x

Żurawina na znak przyjaźni

Kategoria: Karta - dania    06.12.2019

Małe, jaskrawoczerwone, kuliste owoce o gładkiej skórce pięknie prezentują się na talerzach. Ale pysznią się na nich nie tylko dla ozdoby - soczyste, kwaśno-cierpkie żurawinowe jagody świetnie komponują się z wytrawnymi smakami i są doskonałym kontrapunktem w wybitnie słodkich deserach.

Foto: shutterstock.com.
Foto: shutterstock.com.
W Polsce rosną dwa gatunki żurawiny: północnoamerykańska wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon) i żurawina błotna (Vaccinium oxycoccus) występująca zazwyczaj na torfowiskach i częściej uprawiana w naszych warunkach klimatycznych. Niskie krzewy o wysokości maksymalnie 1,5 m są bardzo wydajne – z jednego krzaka można zebrać nawet 3 kg owoców.
W pełni dojrzałe jagody żurawiny pojawiają się na gałązkach między wrześniem a początkiem listopada. Poza sezonem przez cały rok można używać w kuchni żurawiny mrożonej i suszonej. Ale zachęcamy do korzystania z jej walorów właśnie teraz, gdy jest świeża.

HISTORIA
Żurawina błotna była znana już dawnym Słowianom, którzy wykorzystywali ją do leczenia zapaleń pęcherza, przeziębień i reumatyzmu. Rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej stosowali z kolei żurawinę wielkoowocową jako pożywienie, lekarstwo i naturalny barwnik do farbowania tkanin. Służyła im także jako konserwant innej żywności – suszone mięso z tłuszczem zwierzęcym i żurawiną można było przechowywać całą zimę. Miała też wymiar symboliczny – Indianie z plemienia Delawarów czy Wampanoag uważali ją za znak przyjaźni i pokoju. Europejscy koloniści po raz pierwszy zetknęli się z żurawiną wielkoowocową w 1620 r. podczas Święta Dziękczynienia, kiedy to Indianie podarowali im trochę żywności. Od tego czasu stała się tradycyjnym produktem wykorzystywanym w potrawach przygotowywanych na to święto, choćby jako dodatek do słynnego indyka.
Początek uprawy żurawiny wielkoowocowej datuje się umownie na 1816 r. Sukcesy w tej dziedzinie zaczął odnosić kapitan Henry Hall z Dennis w Massachusetts, a jego racjonalizatorskie pomysły doprowadziły do rozprzestrzenienia się hodowli. W XX w. powstały wynalazki, które zapoczątkowały uprawy na skalę przemysłową, m.in. separatory służące do oddzielania owoców dobrych od zepsutych oraz maszyny do zmechanizowanego zbioru żurawiny wielkoowocowej. W Polsce żurawinę błotną wciąż zbiera się zazwyczaj ręcznie.

WŁAŚCIWOŚCI
Kiedyś żurawina nazywana była cytryną dla ubogich – z powodu kwaśnego smaku i dużej zawartości witaminy C (15 mg w 100 g). Jest też doskonałym źródłem witamin A, B 6 i E oraz soli mineralnych. Zawiera posiadający właściwości konserwujące kwas benzoesowy, dzięki któremu dłużej zachowuje świeżość. Jej liście mają w sobie sporo garbników, dlatego używane są jako surowiec zielarski.
Już 170 lat temu zauważono, że żurawina zapobiega rozwojowi drożdży i bakterii, dlatego skutecznie wspomaga leczenie infekcji dróg moczowych, anginy i przeziębienia, zapobiega nawrotom stanów zapalnych. Owoce żurawiny można stosować też w chorobach dziąseł i przyzębia.

W KUCHNI
Świeże owoce żurawiny wykorzystywane są głównie do robienia przetworów. Na skalę przemysłową produkuje się z niej przede wszystkim soki i syropy, które stanowią bazę do różnych napojów owocowych. Przygotowuje się z nich także konfitury, dżemy i galaretki używane następnie jako dodatek do mięs, zwłaszcza dziczyzny i indyka, pasztetów oraz deserów. Żurawina wspaniale komponuje się zwłaszcza z bardzo słodką bezą jako kwaśny kontrapunkt, a także w ciastach i deserach czekoladowych. W niektórych polskich domach na Wigilię gotuje się kisiel żurawinowy. Suszona, kandyzowana żurawina jest powszechnie stosowana w cukiernictwie, piekarnictwie i przemyśle mleczarskim jako składnik ciastek, pieczywa, płatków śniadaniowych i muesli, batonów czy jogurtów.
Zarówno świeżą, jak i suszoną żurawinę można dodawać do sałatek. Świetnie sprawdzi się w połączeniu z burakami i serami, np. z oscypkiem czy pleśniowym camembertem.

ZAKUPY
Podczas zakupów wybierajmy owoce nieuszkodzone, dojrzałe, o jaskrawoczerwonym kolorze. W pełni dojrzałe jagody będą odbijać się od ziemi jak kauczukowa piłka.

PRZECHOWYWANIE
Świeżą żurawinę można trzymać w lodówce ponad dwa miesiące, a w zamrażalniku – do roku. Zamrażanie nie powoduje utraty cennych składników. Suszone owoce mają jeszcze dłuższy termin przydatności do spożycia – utrzymują swoje właściwości kilka lat. Nie należy jednak ich mylić z suszoną żurawiną poddaną kandyzacji, która zawiera cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy.

OBRÓBKA
Niezależnie od tego, jak będziemy przetwarzać owoce – gotować, dusić, piec, suszyć czy zamrażać – należy je przede wszystkim dokładnie umyć. Obróbce cieplnej poddajemy je jak najkrócej, bo dłuższe stosowanie podwyższonej temperatury doprowadzi do znacznej utraty związków bioaktywnych.

ZDANIEM EKSPERTA – PRZETWORY Z ŻURAWINY W RESTAURACJI
MARCIN PRZYBYSZ, SZEF KUCHNI RESTAURACJI EPOKA W WARSZAWIE

Świeża, surowa żurawina jest bardzo intensywna w smaku, dlatego zawsze poddaję ją obróbce. W domu robię z niej klasyczny dżem. Z kolei w pracy najchętniej gotuję ją w syropie cukrowym albo przygotowuję z niej żel, używając cukru i octu. Lubię doprawiać żurawinę przyprawami korzennymi, m.in. goździkami i cynamonem, bo znakomicie komponują się z jej kwaśnym smakiem.
Tak przygotowane żurawinowe dodatki najczęściej podaję z dziczyzną, np. tatarem z dzika, pieczoną dziką kaczką lub kuropatwą. Pasują też do podrobów, np. przystawek z wątróbki cielęcej czy grasicy oraz warzyw korzeniowych.
W jesienno-zimowym menu Epoki również znajdzie się miejsce dla żurawiny. Opracowuję teraz danie właśnie z warzyw korzeniowych z jej wykorzystaniem. Przepis pochodzi z książki „Kucharz doskonały” z 1783 r. Ma wdzięczną nazwę „O marchwi i pasternaku, które się używają pod nazwą korzeni”. Na razie mogę jedynie zdradzić, że na talerzu znajdą się tytułowe marchew i pasternak oraz żurawina w formie żelu i kuleczka z foie gras.

Artykuł ukazał się w „Food Service" 10/2019 nr 189.

Autor tekstu: Monika Jankowska-Kapica
O AUTORZE
Monika-Jankowska-Kapica
Od ponad 10 lat pisze i redaguje teksty o jedzeniu - najpierw w magazynie "Kuchnia", teraz w "Food Service" i na stronie Ouichef.pl. Z wykształcenia polonistka. Karierę zawodową zaczynała jako reporterka i prezenterka Polskiego Radia Szczecin. Była redaktorką "Gazety Wyborczej" w Szczecinie, "Gazety Stołecznej" i "Co jest Grane". Pasjonatka tanga argentyńskiego i jogi.

Zobacz także

Trend: Śniadaniowa rozpusta

Śniadania od jakiegoś już czasu święcą triumfy, ale tak jak teraz jeszcze nie było. Próba znalezienia w weekendowy poranek wolnego stolika w śniadaniowni graniczy z cudem. Miejsca z porannymi posiłkami charakteryzują dziś dwie rzeczy: po pierwsze, długie kolejki, a po drugie, zaskakujące menu.

Czy wygląd wiosennego talerza ma znaczenie?

W czasie gdy nowalijki grają pierwsze skrzypce, chętnie zamawiamy lżejsze i zdrowsze posiłki, a to często oznacza także apetyczne i cieszące oko talerze restauracyjne. Czy ich wygląd rzeczywiście ma znaczenie? Przyjrzyjmy się, co na ten temat mówią eksperci oraz badania.

Nowa oferta Supreme Green MAX Premium Burgers

16 maja Max Burgers wprowadza do swych restauracji nowe rozszerzone menu Supreme Green, a w nim aż trzy nowe bezmięsne dania - między innymi na bazie strączków i fasoli mung. Sieć oferuje gościom aż 12 nowych, roślinnych propozycji.

Azjatyckie dania w wiosennych wersjach

Azjatycki street food, orientalne fusion, doskonałe sosy i świeże warzywa - inspiracje najodleglejszymi zakątkami świata sprawdzą się także na wiosnę. Jak komponować dania, jak je doprawiać i jakie są dobre podstawy tej kuchni? Podpowiada Mirosław Szajkowski, szef kuchni Unilever Food Solutions.

Barszcz ukraiński, "horilka" i kiszone arbuzy. Co nam oferuje kuchnia ukraińska?

W Polsce pojawia się coraz więcej restauracji, w których można skosztować ukraińskich potraw. Co nas może zaskoczyć w menu przygotowywanym przez przybyszy z Ukrainy?

Kuchnia bieszczadzka

Żeby przybliżyć wam smaki kuchni bieszczadzkiej, potrzebny jest kontekst historyczny, ponieważ wraz z ludami Bojków, Łemków, Pogórzan, Romów, Żydów, Polaków i Ukraińców, których wysiedlono podczas akcji "Wisła" w 1947 r. z terenów dzisiejszych Bieszczadów, zniknęły ich kultura, sztuka i tradycje.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej