x

Ponte Portugal - winne przyjemności po portugalsku

Kategoria: Wino    26.11.2021

Wina Ponte Portugal pochodzą z jednego z najstarszych regionów winiarskich w Portugalii - Tejo. Tradycja uprawy winorośli sięga tam XII wieku. Z tej części kraju pochodzi niemal połowa produkowanych na świecie korków.

Zdjęcie: Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com
Swoją nazwę Tejo zawdzięcza rzece, która przez wieki kształtowała krajobraz, klimat oraz ekonomię tego obszaru. Zamki templariuszy, gaje oliwne i rozłożyste rodzinne winnice zdobią oba brzegi rzeki Tag (po portugalsku Tejo). Tejo to enklawa doskonałych win, które powstają w oparciu o lokalne szczepy i wiedzę najlepszych enologów (www.WinazTejo.pl).

Sześć różnych butelek, tyle samo szczepów i nieskończoność kompozycji smakowych – tak można w skrócie opisać wina Ponte Portugal, które zadomowiły się na polskich stołach. Wśród nich znajdzie się zarówno coś dla osób lubiących intensywny posmak z wyraźnie wyczuwalnymi taninami, jak i słodki, lekki, pozwalający przenieść się myślami do gorących, letnich miesięcy.

Wytrawne czerwone Ponte Portugal zachwyca intensywną rubinową barwą, na podniebieniu jest bardzo gładkie, zaś na końcu pozostawia przyjemny, zrównoważony smak. Półwytrawne  zwykle serwowane z serami lub daniami przygotowanymi na bazie czerwonego mięsa sprawdzi się również jako aperitif. Półsłodkie z granatowymi refleksami olśniewa aromatem czerwonych owoców z nutą słodyczy, doskonale korespondując z ciastami i słodkimi przekąskami.

Wśród białych win Ponte Portugal uwagę zwraca wytrawne, w którym wyraźnie dominuje kwiatowy aromat wzbogacony nutą owoców tropikalnych. Półsłodkie, znacznie lżejsze, cechuje przyjemny posmak słodyczy, który sprawdzi się przy słodkich przekąskach. Tym, co z pewnością podamy do makaronu, białego mięsa i ryb jest białe półwytrawne wino ze szczepów Fernão Pires i Arinto.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Włoskie wino na Borsa Vini Italiani już po raz 9.

Coroczne święto włoskiego wina Borsa Vini Italiani odbędzie się 30 maja w hotelu Marriott w Warszawie. W 9. edycji wydarzenia weźmie udział aż 34 producentów z 12 regionów. Zaprezentują gościom łącznie ponad 160 etykiet swych flagowych produktów.

Nie tylko korkociąg. Winiarski niezbędnik w lokalu

Wyposażając lokal, musimy wziąć pod uwagę, czy i w jakiej ilości będziemy w nim serwować wino. Od odpowiedzi na te pytania zależy wybór typu kieliszków i miejsca przechowywania zamkniętych butelek, a także sposób postępowania z nimi po otwarciu.

Adam Pawłowski: Ponowne odkrycie Grecji

Być może pierwsze wino nie powstało w Grecji, ale to dzięki Grekom jego picie zyskało funkcje społeczną i kulturową. Bogata historia, wsparta mitologiczną postacią boga wina Dionizosa, była przyczynkiem do wpisania tego niewielkiego kraju winiarskiego na mapę winnego świata.

Jacek Siedlecki: Zwróćmy się ku naturze!

Wiosna niesie ze sobą cieplejsze dni i inspiruje do wyruszenia za miasto. Warto pomyśleć o weekendowym wypadzie do jednej z winnic, których w Polsce pojawia się coraz więcej.

Kamil Wojtasiak - Obsługa musi znać ofertę na pamięć!

Jak opracować profesjonalną ofertę winiarską i przygotować się do jej sprzedaży? Rozmawiamy o tym z Kamilem Wojtasiakiem, Mistrzem Polski Sommelierów z 2018 r.

Maciej Nowicki: Wino? Teraz Polska!

Dynamiczny rozwój rodzimego winiarstwa skutecznie obalił kilka powtarzanych przez lata mitów na temat krajowej winnej oferty. Dlaczego warto i jak wprowadzić ją do swojego lokalu?

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej