x

Nespresso - nowe życie kawowej kapsułki

Kategoria: Lifestyle - ekologia    08.11.2019

Czy po porannym cappuccino albo popołudniowym espresso powinny pozostawać jakiekolwiek odpadki? Nespresso od lat inwestuje w system recyklingu kawowych kapsułek. Aby był efektywny, potrzebne jest także zaangażowanie konsumentów. O tym, jak to działa, rozmawiamy z Anną Oleksak, Coffee Ambasadorem mar

Foto: materiały prasowe.
Foto: materiały prasowe.
Dlaczego Nespresso produkuje kawowe kapsułki akurat z aluminium? Czy to optymalny materiał gwarantujący możliwość recyklingu?
ANNA OLEKSAK: Aluminium jest naturalnie występującym metalem i można je w nieskończoność poddawać recyklingowi. Jest ono nie tylko odnawialne w 100%, lecz także zdatne do wielokrotnego recyklingu, zawsze zachowuje swoje właściwości. Każda odzyskana kapsułka może odrodzić się jako przedmiot codziennego użytku – kolejna kapsułka, scyzoryk, obieraczka, drabina, rama okienna lub pudełko na zegarek.

Czy zamknięta w aluminiowej kapsułce kawa nie traci właściwości?
Wprost przeciwnie, aluminiowe opakowanie najlepiej chroni walory aromatyczno-smakowe kawy. Optymalnie zabezpiecza ją przed działaniem tlenu, światła i wilgoci, czyli utratą świeżości, smaku, aromatów i jakości.

Czy pijąc kawę zaparzaną w aluminiowej kapsułce, nie narażamy się na szkodliwy dla zdrowia kontakt z tym metalem?
Nie. Kawa w kapsułce oddzielona jest od aluminium przezroczystą powłoką przeznaczoną dla przemysłu spożywczego, więc nie następuje fizyczny kontakt między kawą a aluminiowym opakowaniem. W momencie zaparzania następuje chwilowy kontakt z aluminiową membraną kapsułki. Nie trwa on jednak wystarczająco długo, by wywołać jakąkolwiek reakcję chemiczną. Nasze rygorystyczne testy potwierdziły, że nie ma dowodów na przenikanie aluminium do naparu w filiżance.

Od jak dawna działa i jaki ma zasięg system recyklingu Nespresso?
System recyklingu kapsułek działa w Polsce od 2012 r. i obejmuje cały kraj.

Co musi zrobić konsument, aby zużyte przez niego kapsułki trafiły do recyklingu?
Nasz system daje wiele możliwości, które ułatwiają konsumentom recykling zużytych kapsułek Nespresso. Posiadamy 100 tys. punktów zbiórki na całym świecie. W Polsce wystarczy wrzucić zużyte kapsułki do specjalnej torby Nespresso i zanieść ją do jednego z naszych butików lub przekazać kurierowi podczas odbioru swojego zamówienia. Kolejną torbę odbierzemy w butiku lub dostarczy nam ją kurier.

Czy system recyklingu Nespresso jest wygodny dla konsumentów? Czy zgłaszają jakieś problemy, wątpliwości?
Nie badaliśmy jeszcze poziomu satysfakcji w zakresie usługi recyklingu, nie odnotowaliśmy też żadnych zastrzeżeń ze strony naszych konsumentów. Stale dążymy do tego, aby ułatwić przekazywanie kapsułek do recyklingu. Dziś można to zrobić bez wychodzenia z domu.

Co później dzieje się z odebranymi od konsumenta zużytymi kapsułkami? W jaki sposób przetwarzane są kawowe fusy, a co powstaje z odzyskanego aluminium?
Zużyte kapsułki są wysyłane do fabryki, w której poddawane są procesowi przetwarzania. Na początku są rozdrabniane w celu oddzielenia fusów od aluminiowej kapsułki. Fusy kawy trafiają do biogazowni i są wykorzystywane do produkcji metanu, a następnie energii elektrycznej. Mogą również zostać przetworzone na bogaty w składniki odżywcze kompost. Natomiast odzyskane aluminium trafia z powrotem do obiegu i służy do produkcji aluminium, które może zostać wykorzystane w dowolny sposób. Kapsułki z recyklingu powracają do łańcucha wartości aluminium, gdzie mają wiele zastosowań takich jak: silniki samochodowe, rowery, długopisy, komputery, puszki do napojów gazowanych, a także nowe kapsułki.

W jakim stopniu system recyklingu wpłynął już na emisję CO2 przez Nespresso?
W Nespresso używamy podejścia LCA (Life Cycle Assessment) w celu pomiaru śladu węglowego produktów. Ważne jest dla nas minimalizowanie emisji dwutlenku węgla na wszystkich etapach cyklu produktu – od nasion po gotową kawę w kapsułce – w celu zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. Od 2009 r. Nespresso zmniejszyło już emisję dwutlenku węgla o prawie 20%.

Czy Nespresso ma w planach kolejne działania uwzględniające ochronę środowiska i zrównoważony rozwój?
Ważnym celem Nespresso jest recykling 100% sprzedanych kapsułek do 2020 r. W tym roku ponownie nawiązaliśmy współpracę z kultową szwajcarską marką Caran d’Ache, która zaprojektowała unikatowy długopis z przetworzonych kapsułek Nespresso. W ramach globalnych zobowiązań do 2020 r. Nespresso rozpoczyna też przetwarzanie zużytych kapsułek na nowe kapsułki.

PIONIERSKI SYSTEM
Recykling aluminiowych kapsułek jest ważnym elementem działań związanych z ochroną środowiska oraz zrównoważonym rozwojem. Jednak zgodnie z dyrektywami UE kapsułki porcjowanej kawy nie są klasyfikowane jako opakowania, dlatego rządy poszczególnych państw nie mają obowiązku wdrożenia systemów ich recyklingu. Mimo to w 1991 r. w Szwajcarii Nespresso podjęło decyzję o uruchomieniu pierwszego takiego programu. System recyklingu Nespresso funkcjonuje obecnie w 39 państwach, w tym w Polsce.

Wywiad ukazał się w „Food Service" 9/2019 nr 188.

Autor tekstu: Monika Jankowska-Kapica
O AUTORZE
Monika-Jankowska-Kapica
Od ponad 10 lat pisze i redaguje teksty o jedzeniu - najpierw w magazynie "Kuchnia", teraz w "Food Service" i na stronie Ouichef.pl. Z wykształcenia polonistka. Karierę zawodową zaczynała jako reporterka i prezenterka Polskiego Radia Szczecin. Była redaktorką "Gazety Wyborczej" w Szczecinie, "Gazety Stołecznej" i "Co jest Grane". Pasjonatka tanga argentyńskiego i jogi.

Zobacz także

Zrównoważone rozwiązania Tork na targach Eurogastro

Opakowania z surowców odnawialnych, inteligentne dozowniki i przyjazne środowisku podajniki serwetek - podczas targów Eurogastro firma Tork zaprezentowała nowoczesne rozwiązania do utrzymania higieny w hotelach i lokalach gastronomicznych.

Wyjątkowe i unikatowe produkty lokalne - lista szefa kuchni Kuby Korczaka

Kuba Korczak, znany szef kuchni specjalizujący się w kuchni roślinnej, poleca swoich ulubionych producentów, w większości posiadających ekologiczne certyfikaty. Niektórzy są na rynku od lat, inni wystartowali niedawno.

Ecolab i Green Key wspierają hotele i restauracje w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju

Ecolab i Green Key rozwijają partnerstwo, aby promować zrównoważone rozwiązania w hotelach i restauracjach w Europie. Poprzez autorskie programy i usługi Ecolab będzie wspierał branżę turystyczną we wdrażaniu najwyższych standardów ekologicznych i uzyskiwaniu lub utrzymaniu certyfikacji Green Key.

Usuń olej palmowy z listy zakupów! Dla dobra planety i swojego zdrowia

W dyskusji o szkodliwości produkcji i użytkowania oleju palmowego wskazuje się głównie na dewastację lasów tropikalnych, która jest zagrożeniem dla tamtejszej flory i fauny. To jednak niejedyny powód, aby wystrzegać się oleju palmowego. Co warto wiedzieć i na co zwracać uwagę?

Ekologia może być ekonomiczna! Jak zarabiać na "zielonej" gastronomii?

Ograniczenie marnotrawienia surowców i żywności czy wprowadzenie energooszczędnych rozwiązań w biznesie może być zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. Odmawiaj, ograniczaj, używaj ponownie, poddawaj recyklingowi i kompostuj - jak zastosować w gastronomii tych sześć zasad eko biznesu?

FRITZ-KOLA: w trosce o konsumenta i środowisko

Wprowadzona na rynek w 2003 r. przez dwójkę studentów z Hamburga fritz-kola stała się światowym fenomenem i jedną z najlepiej rozwijających się marek rzemieślniczych napojów na świecie. Jednym z powodów sukcesu firmy jest jej umiejętność łączenia biznesu z troską o środowisko naturalne.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej