x

David Seijas - winiarski czarodziej

Kategoria: Wino    05.12.2019

Gościem tegorocznej edycji Varsovino - corocznej największej degustacji hiszpańskich win w Polsce - był David Seijas, sommelier restauracji El Bulli pięciokrotnie uznanej za najlepszą na świecie. Pracował tam aż do zamknięcia lokalu w 2011 r.

David Seijas. Foto: materiały prasowe.
David Seijas. Foto: materiały prasowe.
Dziś wydaje książki o winie, szkoli młodych sommelierów, prowadzi programy propagujące kulturę winiarską w Hiszpanii. Wreszcie – jest winiarzem. Wynajduje małe winiarnie i dzięki wsparciu internautów zbiera pieniądze na produkcję ciekawych win, by móc je prezentować szerokiej publiczności.

Jakie były najważniejsze rzeczy, których nauczył się pan, współpracując z Ferranem Adrią w El Bulli?
Po pierwsze – nauczyłem się ciężkiej pracy. Nie chodzi tylko o długie godziny, ale też o jej intensywność i koncentrację. Po drugie – skromności. Nigdy nie wiemy, kto siedzi przy stole. Może to master sommelier, a może producent wina? W El Bulli powtarzano nam, żeby nie wygłaszać prelekcji przy stoliku. To bardzo ważne, bo nam, sommelierom, często zdarza się dawać gościom bezpłatne lekcje, których oni wcale nie potrzebują. Trzecią rzeczą była kreatywność. Zwykle sommelier nie wykonuje najbardziej kreatywnej pracy w restauracji – szuka i serwuje wina, układa kartę. Jeszcze dziesięć, piętnaście lat temu nie zwracałem uwagi na część twórczą mojej pracy. Dziś uważam ją za kluczowy aspekt przy procesie dobierania wina do jedzenia.

Stwierdził pan że, istotniejsza w łączeniu wina i jedzenia nie jest część naukowa, ale emocjonalna.
Na ten proces składają się trzy elementy. Po pierwsze, nauka i zasady. Drugą część stanowi komunikacja. Osoba, która opowiada o winie, ma ogromny wpływ na jego odbiór. Trzeci element to gość i jego odczucia. Nie umiem powiedzieć, która jest najważniejsza.

Powiedział pan też, że największym błędem restauracji jest brak sommeliera lub specjalisty od karty napojów.
Nie wiem, czy to największy błąd. Są większe, jak serwowanie złego jedzenia. Ważne jest, żeby w restauracji byli ludzie znający się na winie. Wynikają z tego same korzyści. Właściciel więcej zarobi, a goście będą szczęśliwsi, bo mogą porozmawiać o winie czy gastronomii.

Ostatnio zaczął pan produkować wino.
Kiedy w 2011 r. zamknęło się El Bulli, zacząłem myśleć o tym, co dalej. Przez 3-4 lata pisałem o winie dla El Bulli Foundation. Po historii z drogimi winami w gwiazdkowych restauracjach chciałem pokazać ludziom, że wino z mało znanych regionów może być również naprawdę dobre. Wielu moich współpracowników z El Bulli założyło swoje restauracje. Fantazjowałem, by ich odwiedzać z moim własnym winem. Zacząłem więc od korzeni. Mój ojciec jest z Galicji, a mama z Katalonii. Jedno wino jest z Galicji, drugie z Empordà – winnica znajduje się tuż przy El Bulli.

Jakie cechy powinien mieć dobry sommelier?
Pasję, wiedzę, radość ze spędzania czasu z innymi ludźmi, znajomość języków obcych. Sommelier powinien być dobrym zaopatrzeniowcem, który potrafi rozmawiać z producentami i hurtowniami. Musi być biegły w liczbach. Ludzie nie myślą o tej części naszej profesji, a to bardzo ważne. Gdy kupisz 60 butelek wina, nie możesz o nich zapomnieć, bo to generuje straty. Trzeba mieć kontrolę nad zaopatrzeniem.

Jakiej rady udzieliłby pan sommelierom, którzy chcieliby iść w pana ślady?
W wolnej chwili odwiedzajcie regiony winiarskie, rozmawiajcie z ludźmi. Możecie się dużo nauczyć z książek, ale to nic w porównaniu z wizytą w danym regionie. Uczcie się i bądźcie skromni. Jesteśmy tylko kelnerami serwującymi wino, a nie gwiazdami albo znanymi szefami kuchni.

Wywiad ukazał się w „Food Service" 10/2019 nr 189.

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

Sebastian Giraldo Makovej z Węgier zwycięzcą Międzynarodowych Mistrzostw Polski Sommelierów 2023

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Sommelierów 2023 wygrał węgierski sommelier Sebastian Giraldo Makovej z winiarni Sauska. Mistrzem Polski został Tomasz Żak z warszawskiego Kontaktu, który zajął drugie miejsce. Na trzecim znalazł się Bartosz Nowakowski z bydgoskiej restauracji Czosnek i Oliwa.

Włoskie wino na Borsa Vini Italiani już po raz 9.

Coroczne święto włoskiego wina Borsa Vini Italiani odbędzie się 30 maja w hotelu Marriott w Warszawie. W 9. edycji wydarzenia weźmie udział aż 34 producentów z 12 regionów. Zaprezentują gościom łącznie ponad 160 etykiet swych flagowych produktów.

Nie tylko korkociąg. Winiarski niezbędnik w lokalu

Wyposażając lokal, musimy wziąć pod uwagę, czy i w jakiej ilości będziemy w nim serwować wino. Od odpowiedzi na te pytania zależy wybór typu kieliszków i miejsca przechowywania zamkniętych butelek, a także sposób postępowania z nimi po otwarciu.

Adam Pawłowski: Ponowne odkrycie Grecji

Być może pierwsze wino nie powstało w Grecji, ale to dzięki Grekom jego picie zyskało funkcje społeczną i kulturową. Bogata historia, wsparta mitologiczną postacią boga wina Dionizosa, była przyczynkiem do wpisania tego niewielkiego kraju winiarskiego na mapę winnego świata.

Jacek Siedlecki: Zwróćmy się ku naturze!

Wiosna niesie ze sobą cieplejsze dni i inspiruje do wyruszenia za miasto. Warto pomyśleć o weekendowym wypadzie do jednej z winnic, których w Polsce pojawia się coraz więcej.

Kamil Wojtasiak - Obsługa musi znać ofertę na pamięć!

Coraz więcej miejsc, które nie są restauracjami czy wine barami, wprowadza wino do menu.Jak opracować ofertę winiarską w kawiarniach, śniadaniowniach, bistrach czy piekarniach i jak przygotować się do jej sprzedaży? Rozmawiamy o tym z Kamilem Wojtasiakiem, Mistrzem Polski Sommelierów z 2018 r.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej