x

Adam Chrząstowski: raport żniwiarza

Kategoria: Lifestyle - blog    13.02.2020

Tym, którzy nie dotarli do Krakowa na Krajową Selekcję Bocuse d’Or ani nie śledzili jej w internecie, spieszę z opisem wydarzenia. Czas na podsumowanie i kilka zakulisowych smaczków.

Adam Chrząstowski. Foto: archiwum prywatne.
Adam Chrząstowski. Foto: archiwum prywatne.
Całemu naszemu komitetowi organizacyjnemu bardzo zależało na tym, aby nie powtórzyć błędów z poprzedniej edycji. Więcej, mieliśmy ambicję na dużo lepszą imprezę. Po pierwsze, korzystaliśmy ze zdobytego bagażu doświadczeń. Po drugie, byliśmy pozytywnie stymulowani przez centralę konkursu w Lionie. Zaczęło się od tego, że postanowiliśmy wykorzystać możliwość współpracy z Urzędem Miasta Krakowa i skorzystać z faktu, że gród Kraka otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej w roku 2019. Nie od dzisiaj wiadomo, że tego typu imprezy jak Krajowa Selekcja Bocuse d’Or trzeba opierać na współpracy z władzami i samorządami, gdyż dzięki temu wychodzimy poza ramy własnej branżowości.
Drugim ważnym czynnikiem okazało się zainteresowanie gości z zagranicy. Rozesłaliśmy wiele zaproszeń, licząc na to, że może jeden lub dwóch znanych szefów zdecyduje się nas odwiedzić. Okazało się, że nie tylko dostaliśmy patronat Bocuse d’Or Winners poparty 8-osobową delegacją, ale wybrali się do nas znakomici szefowie: Emmanuel Renaut (3 gwiazdki Michelin i 7. pozycja na liście najlepszych szefów kuchni wg Le Chef), Philippe Mille (2 gwiazdki Michelin), Philip Tessier – kapitan bocusowej drużyny USA, Francis Cardenau – prezydent Bocuse d’Or Danii i mentor Rasmusa Kofoeda, oraz Dimitrij Demjanov – prezydent Bocuse d’Or Estonii i organizator nadchodzącej selekcji europejskiej.
Nie trzeba tłumaczyć, jak cenne są spostrzeżenia i rady od takich osób oraz jak bardzo ich udział podnosi rangę imprezy nie tylko w rodzimym środowisku, ale także w innych krajach. Muszę wyznać, że przyznana mi rola opiekuna tej grupy dodała mi skrzydeł, lecz nie obyło się bez momentów paraliżującej tremy.
Choć zabrzmi to nieskromnie, stwierdzam, że wszystko świetnie się udało. I nie chodzi mi tylko o poziom, jaki zaprezentowali startujący kandydaci. Trzeba było „skleić” jednocześnie wiele aspektów organizacyjnych za granicą i w biurze oraz wiele innych pomniejszych – za to odpowiedzialna była Dorota Karwacka. Ofensywa komunikacyjna i ogromna, udzielająca się wszystkim determinacja to zasługa Jacka Krawczyka (sam nawet zaprojektował puchar). Logistyka i sprawy techniczne, dopracowane w najdrobniejszym szczególe – nad tym panował Łukasz Konik z zespołem.
Chciałbym tu wszystkich wymienić, ale miejsca brak... Za imprezą stała cała grupa chętnych do bezinteresownej pomocy ludzi, którzy wznosząc się ponad podziały pomagali porcjować i prezentować platery oraz talerze na konkursie, liczyć głosy oraz wsparli nas przy organizacji imprez towarzyszących. Dzieciaki i nauczyciele ze Szkoły Gastronomicznej nr 2 w Krakowie – jesteście wspaniali! No i oczywiście partnerzy oraz sponsorzy, dzięki którym ta petarda by nie odpaliła. Mnie osobiście najbardziej cieszy ogrom pozytywnych opinii na temat wydarzenia. Wszyscy podkreślają, że przy okazji pracy nad konkursem, czy to w gronie jury, czy przy pomocy na jego zapleczu, udało się zakopać rowy dzielące nasze środowisko. A to uważam za nadrzędną wartość tej imprezy.
Teraz planujemy start w Tallinie zwycięzcy Krajowej Selekcji Bocuse d’Or Kuby Kasprzaka. Jak już opisałem powyżej, to kwestia pracy zespołowej, mimo że konkurs jest indywidualny. Każda pomoc się przyda. Zapraszam.

Felieton ukazał się w „Food Service" 12/2020 – 1/2020 nr 191.

Autor tekstu: Adam Chrząstowski
O AUTORZE
Adam Chrząstowski
Prezydent Bocuse d’Or Academy Poland, wyróżniony przez Akademię Gastronomiczną nagrodą Mistrz Mistrzów. Prowadzi działalność doradczą i szkoleniową w branży HoReCa (Adam Chrząstowski Consulting), pisze felietony dla magazynu „Food Service”, prowadzi programy kulinarne w Kuchni +.
Był szefem kuchni restauracji Ed Red w Krakowie i w Warszawie, wyróżnionych przez Slow Food Polska oraz przewodniki Michelin i „Gault & Millau”. Współtworzył krakowską restaurację Ancora. Doświadczenie zdobywał na wszystkich szczeblach zawodu kucharza w najlepszych restauracjach w kraju i za granicą. Absolwent filozofii, specjalność – etyka.

Zobacz także

Adam Chrząstowski: Poznań doceniony

W rodzimym światku gastronomicznym zapanowała ostatnio euforia. Ożył temat polskich restauracji w przewodniku Michelin.

Tomasz Źródłowski: Wino jest w porządku, ale... whisky jest szybsza

"Wine is fine, but whiskey’s quicker Suicide is slow with liqueur Take a bottle, drown your sorrows Then it floods away tomorrows" Ozzy Osbourne

Maciej Nowaczyk: W polskim winiarstwie najlepsze jeszcze przed nami

"The best is yet to come" - tytuł utworu Franka Sinatry chyba najlepiej oddaje prognozy dotyczące przyszłości branży winiarskiej w Polsce. Oby się spełniły!

Szef bez butów chodzi? Szef kuchni Przemysław Kaczmarek o tym, jak jadają kucharze

- Parafrazując znane przysłowie, chcę opisać zjawisko, które jest charakterystyczne dla naszej branży. Jak jadają szefowe i szefowie kuchni? Zazwyczaj szybko, na stojąco, nieregularnie i dość przypadkowo... - pisze Przemysław Kaczmarek, regionalny szef kuchni Unilever Food Solutions Polska.

Adam Chrząstowski: Małżeństwo z rozsądku

Jestem ciekaw, czy dobrze wam się kojarzy powyższy tytuł? Jedni powiedzą - jeśli związek, to tylko z miłości. Inni, że poważna decyzja podjęta na chłodno, bez emocji, lepiej rokuje, i to właśnie nazywamy rozsądkiem.

Agata Noszczyk: Nie próbuję być na sto procent "stąd"

Czwartek, wczesne popołudnie. Do restauracji wchodzi Pan Janusz, przywozi jak co tydzień ziemniaki,cebulę i buraki. Jego syn dźwiga worek marchewki, a w drugiej ręce niesie pęk porów. Przemarznięte, ale biorę.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej