Pierwszy krok zrobiony
Prezes i dyrektor generalny Belvedere Vodka, skomentował inauguracyjne otwarcie instalacji zaznaczając, że „jest takie chińskie przysłowie, które mówi, że "podróż na 1000 mil zaczyna się od jednego kroku”. – Wiemy, że mamy przed sobą długą drogę do realizacji naszych ambicji, aby pielęgnować ziemie uprawne, z których korzystamy oraz chronić ekosystemy i bioróżnorodność, od których jesteśmy zależni. Nowa instalacja wykorzystująca biomasę oznacza duży krok naprzód w kierunku realizacji przekonania marki Belvedere, że lepsze praktyki biznesowe tworzą lepszy świat – mówi Rodney Williams i dodaje: – Opieramy się na tych osiągnięciach, stawiając sobie poprzeczkę jeszcze wyżej, podejmując osiem zobowiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju, możliwych do zrealizowania do 2025 r.
Owe 8 zobowiązań obejmuje:
• Przejście na rolnictwo ekologiczne: Od 2020 r. marka Belvedere zaczęła pozyskiwać organiczne składniki dla wszystkich nowych produktów wchodzących na rynek od 2021 roku. Marka planuje przechodzenie na produkcję w pełni organiczną od 2023 roku.
• Renaturyzację: Belvedere pracuje obecnie nad programem regeneracji gleb w Polsce, którego celem jest ochrona ich naturalnego charakteru.
• Zmniejszenie zużycia wody: Celem jest zmniejszenie ilości odprowadzanych ścieków o 40%, co przyczyni się do zmniejszenia zużycia wody pochodzącej z własnych studni o 27% do roku 2024.
• Zielone rozwiązania energetyczne: Oprócz działań związanych z instalacją wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w oparciu o paliwo biomasowe, Belvedere pracuje nad zainstalowaniem dodatkowego rozwiązania w zakresie energii słonecznej w swojej destylarni do 2023 r.
• Zrównoważone rozwiązania w zakresie opakowań: Belvedere wyeliminowało 95% plastiku jednorazowego użytku i rozpoczęło wdrażanie eko-wzornictwa dla wszystkich nowych produktów i materiałów promocyjnych. Firma Belvedere zobowiązała się do dalszego zmniejszenia zużycia plastiku o 50%, zwiększenia zużycia plastiku pochodzącego z recyklingu o 50% oraz zwiększenia zużycia szkła pochodzącego z recyklingu do 2025 r.
• Odzysk ciepła odpadowego: Do 2022 r. Belvedere zamierza przekształcić produkt uboczny destylacji w paliwo. Równocześnie, wraz z instalacją Biokotłowni, zakład będzie odzyskiwać ciepło odpadowe poprzez ponowne wykorzystanie spalin, co doprowadzi do zmniejszenia zużycia energii przez kotłownię o 20% już od 2021 r.
• Współpracę z lokalnymi społecznościami w celu promocji i zaopatrzenia ich w zieloną
energię: Firma pracuje nad planem dostarczenia do miejskiej sieci energetycznej zielonej energii produkowanej we własnym zakresie od 2025 r. Jednocześnie pomoże swoim partnerom z branży rolniczej przejść od całkowitej do zerowej zależności od węgla dzięki nowemu planowi wykorzystania energii odnawialnej, który zostanie wdrożony do 2025 r.
• Wykorzystanie współpracy z organizacjami pozarządowymi i uniwersytetami w celu zwiększenia ochrony wody i poprawy wydajności.
Zielona energia w destylarni
Plan Belvedere dotyczący zielonej i odnawialnej energii był przygotowywany od wielu lat. W latach 2012-2017 marka zmniejszyła emisję CO2 związaną z produkcją energii o 42% dzięki zmianie źródeł paliwa. Licząca 111 lat Destylarnia Belvedere ma długą historię wspierania polskiej społeczności poprzez inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jest współzałożycielem Fundacji Ochrony Środowiska Lokalnego, a swoje polskie ziarna żyta pozyskuje wyłącznie lokalnie, utrzymując długofalowe relacje z pięcioma polskimi producentami rolnymi. Zainicjowała również Raw Spirit Program, uruchomiony w partnerstwie z Politechniką Łódzką, którego celem jest m. in. promowanie zrównoważonego rozwoju uprawy polskiego żyta.