x

"Zbiór dla kuchmistrza tak potraw jako ciast robienia wypisany w roku 1757 dnia 24 lipca"

Kategoria: Lifestyle - książki    11.10.2021

Jarosław Dumanowski od lat bada kuchnię staropolską. W wydawanej przez Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie serii "Monumenta Poloniae Culinaria" przedstawia najstarsze książki kucharskie.

\"Zbiór dla kuchmistrza tak potraw jako ciast robienia wypisany w roku 1757 dnia 24 lipca". Fot. materiały prasowe
\"Zbiór dla kuchmistrza tak potraw jako ciast robienia wypisany w roku 1757 dnia 24 lipca". Fot. materiały prasowe
„Zbiór dla kuchmistrza” to najnowszy, ósmy tom tej serii. Jak piszą wydawcy, jest on prawdziwą summą staropolskiej wiedzy kulinarnej i należy przyznać im rację. Ponad tysiąc zawartych w niej receptur i porad zebrano w 1757 r. dla Rozalii z Zachrowskich Pociejowej. W księdze znajdziemy kopię zaginionego „Kuchmistrzostwa” z ok. 1540 r., receptury z 1633 r., a także porady gospodarskie i zapiski sąsiadów, przyjaciół czy lekarzy. Rękopis ze zbiorów Biblioteki Narodowej Ukrainy opracowany przez Jarosława Dumanowskiego i Switłanę Bułatową pozwoli nam lepiej zrozumieć codzienność i rytuały życia w XVIII w. Warto mieć świadomość naszych korzeni i umieć z nich czerpać. 

„ZBIÓR DLA KUCHMISTRZA TAK POTRAW JAKO CIAST ROBIENIA WYPISANY ROKU 1757 DNIA 24 LIPCA”, WYD. I OP. JAROSŁAW DUMANOWSKI I SWITŁANA BUŁATOWA, TOM VIII SERII „MONUMENTA POLONIAE CULINARIA”. 

Recenzja ukazała się w „Food Service" 9/2021 nr 208.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej