x

"The Garden Chef"

Kategoria: Lifestyle - książki    04.10.2019

Z pola na stół - to filozofia od pewnego czasu zdobywająca serca kucharzy i konsumentów. Co się za nią kryje?

Książka „The garden chef\". Foto: materiały prasowe.
Książka „The garden chef\". Foto: materiały prasowe.
Najczęściej bezpośrednie zakupy realizowane przez szefów kuchni u rolników oraz tworzenie przyrestauracyjnych ogrodów czy gospodarstw, w których uprawiane są składniki potrzebne do przygotowania potraw z menu. Wydawać by się mogło, że mało który restaurator czy kucharz ma na tyle komfortowe warunki, aby wcielać w życie tę filozofię. Jednak wydana przez Phaidon książka „Garden Chef” udowadnia, że jest to możliwe niezależnie od tego, czy ktoś dysponuje małą przestrzenią na dachu w środku miasta, gdzie hoduje zioła i przyprawy, czy posiada większą działkę z drzewami owocowymi i warzywami. Do współtworzenia publikacji zostało zaproszonych 40 słynnych szefów, którzy nie tylko doskonale wiedzą, skąd pochodzą produkty w ich kuchni, ale także od początku do końca mają wpływ na to, w jaki sposób one powstają. Często sami współprowadzą gospodarstwa, które są naturalną częścią ich kulinarnych koncepcji. Przepisami z produktów prosto z pola dzielą się tu m.in. Andoni Luis Aduriz, Eneko Atxa Azurmendi, Michel Bras, Mary Dumont, Alice Waters, Ana Ros, Magnus Nilsson czy Ben Shewry. Wśród receptur znajdziemy np. rzepę z kremem z szynki i śliwkami (autorstwa Simona Rogana), dzikie zioła ze śmietaną, jajkiem i piklami (Andoni Luis Aduriz) czy sałatkę z zielonej fasolki z pistacjami i wiśniami (Mauro Collagreco). Znani szefowie i restauratorzy nie tylko zdradzają tu swoje receptury, ale też opisują doświadczenia związane z hodowlą roślin i uprawianiem ogrodu. Jak funkcjonują ich gospodarstwa i jak wpływa to na codzienne działanie najlepszych restauracji na świecie? W jaki sposób można połączyć prowadzenie lokalu gastronomicznego oraz ogrodu i czy to się opłaca? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tej książce. Być może zainspiruje was ona do założenia gospodarstwa przy waszej restauracji!

„The Garden Chef”, red. Victoria Clarke, wyd. Phaidon, 2019

Recenzja ukazała się w „Food Service" 7-8/2019 nr 187.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej