x

Będzie rekord Guinnessa? Mr. Pancake świętuje 10. urodziny

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    05.08.2021

Mr.Pancake to gastronomiczny koncept, który dekadę temu zapoczątkował trend na jedzenie w stylu food porn. Świętowanie 10. urodzin rozpocznie się w weekend 6-7 sierpnia nad Wisłą i potrwa miesiąc. Na koniec - bicie rekordu Guinnessa w układaniu wieży z naleśników.

Mr.Pancake świętuje 10. urodziny. Grafika: materiały prasowe
Mr.Pancake świętuje 10. urodziny. Grafika: materiały prasowe
Mr.Pancake to miejsce, które dekadę temu pojawiło się na gastronomicznej mapie Polski i rozkręciło modę na food porn. Lokal na warszawskim Solcu dał początek sieci FoodX, w której obecnie działają cztery różne koncepty gastronomiczne w pięciu miastach kraju.

Mr.Pancake zaplanował świętowanie swoich okrągłych urodzin w jedynym znanym sobie  stylu – na bogato! W najbliższy weekend odbędzie się dwudniowy mini festiwal w WIR nad Wisłą. Na przycumowanej specjalnie na tę okazję barce odbędą się koncerty artystów sceny hip-hopowej i gwiazd muzycznych, między innymi Margaret, Gverilla, Miły ATZ i wielu innych. Na deser – sekretni goście. Koncertów można będzie słuchać przy Wirze i na schodkach, a transmisje z tego, co dzieje się na barce oglądać na telebimie. Impreza potrwa do rana.
– Podczas weekendu urodzinowego nad Wisłą będziemy serwować nasze pancakes i slajsy pizzy za darmo! – zapowiadają organizatorzy.

Przez cały sierpień potrwa konkurs, w którym goście będą zachęcani do składania życzeń Mr.Pancake za pośrednictwem swoich kanałów social media – najlepsze z nich zostaną nagrodzone, między innymi rocznym jedzeniem pancakes za darmo czy lotem samolotem.

Mr.Pancake świętuje 10. urodziny. Fantzacja na temat tortu :) Grafika: materiały prasowe
Mr.Pancake świętuje 10. urodziny. Fantzacja na temat tortu :) Grafika: materiały prasowe
Od soboty 7 sierpnia klienci restauracji w całej Polsce mogą zamówić urodzinową fantazję na temat tortu – puszyste pancakes przekładane różowym i turkusowym serkiem z malinami, Rafaello, kolorowymi posypkami, kremem malinowym z mascarpone i świeczką „fontanną”. Urodzinowy miesiąc zakończy się biciem rekordu Guinness’a na najwyższą wieżę z pancakes, ułożonych jeden na drugim. Dotychczasowy rekord to 101,8 cm.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

XVI Międzynarodowy Festiwal Kuchni Dworskiej

Pokazy kulinarne najlepszych szefów kuchni, rekonstrukcje historyczne, jarmark produktów regionalnych i liczne konkursy - to główne atrakcje XVI Międzynarodowego Festiwalu Kuchni Dworskiej, który odbędzie się 8 czerwca w Podzamczu Chęcińskim.

Kolacja Chefs Only na zamku w Szydłowcu na rzecz bezdomnych zwierzaków

10 czerwca na zamku w Szydłowcu odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Chefs Only, któremu towarzyszyć będą m.in. gotowanie na żywo i warsztaty kulinarne. Zwieńczeniem wydarzenia będzie pięciodaniowa kolacja degustacyjna, przygotowana przez pięciu szefów kuchni.

Nocny Market - start sezonu 2023

Nocny Market wraca na nieczynny dworzec Warszawa Główna już 5 maja! W ósmym sezonie jednego z największych eventów streetfoodowych w Polsce dobrych gastronomicznych powrotów, ekscytujących debiutów i jeszcze kilku niespodzianek.

Witamy na foodservice24.pl! Zmieniamy nazwę, zmieniamy się dla was!

Pożegnaliśmy dotychczasową nazwę i stare logo naszego portalu - OuiChef.pl. Chcemy, aby nowa domena - foodservice24.pl - łatwiej wam się kojarzyła z naszym bratnim magazynem "Food Service". Uspójniamy wizerunek i ofertę wydawniczą!

Palikot i Wojewódzki atakowani za zachwalanie alkoholu w social mediach. Sprawa w prokuraturze

W sieci zawrzało. Aktywista Jan Śpiewak oskarża byłego polityka i przedsiębiorcę Janusza Palikota oraz celebrytę i dziennikarza Kubę Wojewódzkiego o nielegalne i nagminne zachwalanie alkoholu w social mediach. Sprawa trafiła do prokuratury. Co dalej?

Radosnych i smacznych świąt!

Wielkanocne życzenia od redakcji OuiChef.pl i "Food Service".

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej