x

Słodka strona Wrocławia

Kategoria: Miejsca    13.12.2020

Co może rozjaśnić mroki krótkich jesiennych dni podszytych smutnym klimatem pandemii? Porcja jakościowych, idealnie zbalansowanych, technicznie dopracowanych i pięknie prezentujących się deserów z pewnością poprawi nam humor! Oto cukiernicza selekcja ze stolicy Dolnego Śląska.

Drożdżówki z Gigi. Zdjęcie: Monika Szeffler.
Drożdżówki z Gigi. Zdjęcie: Monika Szeffler.
Kiedy pytają nas o tradycyjne wrocławskie smaki i produkty, najczęściej spuszczamy wzrok. Skomplikowana historia geopolityczna Wrocławia rozmyła ciągłość kulinarnej tradycji, przemieszała wpływy niemieckie, czeskie, francuskie, ukraińskie i polskie, w których trudno się dziś połapać. Ale jest kilka symbolicznych receptur, które wpisane są we wrocławskie DNA. Jedną z nich jest ciasto drożdżowe.

– W dawnym Wrocławiu drożdżówka z kruszonką posiadała status specjału tradycyjnego, choć w naszym współczesnym pojęciu powinniśmy powiedzieć narodowego. Był to bowiem wypiek na wskroś śląski, którym witano nawet koronowane głowy przybywające do miasta, by wspomnieć tylko cesarza Wilhelma II, który uwielbiał szczególnie kruszonkę cynamonową. W kulturze stołu mieszczańskiego drożdżówka towarzyszyła popołudniowej kawie, nie mogło jej też zabraknąć w menu bożonarodzeniowym. Wiele cukierni jeszcze na początku XX w. specjalizowało się w jej wypieku – opowiada dr Grzegorz Sobel, historyk kulinariów z Breslau.
Pisząc więc o współczesnych wrocławskich cukierniach, nie można pominąć tego tropu.

Gigi. Zdjęcie: Monika Szeffler.
Gigi. Zdjęcie: Monika Szeffler.
DROŻDŻÓWKI Z GIGI

Mamy we Wrocławiu specjalistkę, która ciasto drożdżowe wyniosła na piedestał. To Justyna Szafrańska, właścicielka malutkiej cukierni Gigi, którą prowadzi od siedmiu lat, zjednując sobie coraz liczniejsze grono wielbicieli.
– Moja babcia w każdy piątek lub sobotę wieczorem piekła drożdżowe, które jedliśmy potem przez cały tydzień, nawet szóstego dnia posmarowane masłem lub jej dżemem truskawkowym. Kiedy umarła, zaczęło mi tego bardzo brakować. Więc zaczęliśmy piec drożdżowe w Gigi najpierw w formie dużego placka, ale nikt wtedy tego nie rozumiał. W sezonie dodawaliśmy do niego rabarbar i truskawki. Potem wpadłam na pomysł drożdżowego rogala, którego łatwiej zabrać na śniadanie do pracy, czy dać dzieciakom do szkoły. Stąd już krótka droga do naszej firmowej drożdżówki – wspomina Justyna Szafrańska.
Gigi ulokowana jest w centrum handlowym z dala od serca Wrocławia. Oferta cukierni jest sezonowa – kształtuje ją dostępność owoców i słodka polska tradycja. Największe kolejki ustawiają się tutaj, gdy przychodzi czas na jagodzianki – w Gigi to szklanka jagód zamknięta w cienkiej warstwie drożdżowego ciasta, sowicie obsypanego kruszonką i cukrem pudrem. Z tego samego drożdżowego powstają otwarte i zamknięte bułeczki z malinami czy porzeczkami, późnym latem ze śliwkami, a jesienią – z szarą renetą prażoną w karmelu z cejlońskim cynamonem i wanilią z Madagaskaru.
Przez cały rok Gigi faszeruje je kremami: waniliowym, czekoladowym, kokosowym – są ciężkie, gęste, tłuściutkie, podbite nutą alkoholu. Dostępne jest też ciasto drożdżowe dla purystów, wyłącznie z kruszonką, w formie chałki czy rogali.

Plon. Foto: Monika Szeffler
Plon. Foto: Monika Szeffler
JEŚLI PLON, TO FRANCUSKIE

Kolejny wrocławski trop cukierniczy znów wyznacza nie jakaś konkretna forma deseru, a rodzaj ciasta. Tym razem chodzi o francuskie z piekarni Plon prowadzonej przez młodego rzemieślnika Pawła Dudałę. Paweł marzył, by zostać cukiernikiem i aby zrealizować ten cel, podejmował pracę i staże w ambitnych miejscach. Ma na koncie wrocławski Monopol, Jadkę i ponad dwa lata w warszawskim Concepcie 13. W międzyczasie zafascynował się piekarnictwem, co zaowocowało stażem w Ille Brød w Oslo czy Bäckerei Pfeifle we Freiburgu. Ostatecznie – na początku 2020 r. – otworzył własną piekarnię. Jego Plon jest małą manufakturą chleba. Dlaczego więc wspominam o nim w kontekście deserów? Bo obok pieczywa ze świetnej jakości mąk, powstającego na bazie doskonalonej latami receptury, okraszonej cierpliwością, jakiej wymaga prawdziwa fermentacja, znalazło się tu również miejsce na drugą, równie ambitną, linię produktów – croissanty, cynamonki i pain au chocolat z wybitnego francuskiego ciasta wyrabianego od podstaw na miejscu. Fani prostoty kochają te ociekające masłem wypieki, a zwłaszcza złote croissanty o idealnym wrzecionowatym kształcie i chrupiącej skórce. Oferta piekarni Plon jest prosta, ale zbudowana świadomie.

– Ciasto francuskie jest dla mnie bardzo ważne, bo uważam, że w naszej branży to jeden z najbardziej wymagających produktów. Chciałem się z nim zmierzyć i pokazać, jak rzeczywiście powinno wyglądać i smakować. Teraz, gdy wypracowaliśmy już relacje z klientami i nasze technologiczne możliwości się rozszerzyły, chcemy się rozwijać i wprowadzić chleby z ziarnami oraz double baked croissant, które są nadziewane – mówi Paweł Dudała.
W oczekiwaniu na nowości, proponuję zaserwować sobie croissanta z porcją lodów od rzemieślników z Krasnolóda, którzy wraz z Pawłem dzielą lokal przy ulicy Przyjaźni.

Słodki Chłopak. Foto: Monika Szeffler
Słodki Chłopak. Foto: Monika Szeffler
SŁODKI CHŁOPAK NA OKRĄGŁO

Kolejne godne polecenia miejsce to Słodki Chłopak. Powstało jako przyjacielska kooperacja, która nigdy nie miała się rozrosnąć do rozmiarów średniego przedsiębiorstwa i dwóch lokali, a obecnie – ku uciesze wielu – tak właśnie funkcjonuje.
– Przed otworzeniem pracowni odwiedziliśmy mnóstwo cukierni i kawiarni, aby finalnie wypracować własne receptury, które stale szlifujemy, bo nasze ciasta zmieniają się razem z nami – opowiadają Błażej i Rafał, właściciele Słodkiego Chłopaka.
Niezmienne pozostaje to, że od czterech lat kojarzeni są z ciastami wypiekanymi w okrągłych formach i z tym, że nie oszczędzają na cukrze, mące, jajach, twarogu, karmelu, czekoladzie i innych jakościowych składnikach. To standard, który doskonale wpisuje się w konwencję food pornu spopularyzowanego przez Instagram.
Wśród ich najbardziej rozpoznawalnych pozycji jest banoffee – obłędna kompozycja kruchego spodu, tłustego, lekko kwaskowego śmietanowego kremu, podbijającego smak bananów i karmelu. Obok niego zwykle w lodówce czekają: oblepiające zęby, mocno czekoladowe brownie, snickers i chrupiące cookies. Są też tarty wypełnione zmieniającymi się kremami, owocami czy bezą. Nie można też zapominać o sernikach od chłopaków – delikatnych, napowietrzonych, gładkich. Z sezonowymi owocami, czekoladą, masłem orzechowym czy alkoholem, na cieniutkim kruchym spodzie. Każdego dnia przygotowywanych w kilku różnych wersjach.

DESEROWE POGOTOWIE
Ciasta, ciastka i bułeczki to produkty, które dobrze sprawdzają się w dowozach i wynosach. Gigi i Słodki Chłopak realizują dostawy na terenie Wrocławia niczym deserowe pogotowie, a w Plonie można zamawiać wyroby online i odbierać je osobiście.
W czasach kryzysu włącza się ekonomiczny mechanizm nazywany efektem czerwonej szminki – zamiast kupować dobra luksusowe o dużej wartości, wybieramy wysoką jakość, ale relatywnie niższą wartość produktu. Rzemieślnicze desery doskonale się wpisują w tę tendencję. Wpadnijcie na słodkie do Wrocławia!

Autorka: Agnieszka Szydziak

Artykuł ukazał się w „Food Service" 11/2020 nr 200.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Hummus Amamamusi zamyka się po 11 latach. Lokal i marka są na sprzedaż

Restauracja Hummus Amamamusi uznawana za jedną z najlepszych w Krakowie zamyka podwoje z końcem maja. Właściciele szukają chętnych do przejęcia biznesu. Przegrali z konsekwencjami pandemii i inflacją.

Pięć nowych konceptów w Elektrowni Powiśle. To m.in. stekownia Prime Cut i naleśnikarnia Petit Breton Crêperie

Oferta gastronomiczna Elektrowni Powiśle wzbogaciła się o koncepty kuchni amerykańskiej, francuskiej i gruzińskiej. Fanów steków ucieszy otwarcie restauracji Prime Cut, a słodyczy - Forestero & Co. W strefie Food Hall pojawiły się także: Smashny Burger, Petit Breton Crêperie oraz Chmeli Suneli.

Nestlé Polska otwiera restaurację w Zatorze pod Krakowem

Globalna firma na rynku FMCG wkracza do branży restauracyjnej. Powstaje lokal gastronomiczny pod szyldem znanej marki roślinnej Nestlé Polska.

Nowojorska restauracja Tatiana z nagrodą Resy One To Watch 2023

Tatiana, nowojorska restauracja, której szefem kuchni jest Kwame Onwuachi została nagrodzona tytułem Resy One To Watch 2023 przez The World’s 50 Best Restaurants. Choć działa w Lincoln Center dopiero od listopada zeszłego roku, już uznano ją za wschodzącą gwiazdę globalnej sceny gastronomicznej.

Sphinx wraca do kamienicy na wrocławskim Rynku

Sieć serwująca popularną shoarmę po ponad rocznej przerwie wraca do lokalizacji, w której wcześniej działała przez 20 lat. - Pracujemy nad tym, aby ta restauracja nie była naszym jednym powrotem - zapowiada Mateusz Cacek, wiceprezes Sfinks Polska, spółki do której należą restauracje Sphinx.

Piekarnia Chaud Pain otwiera nowe punkty w stolicy

Warszawska piekarnia słynąca z wypieków we francuskim stylu zamienia się w sieć. W piątek, 19 maja, otworzono dwa nowe punkty Chaud Pain, a w najbliższych tygodniach ma powstać trzeci - wszystkie zlokalizowane w centrum stolicy.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej