x

Michał Karadżow: Orientu-jesz?

Kategoria: Lifestyle - blog    09.01.2020

Nie ma jednej kuchni azjatyckiej. Kulinarną mapę orientu buduje mnogość smaków i kolorów - głównie za sprawą regionalnych tradycji Tajlandii, Korei, Chin, Japonii, Indii, Wietnamu...

Azja to świeżość, różnorodność i charakter. Czy ma szansę powtórzyć sukces dominującej od lat w Polsce kuchni włoskiej? Jestem tego pewien. Polscy restauratorzy powoli odkrywają kulinarne zakątki Azji. Wcale mnie to nie dziwi, kuchnia azjatycka jest bowiem niesłychanie interesująca. Osiągnięcie idealnego balansu między słonym, ostrym, gorzkim i słodkim smakiem, odpowiednie wysycenie potrawy – to niełatwa sztuka, która azjatyckim szefom kuchni udaje się nad wyraz dobrze.
Azjatyckim przysmakom wieszczę renomę podobną do tej, którą w Polsce zdobyła kuchnia włoska. Gdy w 2000 r. zaczynałem pracę w gastronomii, do restauracyjnych menu dopiero wchodziły włoskie klasyki: spaghetti carbonara, sałatka caprese, piccata alla milanese. Pamiętam, że oryginalne produkty potrzebne do ich przygotowania ściągane były głównie z Niemiec, bo nie było wówczas na rynku bezpośrednich importerów! Kuchnia włoska zawojowała nie tylko Polskę, ale też cały świat: nowojorczyków nie dziwi dziś wcale, że cenę biletu na metro reguluje… cena kawałka pizzy.
W polskiej gastronomii jednym z pierwszych dalekowschodnich dań było sushi. Pamiętacie te początki? W każdym mieście powstawał bar lub restauracja serwująca sushi. Dzisiaj, po kilkunastu latach, powoli rozkochujemy się w kuchni tajskiej czy koreańskiej, w większych miastach powstają bary serwujące ramen. Azja zaczyna współtworzyć kulinarny kapitał Polski.
Gdyby ktoś zapytał mnie, za co Polacy pokochali kuchnię włoską, odpowiedziałbym: za prostotę i świeżość. Pomidory, mozzarella, parmezan, oliwa, bazylia i tymianek to składniki niewyszukane, ale w połączeniu są naprawdę smaczne! Podobnymi kulinarnymi magnesami może pochwalić się Azja. Tamaryndowiec, galangal, chili, sos rybny... Dzięki tym i wielu innym przyprawom w Azji serwuje się potrawy intensywniejsze, pikantne, ciekawsze. Spodziewam się więc, że kuchnia azjatycka będzie coraz odważniej wchodzić w nasze kulinarne przyzwyczajenia. W ub.r. na zaproszenie Instytutu Adama Mickiewicza promującego polską kulturę w krajach azjatyckich wyjechałem na kilkanaście dni do Korei Południowej. Razem z dwoma kucharzami z Pałacu w Wilanowie mieliśmy możliwość zaserwowania Koreańczykom wielu dań ze składnikami tożsamymi dla kuchni polskiej, np. z pasternakiem czy boczkiem. Przygotowaliśmy m.in. chłodnik (w ocenie koreańskich dziennikarzy i studentów kontrowersyjny) i „mleczko gdańskie” (ogromne zaskoczenie!). Obserwowałem ich reakcje, kulturę dzielenia się jedzeniem, biesiadność. I to zdecydowanie przeniósłbym do Polski! W Korei Południowej na potęgę powstają grillbary, w których siedzą pięcio- lub sześcioosobowe grupy i wspólnie grillują.
Myślę, że w kolejnych dekadach otwartość nowych pokoleń spowoduje, że część azjatyckich produktów i potraw stanie się „nasza”. Czy tak nie było z włoskimi, klasycznymi połączeniami smakowymi jak pomidor z mozzarellą, szynka włoska z melonem, risotto z grzybami? Coraz więcej podróżujemy, wybieramy dalsze kierunki, jesteśmy ciekawsi nowych smaków. Sam z chęcią wróciłbym do Korei bardziej świadomy i spróbował wielu dań, których wcześniej nie miałem odwagi przetestować, jak całe kraby marynowane w sosie sojowym czy zapiekane kurze łapki. Czy daleko jest z Azji do Polski? Geograficznie – tak. Kulinarnie – niekoniecznie. Japońska kuchnia słynie z bulionów, tajska z fuzji smaków słodkich i ostrych, koreańska z marynat i kiszonek. Spodziewam się jednak, że jeszcze trochę wody w Wiśle upłynie, zanim azjatycka kuchnia rozgości się u nas na dobre. Chociaż łączenie smaków obcych kultur wcale nie brzmi tak obco, jeśli na osi czasu obejrzymy się wstecz. Na przełomie wieku kuchnia fusion stała się modnym trendem w polskiej gastronomii. Historia wszak kołem się toczy, a łączenie tradycyjnej kuchni polskiej z orientem może dać fajne rezultaty. Trzymam kciuki, aby tak się stało!

Autor: Michał Karadżow

Felieton ukazał się w „Food Service" 11/2019 nr 190.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Adam Chrząstowski: Poznań doceniony

W rodzimym światku gastronomicznym zapanowała ostatnio euforia. Ożył temat polskich restauracji w przewodniku Michelin.

Tomasz Źródłowski: Wino jest w porządku, ale... whisky jest szybsza

"Wine is fine, but whiskey’s quicker Suicide is slow with liqueur Take a bottle, drown your sorrows Then it floods away tomorrows" Ozzy Osbourne

Maciej Nowaczyk: W polskim winiarstwie najlepsze jeszcze przed nami

"The best is yet to come" - tytuł utworu Franka Sinatry chyba najlepiej oddaje prognozy dotyczące przyszłości branży winiarskiej w Polsce. Oby się spełniły!

Szef bez butów chodzi? Szef kuchni Przemysław Kaczmarek o tym, jak jadają kucharze

- Parafrazując znane przysłowie, chcę opisać zjawisko, które jest charakterystyczne dla naszej branży. Jak jadają szefowe i szefowie kuchni? Zazwyczaj szybko, na stojąco, nieregularnie i dość przypadkowo... - pisze Przemysław Kaczmarek, regionalny szef kuchni Unilever Food Solutions Polska.

Adam Chrząstowski: Małżeństwo z rozsądku

Jestem ciekaw, czy dobrze wam się kojarzy powyższy tytuł? Jedni powiedzą - jeśli związek, to tylko z miłości. Inni, że poważna decyzja podjęta na chłodno, bez emocji, lepiej rokuje, i to właśnie nazywamy rozsądkiem.

Agata Noszczyk: Nie próbuję być na sto procent "stąd"

Czwartek, wczesne popołudnie. Do restauracji wchodzi Pan Janusz, przywozi jak co tydzień ziemniaki,cebulę i buraki. Jego syn dźwiga worek marchewki, a w drugiej ręce niesie pęk porów. Przemarznięte, ale biorę.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej