x

Hendrik Haase: Milenialsi mają alergię na bezimienne sieci

Kategoria: Ludzie    23.01.2020

34-letni Hendrik Haase projektuje komunikację wizualną, jest pisarzem, przedsiębiorcą, członkiem Slow Food Youth Network. W rozmowie z Chrisianem Preusserem opowiada o potrzebie zatrudnienia social media managera i zasadności porównania restauratorów do DJ-ów.

Foto: „Food Service Europe & Middle East” 4/2019.
Foto: „Food Service Europe & Middle East” 4/2019.
Dlaczego dla milenialsów wizyta w restauracji jest wyróżnikiem?
HENDRIK HASSE: To najprostszy sposób wyrażenia własnej tożsamości. Żyjemy w świecie, w którym chcemy posiadać mniej i mniej, a zainwestowanie czasu wolnego w jakieś przeżycie wydaje się coraz atrakcyjniejsze. Dzisiaj komunikacja i sposób życia pozwalają milenialsom dużo bardziej niż któremukolwiek innemu pokoleniu uchwycić te doświadczenia i pochwalić się nimi w internecie.

Jakie jedzenie wybierają osoby między 20. a 45. rokiem życia?
Milenialsi szukają potraw, które są autentyczne i niosą ze sobą znaczenie. Jedzenie, które odpowiada na pytania: skąd pochodzi, co naprawdę zawiera, kto to przygotował? W świecie, który komplikuje się coraz bardziej, żywność stanowi punkt odniesienia. Dla pokolenia, które urodziło się w czasach internetu i dorastało z internetem gwarantującym ciągłą dostępność cyfrową, namacalne i limitowane jedzenie staje się ogromnie atrakcyjne.

Jakie kryteria muszą spełnić restauracje, by stać się atrakcyjne dla milenialsów?
Restauracje muszą dostarczać doświadczenia – przestrzeni, w której można kształtować swoją tożsamość i w której jedzenie nie jest przekazywane przez anonimowy system. Milenialsi mają alergię na bezimienne sieci,  które puszczają na taśmę produkcyjną masowo produkowane składniki, które nie mają ani imienia, ani historii. Przemysł gastronomiczny musi zrozumieć, że dla niektórych grup społecznych gastronomia i kluby muzyczne są na tym samym poziomie. Dlatego muszą przemyśleć program kulinarny, który serwują gościom, tak samo jak kluby muszą myśleć o programie muzycznym i DJ-ach, których zapraszają. Program jest ważny dla przetrwania.

Jaką rolę odgrywa zatem cena?
Cena ogrywa ważną rolę. Cieszę się, że mogę wydać pieniądze na koncert, który dostarczy mi licznych przeżyć. Tak samo cieszę się, że mogę wydać pieniądze w restauracji, jeśli tylko jasne jest, co otrzymam w zamian i że jest to warte tych pieniędzy.

Dlaczego nietolerancje pokarmowe są coraz częściej spotykane wśród milenialsów i dlaczego tak niewielu przedstawicieli tej grupy nie ma żadnych nietolerancji?
To wszystko jest kwestią określenia się, kształtowania osobowości i tożsamości. Paleo, weganizm, dieta bezglutenowa to tylko początek. W przyszłości będzie więcej stylów odżywiania i wszystkim powinniśmy wyjść naprzeciw. Te rzekome nietolerancje są też wyrazem niepewności związanej z jedzeniem – komu i czemu mogę nadal ufać?

Czy radzisz restauratorom, by zatrudnili menedżera zajmującego się mediami społecznościowymi?
Social media manager jest konieczny. Oddelegowanie komunikacji w mediach społecznościowych osobie, która jest zupełnie niezwiązana z restauracją na co dzień, nie jest rozwiązaniem długoterminowym. Zadaniem jest zrozumienie i zintegrowanie codziennej komunikacji w internecie z biznesem jako całością. Dla przykładu: kucharze układający dania na talerzach muszą być świadomi, że za chwilę te talerze pojawią się na Instagramie. Dzisiaj każde danie, butelka, opis menu, etykieta jest gotowym komunikatem, który znajdzie się w sieci. Dlatego internet staje się przedłużeniem sali.

Rozmawiał: Christian Preussner

Wywiad ukazał się w „Food Service" 11/2019 nr 190.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Australijczyk Joshua Treacy nowym szefem warszawskiego Nobu

Joshua Treacy - pochodzący z Australii szef kuchni z 15-letnim doświadczeniem - obejmuje pozycję szefa kuchni restauracji Nobu w Warszawie. Tymczasem już na początku czerwca stołeczny hotel Nobu odwiedzi jeden z założycieli tej słynnej lifestylowej marki Nobu Matsuhisa.

Dawid Uszyński odmienia gdańską restaurację Sassy. Nowy szef kuchni stawia na azjatyckie fusion

Współtwórca warszawskich restauracji Japonki oraz Japonka Dawid Uszyński został szefem kuchni gdańskiej Sassy. Lokal przeszedł niedawno metamorfozę, której efektem jest zmiana koncepcji kulinarnej.

Patryk Burnicki szefem kuchni w Karma House Gościeńczyce

Patryk Burnicki, były szef kuchni restauracji U Fukiera rozpoczął pracę w mazowieckim kompleksie Karma House Gościeńczyce. Lokal ma serwować dania kuchni polskiej z azjatyckim twistem, a menu bazować będzie na produktach pochodzących głównie z własnych upraw i hodowli.

Federico J. González nowym CEO w Louvre Hotels Group. Zastąpi Pierre’a Frédérica Roulota

Federico J. González został nowym CEO Louvre Hotels Group. Firma dziękuje dotychczasowemu CEO Pierre’owi-Frédéricowi Roulotowi.

Marcin "TYTUS" GRABSKI: Hip-hop jest dla mnie biletem do świata wina

To nie winylowe płyty, ale butelki z winem są dziś głównym narzędziem pracy MARCINA "TYTUSA" GRABSKIEGO. O tym, jak zmienił swoje życie i z sukcesem prowadzi lokale oparte na winie, opowiada właściciel WINEM POWIŚLE, ŁASKAWOŚCI TYTUSA I ASFALT WINYLE I WINO.

Beata Śniechowska bohaterką "Foodmission" - serii wideo The Best Chef

Beata Śniechowska, współzałożycielka i szefowa kuchni wrocławskiego bistro Młoda Polska, jest bohaterką serii wideo "Foodmission" tworzonej przez zespół The Best Chef. To wyróżnienie, bo odwiedzają oni w niej najbardziej inspirujących twórców gastronomii w Europie. Do Polski wracają po 2 latach.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej