x

"Rice: a Savor the South Cookbook" Michaela Twitty'ego

Kategoria: Lifestyle - książki    11.10.2021

Książka historyka jedzenia Michaela Twitty’ego przedstawia ryż w kuchniach wielu krajów i drogę, jaką ten produkt przemierzał na przestrzeni lat, a wszystko to z punktu widzenia historii i kulturowych kontekstów.

\"Rice: a Savor the South Cookbook" Michaela Twitty'ego. Fot. materiały prasowe
\"Rice: a Savor the South Cookbook" Michaela Twitty'ego. Fot. materiały prasowe
Ryż ma wiele odmian z ziarenkami o odmiennej konsystencji i strukturze, które przyrządza się w różny sposób. To składnik o równie wszechstronnym zastosowaniu jak ziemniak, co udowadniają nie tylko opisy i opowieści autora, ale także przepisy. Wśród 51 receptur znajdziemy m.in. pudding ryżowy będący współczesną wersją deseru z XVIII w. czy gulasz z kraba z Ghany. Szczególne miejsce w publikacji zajmuje kuchnia amerykańskiego Południa łącząca wpływy azjatyckie, afrykańskie i karaibskie. Wiele tych potraw to dania, które niewolnicy przywieźli z centralnej i zachodniej Afryki. „Rice” przypomina, że kuchnia, historia i kultura tworzą nierozerwalną całość. 

„RICE: A SAVOR THE SOUTH COOKBOOK”, MICHAEL TWITTY, WYD. THE UNIVERSITY OF NORTH CAROLINA PRESS, 2021.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 9/2021 nr 208.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej