x

Minister Niedzielski: nowe obostrzenia od 1 do 17 grudnia

Kategoria: Koronawirus - Aktualności    29.11.2021

W środę 1 grudnia zacznie obowiązywać tzw. pakiet alarmowych obostrzeń. Limit zapełnienia w gastronomi i hotelach z 75% zostanie zmniejszony do 50%. Nowe restrykcje w poniedziałek ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski. Zdjęcie: PAP
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Zdjęcie: PAP
– W ostatnich dniach pojawiła się nowa mutacja koronawirusa nazwana przez WHO Omikronem. Generuje ona ryzyko przyspieszenia procesów pandemicznych, co zmienia nasze podejście do walki z pandemią – tak minister zdrowia Adam Niedzielski (na zdjęciu) rozpoczął swoje wystąpienie podczas poniedziałkowej konferencji.

Poinformował, że w poniedziałek 29 listopada rząd przyjął tzw. pakiet alertowy obostrzeń. Ma on dwa elementy: pierwszy z nich dotyczy uszczelnienia granic, drugi – to już znane nam z poprzednich miesięcy obostrzenia.

Jeśli chodzi o uszczelnianie lotów, to rząd wyda zakaz lotów do siedmiu krajów z Afryki, m.in. do RPA. Wydłużona też zostanie kwarantanna do 14 dni dla podróżujących ze strefy non-Schengen (możliwość zwolnienia z kwarantanny będzie najwcześniej po ósmym dniu po teście PCR). Osoby w pełni zaszczepione preparatami uznawanymi w UE, przyjeżdżające spoza strefy Schengen, nie podlegają kwarantannie.

Od 1 do 17 grudnia włącznie w Polsce nastąpią także inne zmiany:
– W miejscach, w których do tej pory był limit zapełnienia 75%, zostanie on zmniejszony do 50%. Dotyczy to:

gastronomi, hoteli, kultury, czyli kin, teatrów, opery, filharmonii, domów i ośrodków kultury, koncertów, widowisk cyrkowych, kościołów i obiektów sportowych, takich jak baseny, aquaparki;

– Zmieniony jest limit osób na zgromadzeniach i uroczystościach, na których obecnie mogło być 150 osób - nowy limit to 100 osób. Chodzi m. in. o wesela, komunie i dyskoteki;
– Większe obostrzenia będą też na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi - obecnie limit na tych wydarzeniach wynosi 500 osób, rząd zmienił go o o połowę - do 250 osób;

– W obiektach typu: siłownie, kluby, centra fitness, muzea, miejsca hazardu, czyli wszędzie tam, gdzie obłożenie

liczone było na metry kwadratowe i obowiązywał limit jednej osoby na dziesięć mkw., od 1 grudnia będzie obowiązywał limit jednej osoby na 15 mkw.
Adam Niedzielski zastrzegł, że „jeżeli sytuacja ulegnie gwałtownemu pogorszeniu, to oczywiście decyzje mogą być podejmowane z dnia na dzień".

Limity nie dla osób zaszczepionych
Co istotne, limity zapowiedziane przez rząd nie obowiązują osób zaszczepionych. A jak zatem sprawdzić, czy dana osoba jest zaszczepiona, czy nie? To pytanie padło podczas konferencji. Według ministra przedsiębiorcy mogą na przykład stworzyć „wewnętrzny regulamin", na mocy którego będą weryfikować paszporty COVID-owe.

– Pracujemy nad tym, aby do ustawy dokleić możliwość weryfikowania tego – przyznał szef MZ. - Niemniej (...) postanowiliśmy, że zostanie zwiększona liczba kontroli, które są skierowane do przedsiębiorców. Jeśli będziemy widzieli, że ta kwestia jest nieweryfikowana, że są przekroczone limity, to siłą rzeczy istnieje podstawa do wręczenia odpowiedniej kary czy mandatu dla prowadzącego działalność gospodarczą – uznał minister.

Autor tekstu: Monika Jankowska-Kapica
O AUTORZE
Monika-Jankowska-Kapica
Od ponad 10 lat pisze i redaguje teksty o jedzeniu - najpierw w magazynie "Kuchnia", teraz w "Food Service" i na stronie Ouichef.pl. Z wykształcenia polonistka. Karierę zawodową zaczynała jako reporterka i prezenterka Polskiego Radia Szczecin. Była redaktorką "Gazety Wyborczej" w Szczecinie, "Gazety Stołecznej" i "Co jest Grane". Pasjonatka tanga argentyńskiego i jogi.

Zobacz także

Rząd ogłosił koniec stanu epidemii w Polsce

Branża HoReCa i my wszyscy możemy odetchnąć z ulgą. 16 maja zniesiony zostaje stan epidemii w Polsce. Od tego dnia obowiązywać będzie stan zagrożenia epidemicznego - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Złagodzenie obostrzeń epidemicznych w gastronomii

Od 1 marca nie obowiązują już limity osób mogących przebywać jednocześnie w restauracjach. Ponownie mogą działać kluby i dyskoteki.

GfK: Mimo pandemii i kryzysu gastronomii Polacy chętnie odwiedzają restauracje

Lockdown, restrykcje nałożone na gastronomię, wzrost kosztów działalności oraz problemy ze znalezieniem pracowników spowodowały, że w 2021 roku zamknięto 17 proc. lokali gastronomicznych w porównaniu do liczby z 2019 roku. Mimo to, według danych GfK, Polacy nadal chętnie jedzą poza domem.

Od 15 grudnia limit obłożenia w lokalach obniżony do 30 proc. Zamknięte kluby i dyskoteki

Od 15 grudnia obniżamy limit obłożenia w restauracjach, barach i hotelach do 30 proc. Zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia - zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Co zmieniła pandemia na rynku opakowań w branży HoReCa?

Jako ludzkość musimy radykalnie zmienić swoje podejście do kwestii wykorzystania plastiku. Ogromne zmiany powinny dokonać się także w gastronomii. Pandemia Covid-19 pokazała, że globalne przeobrażenie rynku tworzyw sztucznych jest konieczne. Czy to początek rewolucji?

Pozew zbiorowy gastronomii polskiej trafił do sądu

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew zbiorowy dotyczący ustalenia odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wyrządzone branży gastronomicznej w okresie od 24 października 2020 r. do 27 maja 2021 r.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej