x

Sezon na minikiwi. Co z niego przyrządzić?

Kategoria: Karta - dania    28.09.2020

Wczesna jesień to czas polskich zbiorów minikiwi, młodszego i mniejszego kuzyna kiwi. Owoc jest podobny, ale ma znaczące korzystne różnice: możemy go jeść w całości ze skórką, nie musimy go obierać.

Minikiwi. Zdjęcie: materiały prasowe.
Minikiwi. Zdjęcie: materiały prasowe.
Owoce po raz pierwszy wyhodowano w Polsce parę lat temu. Od tamtej pory są coraz popularniejsze. Ich zbiory przypadają na początek września. Nie są wówczas całkowicie dojrzałe, ale w krótkim czasie trafiają na półki sklepowe i tam dojrzewają - w najlepszych sieciach można je kupić od połowy września do końca października. Minikiwi mogą mieć różny kształt (okrągłe i wydłużone) oraz barwę skórki (zielona lub z rumieńcem, bywa też całkiem czerwona) oraz miąższu (zielony lub czerwony). Owoce są wielkości dużego winogrona.

Jak to jeść?
Minikiwi powinniśmy jeść podobnie jak kiwi, gdy jest miękkie i lekko schłodzone. Mają smak podobny nieco do kiwi, ale są bardziej aromatyczne, zbliżone nieco do mieszaniny smaków owoców tropikalnych. Miąższ słodki i kwaskowata skórka dostarczają zharmonizowanych wrażeń smakowych.  Twarde owoce są niedojrzałe i niesmaczne. Owoce miękkie są najczęściej ciemniejszej barwy. Możemy jeść je w całości ze skórką, nie musimy obierać.
Dojrzały owoc można przechowywać w lodówce 2 tygodnie. Minikiwi można też mrozić i suszyć. Najlepiej smakują w formie przekąski oraz w sałatkach owocowych. Doskonale nadają się do ciast i deserów. Obok soków oraz smoothie można z nich także robić dżemy, wino i nalewki.

Właściwości
Największą zaletą minikiwi jest jego skład i właściwości prozdrowotne.
Prof. Piotr Latocha, Prezes Stowarzyszenia Plantatorów Minikiwi. Zdjęcie: materiały prasowe.
Prof. Piotr Latocha, Prezes Stowarzyszenia Plantatorów Minikiwi. Zdjęcie: materiały prasowe.
- W tym małym owocu jest ponad 20 różnych związków biologicznie aktywnych, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Poza witaminami minikiwi jest też bogatym źródłem związków fenolowych, tzw. przeciwutleniaczy, które oczyszczają nasz organizm z wolnych rodników. Udowodnione zostało działanie antyrakowe minikiwi. Dalej karotenoidy, w tym luteinę, która silnie wspomaga nasz wzrok. Nie ma drugiego owocu, który miałby tyle luteiny! Do tego dodajmy minerały. Potasu jest w minikiwi tyle co w bananach, a wapnia więcej niż w jabłkach. I to wszystko w tak malutkim owocu - mówi prof. Piotr Latocha, Prezes Stowarzyszenia Plantatorów Minikiwi.
Minikiwi działa ochronnie na wątrobę i układ sercowo-naczyniowy, eliminując zły cholesterol. Poprawia pracę układu pokarmowego, pomaga trawić białka, czyli mięso.Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Czy wygląd wiosennego talerza ma znaczenie?

W czasie gdy nowalijki grają pierwsze skrzypce, chętnie zamawiamy lżejsze i zdrowsze posiłki, a to często oznacza także apetyczne i cieszące oko talerze restauracyjne. Czy ich wygląd rzeczywiście ma znaczenie? Przyjrzyjmy się, co na ten temat mówią eksperci oraz badania.

Nowa oferta Supreme Green MAX Premium Burgers

16 maja Max Burgers wprowadza do swych restauracji nowe rozszerzone menu Supreme Green, a w nim aż trzy nowe bezmięsne dania - między innymi na bazie strączków i fasoli mung. Sieć oferuje gościom aż 12 nowych, roślinnych propozycji.

Azjatyckie dania w wiosennych wersjach

Azjatycki street food, orientalne fusion, doskonałe sosy i świeże warzywa - inspiracje najodleglejszymi zakątkami świata sprawdzą się także na wiosnę. Jak komponować dania, jak je doprawiać i jakie są dobre podstawy tej kuchni? Podpowiada Mirosław Szajkowski, szef kuchni Unilever Food Solutions.

Barszcz ukraiński, "horilka" i kiszone arbuzy. Co nam oferuje kuchnia ukraińska?

W Polsce pojawia się coraz więcej restauracji, w których można skosztować ukraińskich potraw. Co nas może zaskoczyć w menu przygotowywanym przez przybyszy z Ukrainy?

Kuchnia bieszczadzka

Żeby przybliżyć wam smaki kuchni bieszczadzkiej, potrzebny jest kontekst historyczny, ponieważ wraz z ludami Bojków, Łemków, Pogórzan, Romów, Żydów, Polaków i Ukraińców, których wysiedlono podczas akcji "Wisła" w 1947 r. z terenów dzisiejszych Bieszczadów, zniknęły ich kultura, sztuka i tradycje.

Pierwsze w Polsce burger i pizza z jadalnymi owadami

W lokalach sieci 7 Street - Bar & Grill, Meet & Fit - Slow Food Burgers oraz Frentzza - Pizza & Friends można zjeść burgery oraz pizzę z jadalnymi owadami mącznika młynarka o smaku pomidorów z ziołami. To pierwsza taka oferta sieciowych restauracji w Polsce.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej