x

Bazar Różyckiego znów zatętni życiem! Otwarcie Off Brzeska

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    22.04.2021

Przy Brzeskiej 25 w Warszawie, czyli na legendarnym Bazarze Różyckiego, już 7 maja oficjalnie zostanie otwarta nowa przestrzeń gastronomiczno-kulturalna, która będzie żyła dzień i noc. Off Brzeska to targowisko, jedzenie i picie, muzyka i kultura. Co tydzień inni wystawcy, inne menu i inne atrakcje!

Grafika: materiały prasowe
Grafika: materiały prasowe
Miejsce z taką historią nie może zostać opustoszałe, dlatego organizatorzy chcą by nabrało zupełnie nowego, kolorowego charakteru. Off Brzeska ma być współczesną wersją Bazaru Różyckiego.

Coś dla ducha i coś dla ciała
Przez trzy dni w tygodniu będziecie mieli okazję zrobić tam ekologiczne zakupy u zaprzyjaźnionych dostawców. Co konkretnie? Warzywa, owoce, jajka, sery regionalne, naturalne syropy, oleje tłoczone i wiele innych pyszności. W weekendowe wieczory targowisko zamieniać się będzie w plac zapełniony kuchnią z różnych zakątków świata, od meksykańskiej, po różne odsłony azjatyckiej, soczystego BBQ czy owoców morza.

Oprócz kuchni świata, zjecie tutaj także klasyki, które królowały kilkadziesiąt lat temu. Nie zabraknie słynnych pyz z Różyca, flaków czy po prostu prawdziwej golonki. Wszystko w formie street foodu z zaproszonych warszawskich restauracji. Wśród wystawców znajdą się m.in. Shoku, Tel Aviv, Pyzy z Różyca, BBQ Bar czy Umamitu. Nie zabraknie baru z piwem, drinkami i wódką.

Wystrój nowej odsłony Różyca, ma sprawić, że Praga ożyje na nowo i nie tylko lokalsi będą chcieli spędzać tutaj czas. To dobre miejsce na spotkanie z przyjaciółmi, randkę, potańcówkę przy muzyce lub seans ulubionego filmu pod chmurką. Twórcy przedsięwzięcia zapowiadają koncerty, kino letnie, wystawy i więcej kulturalnych wydarzeń.

Krótka historia Różyca
Julian Józef Różycki w 1874 roku postanowił założyć targowisko z prawdziwego zdarzenia, które miało stać się ośrodkiem handlowym Pragi. Znakiem rozpoznawczym bazaru był siedmiometrowy błękitny kiosk w kształcie syfonu, w którym mieścił się punkt sprzedaży własnych wód gazowanych. Stał się on symbolem targowiska i jedną z praskich ikon, która została w sercu warszawiaków do dzisiaj. Niestety spadkobierca posesji Wacław Różycki został zmuszony przez magistrat do usunięcia syfonu, ponieważ był w bardzo złym stanie technicznym.

Bazar ucierpiał podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku. Warto zaznaczyć, że w tym okresie mieszkańcy Warszawy mogli nabyć tu towary reglamentowane przez Niemców, pochodzące m. in. z niemieckich transportów i magazynów wojskowych. Sprzedawano tu nie tylko jedzenie, ale także broń i amunicję, która była skupowana na potrzeby Polskiego Państwa Podziemnego.

Rozwój targowiska nastąpił zaraz po wojnie. Można tam było kupić dosłownie wszystko. W 1945 roku funkcjonowało ok. 500 stałych stoisk, ok. 200 sklepów, a także prowadzono sprzedaż odręczną. W 1950 roku nastąpiło upaństwowienie bazaru, jednak nie zlikwidowało to prywatnego handlu. W latach 60. narodziły się plany jego likwidacji i zagospodarowania terenu. Spotkały się z powszechnym sprzeciwem. Dzisiaj bazar odzyskuje swój dawny blask.

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

XVI Międzynarodowy Festiwal Kuchni Dworskiej

Pokazy kulinarne najlepszych szefów kuchni, rekonstrukcje historyczne, jarmark produktów regionalnych i liczne konkursy - to główne atrakcje XVI Międzynarodowego Festiwalu Kuchni Dworskiej, który odbędzie się 8 czerwca w Podzamczu Chęcińskim.

Kolacja Chefs Only na zamku w Szydłowcu na rzecz bezdomnych zwierzaków

10 czerwca na zamku w Szydłowcu odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Chefs Only, któremu towarzyszyć będą m.in. gotowanie na żywo i warsztaty kulinarne. Zwieńczeniem wydarzenia będzie pięciodaniowa kolacja degustacyjna, przygotowana przez pięciu szefów kuchni.

Nocny Market - start sezonu 2023

Nocny Market wraca na nieczynny dworzec Warszawa Główna już 5 maja! W ósmym sezonie jednego z największych eventów streetfoodowych w Polsce dobrych gastronomicznych powrotów, ekscytujących debiutów i jeszcze kilku niespodzianek.

Witamy na foodservice24.pl! Zmieniamy nazwę, zmieniamy się dla was!

Pożegnaliśmy dotychczasową nazwę i stare logo naszego portalu - OuiChef.pl. Chcemy, aby nowa domena - foodservice24.pl - łatwiej wam się kojarzyła z naszym bratnim magazynem "Food Service". Uspójniamy wizerunek i ofertę wydawniczą!

Palikot i Wojewódzki atakowani za zachwalanie alkoholu w social mediach. Sprawa w prokuraturze

W sieci zawrzało. Aktywista Jan Śpiewak oskarża byłego polityka i przedsiębiorcę Janusza Palikota oraz celebrytę i dziennikarza Kubę Wojewódzkiego o nielegalne i nagminne zachwalanie alkoholu w social mediach. Sprawa trafiła do prokuratury. Co dalej?

Radosnych i smacznych świąt!

Wielkanocne życzenia od redakcji OuiChef.pl i "Food Service".

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej