x

Kuchnia roślinna smacznym kąskiem dla restauracji

Kategoria: Lifestyle - blog    03.01.2022

Niemal 50-procentowy wzrost popularności dań bezmięsnych w ramach zamówień składanych na Pyszne.pl, rosnące zainteresowanie ze strony restauracji i klientów nie pozostawiają wątpliwości - roślinny trend zagościł u nas na dobre. Dlatego kuchnia wegańska znajduje się również w centrum uwagi Pyszne.pl.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Na potrzeby niedawno opublikowanego „Raportu Food Trendów” sprawdziliśmy, które bezmięsne potrawy były najpopularniejsze wśród naszych użytkowników. Kebab, burger i nuggetsy w wegańskiej odsłonie, czyli dania, które obecnie przodują wśród roślinnych zamówień z dostawą, stanowią zaledwie wstęp do bogatego roślinnego menu oferowanego przez lokale w całym kraju. I to właśnie ze względu na ich ekscytującą ofertę Pyszne.pl już drugi rok z rzędu wspiera Veganuary, zachęcając użytkowników do eksplorowania smakowitych roślinnych propozycji z okolicznych restauracji. Pokazujemy, że jedzenie wegańskie nie musi być nudne, a wręcz przeciwnie, jest to wyjątkowa szansa odkrywania różnorodnych potraw, szczególnie przez osoby, które dotychczas podchodziły do nich z dużą rezerwą. Efekty naszej inicjatywy są zauważalne – to właśnie w styczniu 2021 r. użytkownicy zamówili rekordowo dużo dań wegańskich. 

Wśród nich znalazł się również sam Robert Makłowicz. Nagranie, na którym ekspert kulinarny z doklejonymi wąsami i w białym podkoszulku zajada zamówionego „wegańskiego kebsa”, do dziś cieszy się ogromną popularnością i pokazuje, że dań roślinnych dostępnych na Pyszne.pl może spróbować każdy. 

Uwzględnianie w ofercie wegańskich potraw to jednak nie tylko satysfakcja dla klientów, ale również szereg korzyści dla restauracji. Wśród nich warto wyróżnić między innymi: 

ZWIĘKSZENIE SPRZEDAŻY 
Coraz więcej Polaków preferuje kuchnię roślinną i takiej oferty szuka w restauracjach. Dodatkowo, kiedy jedzenie zamawia grupa osób, będą one szukać miejsca, którego menu trafi w gusta każdego. Jeśli w ofercie zabraknie dań wegańskich, z zamówienia zrezygnuje nie tylko jedna osoba, ale cała grupa. Uwzględnienie wegańskich opcji pozwala odwołać się do szerszej bazy klientów. Więcej klientów = większy zysk. 

POZYSKANIE NOWYCH KLIENTÓW 
Klienci są zawsze ciekawi nowych smaków. Zwłaszcza w styczniu, w trakcie Veganuary, poszukują interesujących opcji wegańskich, przeglądając menu wielu lokali. To dla każdej, także tradycyjnie mięsnej restauracji, która zaproponuje roślinne opcje, szansa na pozyskanie nowych klientów. Pozostałe pozycje, w tym również te zawierające mięso, mogą zainteresować ich przy kolejnych zamówieniach. 

UTRZYMANIE OBECNYCH KLIENTÓW 
Co się stanie, jeśli stali klienci restauracji postanowią jeść mniej mięsa? Lokal z wegańskimi opcjami w menu nie straci ich na rzecz konkurencji. 

Jako najpopularniejszy w kraju serwis do zamawiania jedzenia z dowozem cieszymy się, że możemy inspirować Polaków do odkrywania różnorodnych smaków, w tym również tych roślinnych. Rozpoczęcie przygody z kuchnią wegańską jest obecnie bardzo proste, a to wszystko dzięki restauracjom, których zaangażowanie i kreatywność mogą zachęcić nawet największego sceptyka do spróbowania niesamowicie różnorodnej i pysznej kuchni wegańskiej.

Autor: Arkadiusz Krupicz

Felieton ukazał się w „Food Service" 12/2021-1/2022 nr 211.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

Adam Chrząstowski: Poznań doceniony

W rodzimym światku gastronomicznym zapanowała ostatnio euforia. Ożył temat polskich restauracji w przewodniku Michelin.

Tomasz Źródłowski: Wino jest w porządku, ale... whisky jest szybsza

"Wine is fine, but whiskey’s quicker Suicide is slow with liqueur Take a bottle, drown your sorrows Then it floods away tomorrows" Ozzy Osbourne

Maciej Nowaczyk: W polskim winiarstwie najlepsze jeszcze przed nami

"The best is yet to come" - tytuł utworu Franka Sinatry chyba najlepiej oddaje prognozy dotyczące przyszłości branży winiarskiej w Polsce. Oby się spełniły!

Szef bez butów chodzi? Szef kuchni Przemysław Kaczmarek o tym, jak jadają kucharze

- Parafrazując znane przysłowie, chcę opisać zjawisko, które jest charakterystyczne dla naszej branży. Jak jadają szefowe i szefowie kuchni? Zazwyczaj szybko, na stojąco, nieregularnie i dość przypadkowo... - pisze Przemysław Kaczmarek, regionalny szef kuchni Unilever Food Solutions Polska.

Adam Chrząstowski: Małżeństwo z rozsądku

Jestem ciekaw, czy dobrze wam się kojarzy powyższy tytuł? Jedni powiedzą - jeśli związek, to tylko z miłości. Inni, że poważna decyzja podjęta na chłodno, bez emocji, lepiej rokuje, i to właśnie nazywamy rozsądkiem.

Agata Noszczyk: Nie próbuję być na sto procent "stąd"

Czwartek, wczesne popołudnie. Do restauracji wchodzi Pan Janusz, przywozi jak co tydzień ziemniaki,cebulę i buraki. Jego syn dźwiga worek marchewki, a w drugiej ręce niesie pęk porów. Przemarznięte, ale biorę.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej