x

10 pytań do Łukasza Chwojnickiego

Kategoria: Wino    16.10.2019

Łukasz Chwojnicki jest właścicielem Wine Baru Probiernia, zajmuje także stanowsiko head sommeliera i menedżera w restauracjach Sztuczka i Sztuczka Bistro w Trójmieście. W swojej pracy najbardziej ceni świadomych gości, z którymi może porozmawiać o winie.

Łukasz Chwojnicki. Foto: archiwum prywatne.
Łukasz Chwojnicki. Foto: archiwum prywatne.
Dlaczego wino?
Poza tym, że jest różnorodne i bywa zaskakujące, to łączy ludzi przy stole – bez względu na status społeczny, zasobność portfela czy wiedzę o świecie winiarskim.

Od jak dawna pracujesz w środowisku winiarskim i jaka była twoja pierwsza praca?
W gastronomii pracuję od 2004 r., a winem na poważnie zająłem się w 2006 r. w nieistniejącej już włoskiej restauracji w Gdyni. Moja pierwsza karta złożona tylko z włoskich win miała około 100 pozycji i do dziś wspominam ją z pewną nostalgią. Wówczas spróbowałem dwóch win, które odcisnęły na mnie swe piętno. Były to Gravner Berg 1999 i Kurni Marche 2003 od Oasi degli Angeli.

Kogo w świecie wina podziwiasz i dlaczego?
Bardzo cenię moich bardziej doświadczonych kolegów z ekipy „Trójmiejscy sommelierzy” – Dawida Sojkę i Tomka Kalenika, którzy mają olbrzymią wiedzę i potrafią znaleźć czas na aktywny udział w naszym projekcie, dzięki czemu możemy wspólnie go rozwijać.

Co robisz, żeby się rozwijać jako sommelier?
To, co wszyscy – otwieram kolejne butelki. Nieocenione są również wizyty w winnicach, gdzie możemy poobcować z historią danego miejsca, porozmawiać z winiarzem czy poprzebierać w starych rocznikach w piwnicy.

Gdybyś mógł spróbować dowolnego wina, co byś wybrał i z kim byś je wypił?
Z olbrzymią chęcią wypiłbym cokolwiek z moją żoną, ale niestety ona jest stuprocentową abstynentką. Pozostanę więc przy Salon Cuvee ‚S’ Le Mesnil Blanc de Blancs z najlepszego rocznika 1985, które wypiłbym w towarzystwie uwielbianego przeze mnie Sławka Chrzczonowicza.

Dobry sommelier jest...?
Cierpliwy, elastyczny, potrafiący dostosować swój przekaz do oczekiwań gości i przede wszystkim szanujący różne gusta i wina.

Ulubione połączenie jedzenia i wina?
Było ich sporo, ale jedno z najbardziej zapadających w pamięć to drobno przesiekany tatar wołowy z majonezem ostrygowym, piklowaną truskawką i szczawikiem zajęczym podany z Bollinger Rosé Brut NV. Gładki, pełny umami tatar ze słodko-kwaśną truskawką i odświeżającym szczawikiem, a do tego soczysty, kremowy i gęsty Bollinger pełen czerwonych owoców. Cudo!

Ulubione aspekty twojej pracy?
Gratisowe butelki od importerów. A tak na poważnie to bardzo cenię sobie świadomych gości, z którymi można porozmawiać o winie i którzy doceniają pracę sommelierów, a po kilku wizytach mają stuprocentowe zaufanie do naszych rekomendacji.

Jakie cele realizujesz jako sommelier?
Obecnie jestem mocno zaangażowany w otwarcie swojego wine baru. Równolegle aktywnie działam w „Trójmiejskich sommelierach”. Naszym celem jest profesjonalne organizowanie wszelakich przedsięwzięć związanych z winem: degustacji, kolacji, szkoleń, warsztatów etc. Prowadzimy je na luzie, w swobodnej formie, tak by odczarować aurę niedostępności, która często towarzyszy takim wydarzeniom.

Co najmniej lubisz w swojej pracy?
Importerów, którzy nie są przygotowani. Kurierów, którzy nie dojeżdżają. Korków, które się łamią. Gości, którzy rezygnują z dobrego wina...

Łukasz Chwojnicki
Stanowisko: właściciel Wine Baru Probiernia, head sommelier oraz menedżer w restauracjach Sztuczka i Sztuczka Bistro w Trójmieście
Data i miejsce urodzenia: 11 grudnia 1985 r., Gdańsk
Największe osiągnięcia:
• stworzenie w Sztuczkach karty win na 250 etykiet od ponad 20 importerów;
• Nagroda Grand Prix Magazynu Wino za Najlepszą Kartę Win w 2015 r.;
• Wyróżnienie od Wine Spectator – Award of Excellence za 2015 r. i 2018 r. (Sztuczka) oraz za 2018 r. (Sztuczka Bistro);
• Współzałożyciel grupy „Trójmiejscy sommelierzy”, członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich.

Wywiad ukazał się w „Food Service" 7-8/2019 nr 187.

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

Sebastian Giraldo Makovej z Węgier zwycięzcą Międzynarodowych Mistrzostw Polski Sommelierów 2023

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Sommelierów 2023 wygrał węgierski sommelier Sebastian Giraldo Makovej z winiarni Sauska. Mistrzem Polski został Tomasz Żak z warszawskiego Kontaktu, który zajął drugie miejsce. Na trzecim znalazł się Bartosz Nowakowski z bydgoskiej restauracji Czosnek i Oliwa.

Włoskie wino na Borsa Vini Italiani już po raz 9.

Coroczne święto włoskiego wina Borsa Vini Italiani odbędzie się 30 maja w hotelu Marriott w Warszawie. W 9. edycji wydarzenia weźmie udział aż 34 producentów z 12 regionów. Zaprezentują gościom łącznie ponad 160 etykiet swych flagowych produktów.

Nie tylko korkociąg. Winiarski niezbędnik w lokalu

Wyposażając lokal, musimy wziąć pod uwagę, czy i w jakiej ilości będziemy w nim serwować wino. Od odpowiedzi na te pytania zależy wybór typu kieliszków i miejsca przechowywania zamkniętych butelek, a także sposób postępowania z nimi po otwarciu.

Adam Pawłowski: Ponowne odkrycie Grecji

Być może pierwsze wino nie powstało w Grecji, ale to dzięki Grekom jego picie zyskało funkcje społeczną i kulturową. Bogata historia, wsparta mitologiczną postacią boga wina Dionizosa, była przyczynkiem do wpisania tego niewielkiego kraju winiarskiego na mapę winnego świata.

Jacek Siedlecki: Zwróćmy się ku naturze!

Wiosna niesie ze sobą cieplejsze dni i inspiruje do wyruszenia za miasto. Warto pomyśleć o weekendowym wypadzie do jednej z winnic, których w Polsce pojawia się coraz więcej.

Kamil Wojtasiak - Obsługa musi znać ofertę na pamięć!

Coraz więcej miejsc, które nie są restauracjami czy wine barami, wprowadza wino do menu.Jak opracować ofertę winiarską w kawiarniach, śniadaniowniach, bistrach czy piekarniach i jak przygotować się do jej sprzedaży? Rozmawiamy o tym z Kamilem Wojtasiakiem, Mistrzem Polski Sommelierów z 2018 r.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej