x

Wielkanoc w dostawie

Kategoria: Koronawirus - Aktualności    08.04.2020

Zbliżające się święta Polacy spędzą w domach. Izolacja i ograniczenia w przemieszczaniu się sprawią, że większość zrezygnuje z gościny u krewnych czy przyjaciół. O świąteczne smakołyki musimy zadbać samodzielnie. Wielkanocna oferta na wynos to szansa dla restauracji, by podratować finanse.

Najpopularniejsze wielkanocne dania - białą kiełbasę, babkę czy żurek - można zamówić w restauracji z dostawą. Zdjęcie: Shuttestock.com.
Najpopularniejsze wielkanocne dania - białą kiełbasę, babkę czy żurek - można zamówić w restauracji z dostawą. Zdjęcie: Shuttestock.com.
Nie każdy ma czas na samodzielne przygotowanie wielkanocnych posiłków, nie każdy to potrafi lub nie każdemu się chce. Świąteczna oferta na wynos to okazja dla restauracji, by podreperować nadwątlony epidemicznymi ograniczeniami budżet.
Większość pytanych przez nas restauratorów nie ma problemów z zaopatrzeniem się w artykuły potrzebne do przygotowania wielkanocnego menu. – Dostawcy wręcz są szczęśliwi, gdy zamawiamy u nich towar – usłyszeliśmy w restauracji Fest Port Czerniakowski w Warszawie.
Jest jednak druga strona medalu. – Obecnie 100 proc. firm zaopatrujących branżę HoReCa sprzedaje wyłącznie za gotówkę, przy czym duża część surowców podrożała przez ostatnie dwa tygodnie, co wpływa na koszty produkcji – zauważa Jerzy Wójcik z restauracji Koncertowa w Lublinie.
O swojej ofercie lokale informują gości najczęściej za pośrednictwem mediów społecznościowych, głównie Facebooka i Instagrama. W restauracji Fest Port Czerniakowski postawiono dodatkowo na newsletter i pocztę pantoflową wśród znajomych i fanów lokalu. W lubelskiej Koncertowej – informację sms-em.
– A my mamy dodatkowo plakat na drzwiach restauracji i ulotki informacyjne, które dołączamy do wszystkich nieświątecznych zamówień na wynos – mówi Adrianna Kubeczka, manager poznańskiej Zielonej Werandy.
Podobne niewirtualne rozwiązanie przyjęły restauracje Mielżyński w Warszawie i Poznaniu – ulotki wkładane do toreb przy zakupie wina oraz plakaty na drzwiach.
Ze względów bezpieczeństwa przedstawiciele lokali sugerują płatności bezgotówkowe i proszą o zachowanie zalecanej, co najmniej 2-metrowej odległości przy odbiorze zamówień. Podkreślają też, że dbają o należytą dezynfekcję oraz warunki przygotowywania posiłków zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego. Według tych wytycznych jedzenie ma być przygotowywane w maskach i rękawiczkach higienicznych, strefy dostaw nie mogą się przenikać, a dostawcy mają często dezynfekować ręce oraz pojazdy.

Tradycyjnie i z fantazją
Jednym z pierwszych lokali, który wystartował z ofertą świąteczną na wynos była restauracja Zielona Weranda w Poznaniu. Na swoim fanpage’u na Facebooku umieściła ujmujący anons:
Oferta wielkanocna Zielonej Werandy promowana na FB. Zdjęcie: Facebook.
Oferta wielkanocna Zielonej Werandy promowana na FB. Zdjęcie: Facebook.
– Kwarantanna, czy nie… święta i tak się odbędą! To od ciebie zależy, jak je spędzisz, co wyląduje na twoim wielkanocnym stole i co w tym szczególnym – choć dziwnym w tym roku – czasie będziesz doceniał najbardziej. Wolne chwile? Zdrowie? Obecność bliskich i wspólny posiłek? Abyście mogli w spokoju i radości, bez dodatkowego stresu przygotować się do świąt, stworzyliśmy dla was specjalne menu wielkanocne. Sprawdźcie i zamawiajcie! Pamiętajcie przy tym, że każde takie zamówienie to dla nas kolejna forma ogromnego wsparcia – czytamy na FB.
Co na to klienci? – Zainteresowanie świąteczną propozycją jest zbliżone do standardowej oferty, którą proponujemy na wynos i na dowóz – mówi  Adrianna Kubeczka z Zielonej Werandy.
Większość pozycji oferowanych na Wielkanoc przez Zieloną Werandę nie znajdowała się w regularnej karcie restauracji. Proponują m. in. schab faszerowany grzybami i śliwkami w majeranku, szynkę pieczoną faszerowaną suszonymi pomidorami, pieczeń rzymską w sosie chrzanowym czy pasztet z gęsi. Nie zapomniano o zupach takich jak chrzanowa z duszoną wołowiną i pieczonymi ziemniakami czy żurek staropolski z ekologiczną białą kiełbasą.
– Poza tym oferujemy zestawy dla 4 osób: albo kaczkę faszerowaną jabłkami i ziołami, podaną z modrą kapustą i domowymi pyzami albo gęś faszerowaną śliwkami i jabłkami z majerankiem, modrą kapustą i domowymi szagówkami – dodaje Adrianna Kubeczka.
– My przygotowaliśmy menu wynosowe w oparciu o wielkanocne tradycyjne smaki, dołączając także propozycje, które sami szczególnie lubimy. Mamy ogromną nadzieję, że w tym chwilowo może trudnym, ale nadal uroczystym, rodzinnym święcie znajdziecie nasze ciepło i serdeczność pochowane w smakach dań – mówi Agata Wojda, szefowa kuchni stołecznego lokalu Fest Port Czerniakowski.
Przysmaki z Festu można również zamówić w Bibendzie. To m.in. żur na domowym zakwasie żytnim, jajka do samodzielnego faszerowania (w zestawie z musami, np. z wędzonego jesiotra z koprem włoskim oraz grzybowym) oraz mus chałwowy i sernik cytrusowy.
– Zainteresowanie jest spore – zdradza nam przedstawicielka restauracji.
Bardziej sceptyczny jest przedstawiciel lubelskiej Koncertowej. – Zainteresowanie jest lepsze niż oczekiwaliśmy, ale i tak trzykrotnie mniejsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – mówi Jerzy Wójcik. Koncertowa Restauracja & Catering w Lublinie oferuje m. in. kilka dań z regionalnej kuchni lubelskiej wpisanych na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa, np. kaczkę pieczoną faszerowaną po zamoysku i żur żukowski na zakwasie chlebowych.
A Nóż Widelec w Poznaniu zachęca 10-procentowym rabatem przy zamówieniach powyżej 200 zł. A zamówić można u nich wielkanocne klasyki: żurek, pierogi, mazurki.
Brasserie Warszawska również przygotowała ofertę na wynos.
– Tak, jak zawsze dbaliśmy o państwa w naszej restauracji, tak teraz zadbamy o was w waszych domach. Spędźmy te święta razem! W tym roku będzie trochę inaczej, ale to nie znaczy że mniej kolorowo – cztytamy na stronie restauracji na Facebooku. .
Do kupienia m.in. schab po warszawsku z musem chrzanowym, ozory w galarecie z marynowaną śliwką, kopytka z masłem i szczypiorkiem czy glazurowana marchew z estragonem. Ciekawą propozycją są dania główne – wstępnie przygotowane, przeznaczone do samodzielnego wykończenia, np. dorsz w emulsji maślanej czy pieczeń jagnięca z sosem demi glace.
– Są proste do przygotowania, a do każdego dołączamy instrukcje – wyjaśnia przedstawiciel restauracji.
Restauracja Stary Rynek w Łodzi zdecydowała się na przygotowanie dań na wynos tylko przed świętami. Oprócz potraw tradycyjnie wielkanocnych jest parę niestandardowych.
– Proponujemy m.in. flaki wołowe z cielęcymi klopsikami, pstrąga faszerowanego szyjkami rakowymi, policzki wieprzowe w cydrze, karczek pieczony w chlebie – wylicza Szymon Wojciechowski.
– Nie marnujcie swojego cennego czasu na stanie w długich kolejkach do sklepu po produkty na wielkanocne stoły. My zrobimy to za was i przygotujemy pyszne potrawy z dostawą do domu lub odbiorem własnym – zachęca do swej oferty restauracja Muga w Poznaniu.
– Proponujemy m.in. żurek z białą kiełbasą i suszonymi borowikami, pasztet wieprzowy ze świni złotnickiej z konfiturą z czerwonej cebuli oraz udko kacze konfitowane – wymienia Klaudiusz Kawicki z Mugi.

Zamów święconkę dla seniora
Akcja #WielkanocDlaSeniora na Zrzutka.pl. Zdjęcie: Zrzutka.pl.
Akcja #WielkanocDlaSeniora na Zrzutka.pl. Zdjęcie: Zrzutka.pl.
W święta myślimy nie tylko o sobie! Potrzebę niesienia pomocy najbardziej potrzebującym przewidzieli niektórzy restauratorzy. Użyteczną inicjatywę „Zamów święconkę dla seniora” organizuje Piotr Popiński oraz pracownicy jego warszawskich restauracji Elixir, Folk Gospoda i Czerwony Wieprz.
– W Wielką Sobotę zazwyczaj tłumnie odwiedzaliśmy kościoły z tradycyjną święconką, aby poświęcić pokarmy. Obecnie z powodu pandemii koronawirusa i zakazu zgromadzeń stajemy w obliczu zaniechania tej polskiej tradycji. Dlatego starając się pomóc w tej szczególnej sytuacji nasze restauracje przygotują koszyczki wielkanocne z poświęconymi przez księdza pokarmami, które będzie można zamówić, a następnie odebrać i przekazać wybranym przez siebie osobom. Jesteśmy przekonani, że taki koszyczek sprawi szczególną radość seniorom, którym przy tej okazji będzie można sprawić niespodziankę i ufundować posiłek na wielkanocny stół – informuje Piotr Popiński.
Zysk ze sprzedaży święconek zostanie przekazany na organizację wyjazdu dla dzieci i młodzieży z parafii św. Andrzeja Apostoła przy ul. Chłodnej 9, oczywiście po zakończeniu pandemii.  
O starszych pomyślała też Kuchnia Otwarta w Warszawie, inicjując akcję „#WielkanocDlaSeniora”. Chcą przygotować posiłki świąteczne dla seniorów z Wilanowa i dystrybuować je w paczkach, w których znajdą się: przystawka, zupa, danie główne i ciasto.
– Ogromna część osób starszych w trosce o swoje zdrowie i życie pozostaje w domach i w związku z tym traci możliwość uzyskania pomocy z zewnątrz. W nadchodzącym czasie Wielkanocy osoby te nie tylko nie zobaczą swoich bliskich, lecz także będą miały wielki problem z przygotowaniem tak ważnego dla nich posiłku jak śniadanie Wielkanocne – mówią organizatorzy akcji.
W trosce o bezpieczeństwo seniorów, przesyłki zostawiane będą przed drzwiami, po wcześniejszym dzwonku. Aby wesprzeć akcję, można wysłać #WielkanocDlaSeniora do konkretnej osoby (koszt – 50 zł) lub do grupy najbardziej potrzebujących, którzy pozostają pod opieką Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Wilanów. Pieniądze należy wpłacać na platformie Zrzutka.pl.

Autor tekstu: Monika Jankowska-Kapica
O AUTORZE
Monika-Jankowska-Kapica
Od ponad 10 lat pisze i redaguje teksty o jedzeniu - najpierw w magazynie "Kuchnia", teraz w "Food Service" i na stronie Ouichef.pl. Z wykształcenia polonistka. Karierę zawodową zaczynała jako reporterka i prezenterka Polskiego Radia Szczecin. Była redaktorką "Gazety Wyborczej" w Szczecinie, "Gazety Stołecznej" i "Co jest Grane". Pasjonatka tanga argentyńskiego i jogi.

Zobacz także

Rząd ogłosił koniec stanu epidemii w Polsce

Branża HoReCa i my wszyscy możemy odetchnąć z ulgą. 16 maja zniesiony zostaje stan epidemii w Polsce. Od tego dnia obowiązywać będzie stan zagrożenia epidemicznego - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Złagodzenie obostrzeń epidemicznych w gastronomii

Od 1 marca nie obowiązują już limity osób mogących przebywać jednocześnie w restauracjach. Ponownie mogą działać kluby i dyskoteki.

GfK: Mimo pandemii i kryzysu gastronomii Polacy chętnie odwiedzają restauracje

Lockdown, restrykcje nałożone na gastronomię, wzrost kosztów działalności oraz problemy ze znalezieniem pracowników spowodowały, że w 2021 roku zamknięto 17 proc. lokali gastronomicznych w porównaniu do liczby z 2019 roku. Mimo to, według danych GfK, Polacy nadal chętnie jedzą poza domem.

Od 15 grudnia limit obłożenia w lokalach obniżony do 30 proc. Zamknięte kluby i dyskoteki

Od 15 grudnia obniżamy limit obłożenia w restauracjach, barach i hotelach do 30 proc. Zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia - zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Minister Niedzielski: nowe obostrzenia od 1 do 17 grudnia

W środę 1 grudnia zacznie obowiązywać tzw. pakiet alarmowych obostrzeń. Limit zapełnienia w gastronomi i hotelach z 75% zostanie zmniejszony do 50%. Nowe restrykcje w poniedziałek ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Co zmieniła pandemia na rynku opakowań w branży HoReCa?

Jako ludzkość musimy radykalnie zmienić swoje podejście do kwestii wykorzystania plastiku. Ogromne zmiany powinny dokonać się także w gastronomii. Pandemia Covid-19 pokazała, że globalne przeobrażenie rynku tworzyw sztucznych jest konieczne. Czy to początek rewolucji?

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej