wyznaczać zadania i dobrze współpracować z szefem kuchni. Ważna jest komunikatywność, w tym umiejętność kontaktowania się z VIP-ami. Menedżer powinien również ustalać standardy funkcjonowania restauracji – ważne jest, aby były one spisane i dostępne dla wszystkich. Praca menedżera bywa nerwowa, więc przydaje się w niej odporność na stres.

W swojej karierze zawodowej pracował pan na stanowisku kelnera w Londynie. Jak dużo tamte doświadczenia wniosły do pana późniejszej pracy?
Bardzo dużo. Był to okres ciężkiej pracy: rano śniadanie, później szkoła, a wieczorem wymagający serwis kolacyjny. Mogę powiedzieć, że już wtedy chyba Paco przygotowywał mnie do pracy menedżera. Zadawałem mu mnóstwo pytań, a on na wszystkie cierpliwie odpowiadał.

Krzysztof Małej. Foto: Michał Radwański.
Krzysztof Małej. Foto: Michał Radwański.


Przez ostatnich 13 lat pracował pan w trzech różnych miejscach, ale zawsze na stanowisku new opening managera. Czym zajmuje się taka osoba?
Osoba na stanowisku opening general managera jest odpowiedzialna dosłownie za wszystko. Dla przykładu, gdy otwieraliśmy Lemongrass, przez pół roku byłem szefem budowy. Poza tym na tym stanowisku odpowiada się za: wyposażenie (porcelanę, sztućce, szkło itd.), ustalanie standardów i pilnowanie, czy wszyscy ich przestrzegają, przygotowanie budżetu, marketing, zatrudnianie pracowników.

Jakie wymagania musi spełnić restauracja od strony sali i obsługi gości, żeby otrzymać gwiazdkę Michelin?
Jeśli chodzi o gwiazdki Michelin, to na pierwszy ogień zawsze idzie jedzenie. Oczywiście inspektorzy biorą też pod uwagę obsługę i czystość restauracji. Obsługa musi być uśmiechnięta, schludnie ubrana, znać menu oraz kartę win.

Czy w każdym miejscu, w którym pan pracuje, stosuje pan ten sam system zarządzania, czy dostosowuje pan sposób zarządzania do lokalu?
Zawsze dostosowuję styl zarządzania do lokalu. Inaczej zarządza się tzw. restauracją fine dining, a inaczej restauracją casual.

Czy ma pan jakieś rady dla osób, które zaczynają lub chciałyby zacząć karierę menedżera restauracji? Czego się uczyć, gdzie się uczyć, na co zwracać uwagę?
Przede wszystkim do bycia menedżerem restauracji trzeba mieć pasję. To jest najważniejsze. Poza tym, żeby zostać dobrym menedżerem, należy przepracować trochę czasu z doświadczonymi ludźmi z branży, ciągle się doskonalić, odbywać staże, uczestniczyć w konferencjach branżowych, dużo czytać, podróżować i degustować różnego typu jedzenie.

KRZYSZTOF MAŁEJ
Stanowisko:
new opening manager
Najważniejsze miejsca pracy: The Landmark London, Hilton Canary Wharf Hotel, Lemongrass Restaurant & Bar, Atelier Amaro
Wykształcenie: London Institute of Technology and English
Data i miejsce urodzenia: 04.04.1974 r., Warszawa

Wywiad ukazał się w „Food Service" 4/2019 nr 184.

Autor tekstu: Wojciech Piasecki
O AUTORZE
Wojciech Tomasz Piasecki
Z wykształcenia mgr inż technologii żywności i żywienia człowieka. Od 13 lat związany z branżą żywności jako technolog i dziennikarz. Specjalizuje się w analizie sensorycznej, badaniach ilościowych i jakościowych na rynku FMCG, technologii gastronomicznej oraz dietetyce sportowej. Z zamiłowania kucharz i piekarz nieustannie poszukujący nowych smaków. Promuje kuchnię zdrową i zbilansowaną. Uwielbia podróże, zarówno te miejskie, jak i z plecakiem w nieznane.

Zobacz także

Australijczyk Joshua Treacy nowym szefem warszawskiego Nobu

Joshua Treacy - pochodzący z Australii szef kuchni z 15-letnim doświadczeniem - obejmuje pozycję szefa kuchni restauracji Nobu w Warszawie. Tymczasem już na początku czerwca stołeczny hotel Nobu odwiedzi jeden z założycieli tej słynnej lifestylowej marki Nobu Matsuhisa.

Dawid Uszyński odmienia gdańską restaurację Sassy. Nowy szef kuchni stawia na azjatyckie fusion

Współtwórca warszawskich restauracji Japonki oraz Japonka Dawid Uszyński został szefem kuchni gdańskiej Sassy. Lokal przeszedł niedawno metamorfozę, której efektem jest zmiana koncepcji kulinarnej.

Patryk Burnicki szefem kuchni w Karma House Gościeńczyce

Patryk Burnicki, były szef kuchni restauracji U Fukiera rozpoczął pracę w mazowieckim kompleksie Karma House Gościeńczyce. Lokal ma serwować dania kuchni polskiej z azjatyckim twistem, a menu bazować będzie na produktach pochodzących głównie z własnych upraw i hodowli.

Federico J. González nowym CEO w Louvre Hotels Group. Zastąpi Pierre’a Frédérica Roulota

Federico J. González został nowym CEO Louvre Hotels Group. Firma dziękuje dotychczasowemu CEO Pierre’owi-Frédéricowi Roulotowi.

Marcin "TYTUS" GRABSKI: Hip-hop jest dla mnie biletem do świata wina

To nie winylowe płyty, ale butelki z winem są dziś głównym narzędziem pracy MARCINA "TYTUSA" GRABSKIEGO. O tym, jak zmienił swoje życie i z sukcesem prowadzi lokale oparte na winie, opowiada właściciel WINEM POWIŚLE, ŁASKAWOŚCI TYTUSA I ASFALT WINYLE I WINO.

Beata Śniechowska bohaterką "Foodmission" - serii wideo The Best Chef

Beata Śniechowska, współzałożycielka i szefowa kuchni wrocławskiego bistro Młoda Polska, jest bohaterką serii wideo "Foodmission" tworzonej przez zespół The Best Chef. To wyróżnienie, bo odwiedzają oni w niej najbardziej inspirujących twórców gastronomii w Europie. Do Polski wracają po 2 latach.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej