x

Fine dining w warszawskiej Epoce

Kategoria: Miejsca    08.11.2019

Fine dining, który zachwyca, ale nie onieśmiela - taki kierunek obrała sobie powstała we wrześniu br. restauracja Epoka. To kolejna po Europejskim Grillu restauracja mieszcząca się w hotelu Raffles.

Restauracja Epoka. Foto: materiały prasowe.
Restauracja Epoka. Foto: materiały prasowe.
Szefem kuchni Epoki został Marcin Przybysz, zwycięzca 3. edycji „Top Chefa”, wcześniej pracujący m.in. w Belvedere i Atelier Amaro. Pomysłem na menu jest degustacja składająca się z dań zwanych „przepisami” – otrzymamy je w trzech opcjach: 10, 15 oraz 20 pozycji. Do każdej wersji przygotowano wine pairing z karty liczącej ok. 100 etykiet (tylko Stary Świat), a także pairing bezalkoholowy. Dostępne jest również bardzo krótkie menu à la carte oraz oferta lunchowa. „Przepisy” inspirowane są starymi książkami kulinarnymi sięgającymi XVII i XIX w. – na ich podstawie Przybysz odtwarza dania, dodając do nich wyrafinowaną formę i wysokie umiejętności techniczne. W aktualnej karcie znajdziemy propozycje takie jak: kasza hreczana z serem (z 1926 r.), sztuka cielęca z sosem kawiorowym (1881 r.) czy blamas migdałowy (1682 r.). Do dań z sosami przygotowano specjalnie dobrane, wypiekane na miejscu pieczywo. Pracę załogi można obserwować, zamawiając dania do chef 's table usytuowanego naprzeciwko pięknej, otwartej kuchni.Historia odkrywana w menu łączy się tu z poszanowaniem do zabytkowej architektury. Białe gzymsy zostały wysunięte na pierwszy plan przez projektanta wnętrza i scenografa teatralnego Borisa Kudličkę. W wystroju dominują zaś ciemny turkus, fiolet i morska zieleń, a także drewno oraz złote i marmurowe detale. Wiele elementów wyposażenia sali oraz ceramiki zamówionych zostało u polskich twórców.
Ewentualne onieśmielenie tak wyjątkowym wnętrzem i jedzeniem szybko przełamuje dość swobodna obsługa, która chętnie wchodzi w konwersacje z gośćmi i nie stroni od żartów. Kuchnia czynna jest do 21.30, ale wieczorna klubowa muzyka oraz bar z alkoholami premium sprzyjają dłuższym wizytom.

Adres: ul. Ossolińskich 3, Warszawa
Właściciel: Julien Barbotin-Larrieu
Szef kuchni: Marcin Przybysz
Dyrektor restauracji: Antoine Azaïs
Head sommelier: Michele Caimotto
Liczba miejsc: 40 + chef 's table
Przedział cenowy: degustacja 20 dań – 400 zł, 15 dań – 350 zł, 10 dań – 250 zł, à la carte: 78-175 zł (dania główne)
Typ: fine dining

Artykuł ukazał się w „Food Service" 9/2019 nr 188.

Autor tekstu: Agata Godlewska
O AUTORZE
Agata Godlewska
Redaktor naczelna magazynu „Food Service” oraz portalu Ouichef.pl. Magister kulturoznawstwa w SWPS. Przygodę z branżą gastronomiczną rozpoczęła blisko 10 lat temu pod okiem Macieja Nowaka. Autorka niezliczonej ilości wywiadów z najważniejszymi polskimi szefami kuchni i restauratorami. Współtworzy i prowadzi coroczną konferencję Food Service Summit.

Zobacz także

Concordia Taste jedną z najlepszych restauracji w Europie według "The Guardian"

Concordia Taste z Poznania trafiła na listę najlepszych europejskich restauracji pisma "The Guardian". To jedyny lokal w Polsce, które znalazł się zestawieniu opiniotwórczego brytyjskiego dziennika. W rankingu uwzględniono tylko 35 restauracji.

Sady Bistro w Krakowie - kuchnia inspirowana sadem. Za koncept odpowiada Tadeusz Müller

Nowe miejsce na kulinarnej mapie Krakowa. Przy Grzegórzeckiej działa już Sady Bistro. Menu, które stworzył Tadeusz Müller, ma przenosić gości do lanckorońskich sadów.

Nowa kawiarnia So Coffee w Katowicach. To pierwszy lokal sieci poza centrum handlowym

Należąca do Lagardère Travel Retail sieć So Coffee świętuje start nowej kawiarni w Katowicach. To pierwszy franczyzowy lokal pod tym szyldem, który działa przy ulicy, a nie w centrum handlowym. Prowadzi go rodzina państwa Buckich - jest to już trzecie So Coffee w ich biznesowym portfolio.

Hummus Amamamusi zamyka się po 11 latach. Lokal i marka są na sprzedaż

Restauracja Hummus Amamamusi uznawana za jedną z najlepszych w Krakowie zamyka podwoje z końcem maja. Właściciele szukają chętnych do przejęcia biznesu. Przegrali z konsekwencjami pandemii i inflacją.

Pięć nowych konceptów w Elektrowni Powiśle. To m.in. stekownia Prime Cut i naleśnikarnia Petit Breton Crêperie

Oferta gastronomiczna Elektrowni Powiśle wzbogaciła się o koncepty kuchni amerykańskiej, francuskiej i gruzińskiej. Fanów steków ucieszy otwarcie restauracji Prime Cut, a słodyczy - Forestero & Co. W strefie Food Hall pojawiły się także: Smashny Burger, Petit Breton Crêperie oraz Chmeli Suneli.

Nowojorska restauracja Tatiana z nagrodą Resy One To Watch 2023

Tatiana, nowojorska restauracja, której szefem kuchni jest Kwame Onwuachi została nagrodzona tytułem Resy One To Watch 2023 przez The World’s 50 Best Restaurants. Choć działa w Lincoln Center dopiero od listopada zeszłego roku, już uznano ją za wschodzącą gwiazdę globalnej sceny gastronomicznej.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej