x

Jak i w co wyposażyć food trucka?

Kategoria: Twój biznes - wiedza    10.05.2021

Wyposażenie food trucka można podzielić z grubsza na to obowiązkowe, czyli wymagane przepisami prawa, oraz na to, które umożliwi lub ułatwi pracę.

Fot. Shutterstock.com
Fot. Shutterstock.com
Sanepid nakłada na właścicieli mobilnej gastronomii przede wszystkim obowiązek posiadania zlewu i umywalki z dostępem do ciepłej oraz zimnej wody, szafek na odzież oraz środki czystości, okapów i wyciągów. Warto pamiętać także o lodówce lub szafach chłodniczych (ale nie jest to obowiązek). Reszta wyposażenia zależeć będzie od tego, co chcemy sprzedawać i jakie fundusze możemy przeznaczyć na zakup sprzętu. 

PRĄD I WODA TO PODSTAWA
Potrzebny będzie dopływ ciepłej i zimnej wody, przydatne też będzie własne zasilanie w ramach agregatu prądotwórczego. Nie wszędzie bowiem będziemy mieli dostęp do energii elektrycznej. Przy umywalce muszą znaleźć się mydło i ręczniki jednorazowe. Łącznie potrzebne nam będą trzy umywalki: do mycia rąk, sprzętu oraz do mycia żywności. 

LODÓWKI ORAZ CHŁODZIARKI
W naszym mobilnym barze nie może zabraknąć miejsca do przechowywania żywności w odpowiedniej temperaturze. Możemy zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań: lodówki i chłodziarki montowane pod blatem, tak by zajmowały jak najmniej miejsca, lub urządzenia wolno stojące typu szafy chłodnicze. Wybór będzie zależał przede wszystkim od wielkości pojazdu i naszych możliwości finansowych. 

NA CZYM SMAŻYĆ? 
Burgery to wciąż jedna z najpopularniejszych potraw przyrządzanych w polskich food truckach. Podstawowe elementy wyposażenia burgerowej gastronomii przydadzą się ponadto także tym, którzy chcą przygotowywać inne rodzaje kanapek z mięsem, hot dogi, szaszłyki i dania mięsne. 

Przyda nam się przede wszystkim płyta grzewcza, na której usmażymy mięso i dodatki. Podobnie jak w przypadku innych elementów wyposażenia tu również możemy zdecydować się na wybór jednego z kilku materiałów. Płyty grzewcze wykonane ze stali będą równomiernie rozprowadzać ciepło oraz szybko się nagrzewać, łatwo je wyczyścimy i utrzymamy w czystości przez dłuższy czas. Ich wadą będzie natomiast szybki czas stygnięcia. 

Jeszcze lepiej z rozprowadzaniem ciepła poradzi sobie płyta żeliwna, która szybko się nagrzewa i wolno stygnie. Żeliwo jest też wytrzymalsze od stali i posłuży nam dłużej, o ile będziemy właściwie je pielęgnować. Jeśli chcemy pracować jak najwydajniej, nie przejmując się tym, czy nasza płyta została prawidłowo i starannie wyczyszczona, warto wybrać urządzenia chromowe. Smażone na nich dania nie przywierają do powierzchni. Podobnie z problemem przywierania poradzą sobie płyty ceramiczne. Ich zaletą jest także oszczędność energii. 

JAK ROBIĆ FRYTKI? 
Oprócz płyty grzewczej może potrzebna będzie frytownica. Przy jej wyborze warto zwrócić uwagę na pojemność misy oraz kosza. Od tych parametrów zależeć będzie, ile frytek jednorazowo będziemy mogli przygotować. Dodatkowo im wyższa moc urządzenia, tym szybciej będzie ono gotowe do pracy. Większe sprzęty potrzebują do rozgrzania większej mocy. Warto pamiętać, że frytownica generuje sporo ciepła oraz tłuszczu, który osiada na okapie i wentylacji. 

GDZIE SMAŻYĆ? 
Musimy pamiętać o tym, by urządzenia, na których smażymy potrawy, o ile znajdują się przy okienku, były osłonięte od strony klienta. Dodatkowo nad grillem i każdym generującym dym sprzętem musi znaleźć się okap – warto więc dobrze przemyśleć ulokowanie naszej kuchni. 

Fot. Shutterstock.com
Fot. Shutterstock.com
WENTYLACJA: WEŹ POD UWAGĘ OTOCZENIE
Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia, jeśli zamierzamy w naszym food trucku gotować, będzie okap i system wentylacji, który nie tylko musi odprowadzać zapachy, dym czy parę wodną, ale powinien również zapewnić prawidłową wymianę powietrza. Sam okap warto wyposażyć w ociekacz tłuszczu. Wybierając wentylator dachowy, upewnijmy się, że jest on przystosowany do pracy w wysokich temperaturach. Opary wydobywające się z food trucka mogą bowiem uszkadzać lub doprowadzać do szybkiego zużycia elementów wentylacji. Jeśli pracujemy z dużą ilością produktów smażonych w wysokiej temperaturze, parametr ten może okazać się kluczowy. Należy zwrócić też uwagę na moc wyciągu. Od niej zależy, jak szybko i efektywnie działać będzie wentylacja, a co za tym idzie – w jakiej temperaturze będziemy pracować. Im efektywniejszy przepływ powietrza, tym niższa temperatura wewnątrz naszej mobilnej restauracji. 

PIEC DO PIZZY: TANI W ZAKUPIE CZY EKSPLOATACJI?
W przypadku food trucka, w którym chcemy sprzedawać pizzę, nie obejdzie się bez pieca do wypieku placków. Opcją najtańszą jest piec elektryczny. Jego zalety to niska cena i prostota obsługi, ale koszty eksploatacji mogą szybko podnieść cenę całej inwestycji. Przed kupnem warto zwrócić uwagę na takie parametry jak moc, wielkość samego pieca i jego wymiary. Jeśli jednak z czasem uznamy, że potrzebny nam będzie większy piec, urządzenia elektryczne dają możliwość rozbudowy o kolejne segmenty.

Piec gazowy z kolei stanowi większy wydatek, a jego utrzymanie wiąże się z potrzebą okresowych przeglądów technicznych. Nie daje on możliwości rozbudowy, więc musimy dobrze dopasować urządzenie do naszych potrzeb. Zaletą pieców gazowych są jednak znacznie niższe koszty eksploatacji. 

PIEC OPALANY DREWNEM 
Jeśli zależy nam na błyskawicznym wypieku albo zamierzamy robić pizzę w stylu neapolitańskim, będzie wam potrzebny piec opalany drewnem. Na rynku znajdziemy kilka firm, które zminiaturyzowały znane z pizzerii buchające ogniem półkuliste monstra. Ich obsługa będzie wymagała większej wprawy i należy także pamiętać o stopniowo zmieniających się przepisach antysmogowych. W niektórych miastach już dziś wprowadzane są zakazy korzystania z pieców opalanych paliwami stały- mi, takimi właśnie jak drewno. 

PANELE GASTRONOMICZNE, WITRYNY I MEBLE
Na koniec musimy pomyśleć o zapewnieniu miejsca do przechowywania i pracy w naszej mobilnej gastronomii. Wszelkie szuflady, szafki muszą wytrzymać obciążenie i nadawać się do warunków ciągłego przemieszczania się. Blaty oraz przestrzeń do przyrządzania jedzenia powinny być wykonane z łatwo zmywalnych materiałów – to także wymóg sanepidu. 

Fot. Shutterstock.com
Fot. Shutterstock.com
CZEGO WYMAGA SANEPID? 
To, jak wyglądać będzie wnętrze naszej mobilnej jadłodajni, po części zależy od przepisów inspekcji sanitarno-epidemiologicznej. Podsumujmy. Sanepid wymaga, aby w food trucku znalazły się: umywalka do mycia rąk i przynajmniej jednokomorowy zlew do mycia sprzętu, dostęp do ciepłej i zimnej wody oraz okap nad urządzeniem grzewczym. Pracownicy muszą posiadać wydzieloną szafkę na czyste i brudne rzeczy robocze oraz na środki czystości. Nasze blaty muszą być wykonane z gładkiego materiału, który umożliwi ich łatwe zmywanie. Nie mogą pochłaniać wilgoci, zawierać rdzy, pleśni czy łuszczącej się farby. Lodówki i chłodziarki muszą mieć termometr, który pozwala kontrolować temperaturę w ich wnętrzu. 

Dodatkowo należy pamiętać, że sanepid kontrolować będzie organizację przestrzeni wewnątrz naszego food trucka. Ważne, abyśmy mogli oddzielić żywność od odpadów i substancji niebezpiecznych. Warto wiedzieć, że np. oleju nie możemy po prostu wylać do zlewu, a odbiorem zużytej frytury zajmują się specjalizujące się w tym firmy. 

AGNIESZKA KOZŁOWSKA – dyrektor marketingu, Komat 
Wydawałoby się, że z uwagi na to, iż food trucki z reguły działają na świeżym powietrzu, nie powinny mieć problemów z wentylacją. Niestety brak odpowiedniej wentylacji i oczyszczania powietrza skutkuje najczęściej zbyt intensywnym i wręcz nieprzyjemnym zapachem roztaczającym się w obrębie stanowiska. O ile często zapach bywa dla klienta kuszący, to wewnątrz małego food trucka jego intensywność przy kiepskiej wentylacji powoduje znaczące obniżenie warunków pracy obsługi. Dlatego na tej części wyposażenia nie warto oszczędzać, a przy wyborze kierować się najwyższą jakością i skutecznością. Firma Komat oferuje wysoce skuteczne systemy wentylacyjne, które oczyszczają powietrze w 100% z tłuszczu i aż w 99,7% z zapachów, a także z bakterii, pleśni i grzybów. Dzięki temu obsługa ma komfortowe warunki do pracy, a klienci – przyjazne środowisko do zjedzenia posiłku. 

ADAM MARCINIAK – specjalista ds. promocji marki Stalgast 
Grille to często małe, nastawne urządzenia takich marek jak Caterina czy Gredil, ale na rynku znajdziemy także większe, ustawiane w ciągu linii 700. Nowością w ofercie Stalgast są nastawne płyty grillowe z powłoką chromowaną. 

W przypadku płyt grzewczych najczęściej wybieramy małe kuchnie, nastawne, gazowe. Jeżeli chodzi o wybór opiekaczy, nasi klienci najczęściej wybierają małe urządzenia do opiekania bułek do burgerów lub zapiekania. W przypadku zapiekania istotne są wielkość opiekacza oraz rodzaj grzałek. Polecanym rozwiązaniem jest wybór urządzenia z kwarcowymi grzałkami, które osiągają gotowość do pracy w 30 sekund.

Artykuł ukazał się w „Food Service" 4/2021 nr 204.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Ukraińska sieć Lviv Croissants otworzyła szósty lokal i ujawnia dalsze plany

Znamy miasta, w których Lviv Croissants podpisał już umowy na uruchomienie kolejnych lokali pod swoim szyldem. Sieć obrała ostry kurs na Polskę - 1 czerwca otworzyła szósty bar w naszym kraju.

Popeyes - nowa sieć szykuje się do debiutu w Polsce. Wiemy, gdzie będzie pierwszy lokal

Pierwszy lokal amerykańskiej sieci gastronomicznej Popeyes znanej z dań w stylu luizjańskim już w lipcu przywita pierwszych gości. Zostanie otwarty we Wrocławiu w Pasażu Grunwaldzkim.

Marcin Szachowicz: Pięć rozwiązań dobrych dla restauracyjnej kasy

Gdy drożeją warzywa, owoce, nabiał i inne artykuły spożywcze oraz zmniejsza się zawartość portfeli Polaków gastronomia jest w kropce. Podnosić ceny dań? Zmniejszać porcje? Szukać tańszych produktów? Żadne rozwiązanie nie jest dobre. Jak więc sprawić, by goście wciąż chętnie odwiedzali restauracje?

MAX Premium Burgers: wyróżnia nas zielone menu

Od siedmiu lat działa w Polsce sieć restauracji MAX Premium Burgers ze Szwecji, która istnieje od 1968 roku. Dlaczego rozwija się w kraju tak odmiennym od Skandynawii? Czemu stawia na roślinne menu? Opowiada Jerzy Jakubiak, head of development w MAX Premium Burgers.

Zabytki? To przeżytek! 81 proc. podróżuje, by próbować nowej kuchni

Według "Global Travel Trends Report" aż 81 proc. badanych jako najważniejszy cel swojej podróży wskazało kulinaria. Czy to przypadek, że w tym roku Polska została wskazana jako kierunek podróży numer 1, a jednymi z najbardziej viralowych TikToków stają się te z testami polskiego jedzenia?

800 mln zł - tyle zaległości ma branża gastronomiczna!

BIG InfoMonitor podaje, że na drodze do poprawy sytuacji branży gastronomicznej stanęła inflacja: biznes zmaga się z utrzymującymi się wysokimi cenami produktów żywnościowych, energii, paliwa i konkurencją.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej