x

Restauratorzy idą do sądu. Chcą odzyskać utracone pieniądze

Kategoria: Koronawirus - Głos branży    19.01.2021

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej przygotowuje pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa. Zdaniem restauratorów, lockdown wprowadzono z naruszeniem prawa i wszystkim, którzy stracili w jego wyniku oszczędności powinna przysługiwać rekompensata.

zdjęcie: Facebook.com
zdjęcie: Facebook.com
Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej uważa, że zamknięcie restauracji i uniemożliwienie prowadzenia działalności restauratorów odbyło się w sposób bezprawny. – Rząd ewidentnie naruszył prawo, ograniczając nam swobodę prowadzenia działalności gospodarczej w sposób niekonstytucyjny. W pozwie restauratorzy będą domagali się utraconych korzyści od Skarbu Państwa na skutek działań rządu – tłumaczy lider inicjatywy Pozwu Zbiorowego Gastronomów, Krzysztof Heller.

Choć IGGP nie chce zdradzać na jakich argumentach opierać się będzie pozew, to z całą pewnością punktem wyjścia będzie m.in. rządowe rozporządzenie o zamknięciu restauracji, które wielu restauratorów uważa za niezgodne z prawem. Przeciwko temu rozporządzeniu rozpoczął się również protest #OtwieraMY.

Do pozwu Izby Gospodarczej może dołączyć każdy, kogo przychody ucierpiały wskutek wprowadzonych przez rząd obostrzeń. Zainteresowani restauratorzy mogą wypełnić deklarację na stronie pozewzbiorowy.iggp.pl. Jak ujawnia Krzysztof Heller, na tę chwilę chce przystąpić do niego 30-40 restauratorów. Planowany termin złożenia pozwu to 31 maja 2021 roku.

Nie dla wszystkich
Inicjatywa IGGP nie jest jednak adresowana do tych, którzy borykając się z problemami finansowymi, liczą na szybkie odzyskanie utraconych pieniędzy. Wszystko wskazuje na to, że restauratorzy powinni przygotować się na długą i być może kosztowną sądową batalię.
– Pozew nie jest czymś, co pomoże przetrwać restauracji trudne chwile. Nie mówimy o kilku miesięcach, czy nawet roku. W żaden sposób nie możemy liczyć na to, że to potrwa krócej niż dwa lata, raczej zdecydowanie dłużej. Ponadto, w tej chwili sam system sądownictwa utracił wiarygodność. Dlatego mamy wątpliwości, czy możemy liczyć na sprawiedliwy wyrok – mówi lider inicjatywy.

Popieramy #OtwieraMY
IGPP wystosowało także oświadczenie, w którym wyraża swoje poparcie dla tych restauratorów, którzy zdecydowali się na otwarcie lokali pomimo trwających obostrzeń.  
– Zarząd Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej oświadcza, iż w pełni popiera społeczne akcję #OtwieraMY Gastronomię Polską i Hotelarstwo Polskie, w szczególności tych przedsiębiorców, którzy zostali wykluczeni albo pominięci w programach pomocowych Tarcza PFR 1.0, Tarcza Branżowa 6.0 i Tarcza PFR 2.0. (...) Polska przedsiębiorczość musi mieć swój merytoryczny i apolityczny głos w budowie przyjaznego podatkowo Państwa Polskiego, które będzie stymulowało  rozwój gospodarki, a nie komplikowało nowymi regulacjami, podatkami i mandatami  swobodę działalności gospodarczej – czytamy w oświadczeniu.


Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Gastronomia muśnięta czy zmiażdżona pandemią? Ocenia Linh Ziółkowska z restauracji Wi-Taj

Choć obecnie można swobodnie korzystać z oferty restauracji, barów i kawiarni, to jeszcze niedawno rzeczywistość wyglądała zupełnie inaczej. O ocenę zmian, które zaszły w czasie dwóch lat pandemii, trendów oraz rosnących cen żywności poprosiliśmy Linh Ziółkowską, menedżerkę restauracji Wi-Taj.

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej przeciwko ustawie weryfikacji covidowej

Sejm skierował do drugiego czytania ustawę, która upoważnia pracodawcę do sprawdzania, czy podlegający mu pracownicy są zaszczepieni. Dotyczy to także restauratorów. - To dyskryminacja - uważa Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej.

Coraz więcej restauratorów żąda od gości okazania tzw. paszportu covidowego

Nie zaszczepiłeś się przeciwko Covid-19, nie jesteś ozdrowieńcem i nie masz ważnego przez 48 godzin testu z negatywnym wynikiem? Bez tzw. paszportu covidowego możesz nie wejść do wielu lokali gastronomicznych. Restauratorzy biorą sprawy w swoje ręce i chcą weryfikować klientów.

Maciej Nowaczyk, restaurator z Wrocławia: Czekając na nieuchronne

Jakie nastroje panują w gastronomii w obliczu czwartej fali pandemii? - Kolejny to już raz rząd bierze nas na przeczekanie. Mechanizmy uruchomi w ostatniej chwili. Z dnia na dzień. Pewnie znów z piątku na sobotę. Który to już raz - pisze wrocławski restaurator Maciej Nowaczyk.

Gastronomia tylko z paszportem covidowym? Restauratorzy podzieleni w tej kwestii

Polacy nie chcą kolejnego lockdownu gastronomii, ale są przeciwni szczepieniom i wprowadzeniu obostrzeń dla niezaszczepionych. Restauratorzy znaleźli się między młotem a kowadłem. Z jednej strony muszą chronić swoich gości i personel, z drugiej - starają się nie zrażać do siebie klientów.

Jak odnaleźć się w postpandemicznym gastroświecie?

Jeszcze wiosną, tak jak inni, zastanawiałem się, jak będzie wyglądał powrót do pracy po otwarciu lokali gastronomicznych. Obawiałem się, że rzeczywistość branży może okazać się mało kolorowa. Czy słusznie i czy w ogóle cokolwiek się zmieniło w barowym uniwersum?

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej