x

Adam Pawłowski: Historie o Alentejo

Kategoria: Wino    05.12.2019

Krajobraz regionu Alentejo utkany jest rozłożystymi, egzotycznie wyglądającymi drzewami z korka dębowego i latem można się tu poczuć jak na afrykańskiej sawannie. Zamiast dzikich zwierząt pasą się tam jednak woły, a kraina stoi chlebem, oliwą, rustykalną kuchnią i oczywiście winem.

     Adam Pawłowski. Foto: Ignacy Matuszewski.
Adam Pawłowski. Foto: Ignacy Matuszewski.
Alentejo znajduje się na południowym zachodzie Portugalii. W odróżnieniu od północy kraju ma raczej płaską topografię. Wyjątkiem jest São Mamede – pasmo górskie w północnej części regionu przy granicy z Hiszpanią. Z racji ciepłego, kontynentalnego klimatu w Alentejo produkuje się zdecydowanie więcej win czerwonych niż białych. Niski poziom opadów wymusza na większości producentów stosowanie systemów nawadniających winnice. Alentejo to miks tradycji z nowoczesnością. W latach 80. region skorzystał z grantów Unii Europejskiej i zainwestował w nowoczesny sprzęt do uprawy winnic i produkcji wina. W winiarniach pojawiły się kadzie ze stali nierdzewnej, w piwnicach nowe beczki dębowe do dojrzewania wina, a w winnicach systemy irygacyjne.
Do win z Alentejo przylgnęła łatka trunków niezobowiązujących, łatwych do picia, zorientowanych na słodki owoc oraz niedrogich. Tego typu napoje leją się hektolitrami w lizbońskich restauracjach i uginają się pod nimi półki w dyskontach oraz supermarketach. Niezawodność, pijalność i relatywnie niska cena to atuty, których nie można odmówić podstawowym winom tego regionu. Jednakże sprowadzanie trunków z Alentejo jedynie do tego stylu jest krzywdzące dla wielu producentów, którzy czerpią z bogatej tradycji winiarskiej regionu i stawiają sobie za cel śrubowanie jakości. Materia jest dużo bardziej kompleksowa, ponieważ Alentejo winiarsko opowiada przynajmniej cztery różne historie.
Pierwsza to rzeczone już tzw. wina masowe produkowane przez duże kooperatywy. Drugą stanowi sięgający blisko dwóch tysięcy lat zwyczaj fermentowania wina w glinianych amforach. Historia zatacza koło, bo aktualnie jest duże zainteresowanie, a wręcz moda na tego typu trunki. Dzięki temu odradza się tradycja produkowania Vinho de Talha (win z amfory), które doczekały się nawet własnej apelacji. Prym wiedzie słynny producent José Maria da Fonseca szczycący się największą liczbą glinianych amfor.
Trzecia historia także odwołuje się do tradycji regionu. Opowiadają ją butikowi winiarze, którzy podążają drogą swoich przodków, używają tradycyjnych szczepów winorośli jak trincadeira, alicante bouschet i touriga nacional. Wielu z nich odrzuca ideę stalowych kadzi i pozostaje wierna technice miażdżenia oraz macerowania moszczu w tradycyjnych, otwartych granitowych kadziach lagares, a następnie fermentowania go w dużych, neutralnych aromatycznie beczkach. Wytwarzają wina długowieczne, skoncentrowane, gęste, z mniej uwydatnionym owocem, ale z wyraźnym ziemisto-ziołowym charakterem. Flagowym przykładem producenta wyznającego taką filozofię produkcji jest Herdade do Mouchão.
Czwarta historia ma w sobie sporą dozę nowoświatowej myśli winiarskiej. Największy producent regionu Herdade de Esporão zatrudnia jako głównego enologa Davida Baverstocka, Australijczyka, który umiejętnie włączył w przepis na swoje wina szczepy międzynarodowe takie jak cabernet sauvignon, syrah czy semillion. Podobną drogą podąża spora grupa winiarzy, którzy stosując międzynarodowe odmiany, starają się bardziej zaistnieć na światowym rynku. Nie da się ukryć, że cabernet sauvignon jest w świecie bardziej rozpoznawalne niż chociażby trincadeira, ale wypieranie tradycji na rzecz kolejnego międzynarodowego szczepu wydaje się działaniem krótkowzrocznym.
Te cztery historie są skrajnie różne, ale dotyczą tego samego regionu. Mam nadzieję, że Alentejo opowie się za historycznymi portugalskimi szczepami i bogatą tradycją bardziej niż za formułą tzw. win międzynarodowych.

Felieton ukazał się w „Food Service" 10/2019 nr 189.

Autor tekstu: Adam Pawłowski
O AUTORZE
Adam Pawłowski
Pierwszy Polski Master Sommelier. Mistrz Polski Sommelierów 2014, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii Mistrz Mistrzów. Wykładowca i egzaminator the Court of Master Sommeliers, certyfikowany wykładowca The Wine & Spirit Education Trust. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Współautor książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”.

Zobacz także

Borsa Vini Italiani 2023 - sukces włoskiego wina

W tegorocznej edycji Borsa Vini Italiani zorganizowanej przez polski oddział Italian Trade Agency wzięły udział 34 winnice, które zaprezentowały wina z 12 regionów Włoch. Z winiarskiej prezentacji skorzystało ponad 150 osób.

Sebastian Giraldo Makovej z Węgier zwycięzcą Międzynarodowych Mistrzostw Polski Sommelierów 2023

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Sommelierów 2023 wygrał węgierski sommelier Sebastian Giraldo Makovej z winiarni Sauska. Mistrzem Polski został Tomasz Żak z warszawskiego Kontaktu, który zajął drugie miejsce. Na trzecim znalazł się Bartosz Nowakowski z bydgoskiej restauracji Czosnek i Oliwa.

Włoskie wino na Borsa Vini Italiani już po raz 9.

Coroczne święto włoskiego wina Borsa Vini Italiani odbędzie się 30 maja w hotelu Marriott w Warszawie. W 9. edycji wydarzenia weźmie udział aż 34 producentów z 12 regionów. Zaprezentują gościom łącznie ponad 160 etykiet swych flagowych produktów.

Nie tylko korkociąg. Winiarski niezbędnik w lokalu

Wyposażając lokal, musimy wziąć pod uwagę, czy i w jakiej ilości będziemy w nim serwować wino. Od odpowiedzi na te pytania zależy wybór typu kieliszków i miejsca przechowywania zamkniętych butelek, a także sposób postępowania z nimi po otwarciu.

Adam Pawłowski: Ponowne odkrycie Grecji

Być może pierwsze wino nie powstało w Grecji, ale to dzięki Grekom jego picie zyskało funkcje społeczną i kulturową. Bogata historia, wsparta mitologiczną postacią boga wina Dionizosa, była przyczynkiem do wpisania tego niewielkiego kraju winiarskiego na mapę winnego świata.

Jacek Siedlecki: Zwróćmy się ku naturze!

Wiosna niesie ze sobą cieplejsze dni i inspiruje do wyruszenia za miasto. Warto pomyśleć o weekendowym wypadzie do jednej z winnic, których w Polsce pojawia się coraz więcej.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej