x

Michalina Szczepańska: Zamiast rewolucji

Kategoria: Lifestyle - blog    17.01.2022

Wytwórca produktów odzwierzęcych, który uruchamia drugą gałąź biznesu pod postacią portfolio roślinnego, już nikogo nie dziwi. Choć jeszcze kilka lat temu, gdy niemiecki Rügenwalder Mühle, znany z produkcji kiełbas, ogłosił nowe wegańskie produkty, wielu branżowych ekspertów tylko się uśmiechało.

Michalina Szczepańska
Michalina Szczepańska
Dziś to wegańska i wegetariańska część portfolio dominuje u tego wytwórcy, a jego śladem podążył niejeden, który się wówczas uśmiechał. 

I pewnie jeszcze chwila minie, ale przyjdzie taki moment, że każdy podmiot będzie chciał mieć wersję mięsną i roślinną swoich produktów, skoro tego oczekuje klient. Przy czym oczywiście, jak to nieraz w biznesie bywa, kto pierwszy – ten zgarnia za to premię, choć wejście „zbyt szybkie”, tj. nim konsumenci są na coś gotowi, kończy się zazwyczaj źle. Na tym tle, szczególnie w roślinnym wydaniu „Food Service”, ciekawie wygląda inny przypadek mięsnego gracza. Również pierwszego i również takiego, na którego niektórzy patrzą się z pobłażaniem (przynajmniej na razie). Otóż Goodvalley, znany z przetwarzania mięsa i tego, że zajmuje się nim „od pola do stołu”, gorąco zachęca konsumentów do... ograniczenia spożycia mięsa. Padają tu nie byle jakie, bo skonkretyzowane zachęty. Mianowicie – powinniśmy ograniczyć jego spożycie o połowę – deklaruje szef tej firmy. Ona zaś w swoich kanałach komunikacji dzieli się przepisami właśnie na takie dania jak steki z... kalafiora, do których produkt mięsny bywa ewentualnym dodatkiem. Do tego chwali się zerowym śladem węglowym (i ma na to papiery). 

I pewnie powiedzą Państwo: ale to za mało! Chodzi o roślinną przyszłość, a nie zwierzęcą. A ja Państwu wówczas odpowiem: nie przekonają Państwo polskiego konsumenta, wychowanego na schabowym itp. daniach, do porzucenia z dnia na dzień wszystkiego, co zwierzęce. Możecie go przekonywać – jeśli czujecie taką potrzebę oczywiście – właśnie lepszymi dla środowiska odzwierzęcymi produktami, urozmaiceniem diety, pokazaniem alternatyw jako możliwości wyboru (i to w dodatku smacznego wyboru). Przymus czy presja bycia wytkniętym jako „ten zły, co je mięso” nie podziałają. Bo przewroty, rewolucje czy jakkolwiek inaczej by nazwać gwałtowne zmiany zazwyczaj źle się kończyły dla wszystkich. 

I do tego zachęcam ja, fleksitarianka, zaznajomiona z kartą większości roślinnych restauracji w Warszawie, a jednocześnie obeznana w realiach handlowych zarówno mięsnych, jak i wegańskich kategorii. 

Felieton ukazał się w „Food Service" 12/2021-1/2022 nr 211.

Autor tekstu: Michalina Szczepańska

Zobacz także

Adam Chrząstowski: Poznań doceniony

W rodzimym światku gastronomicznym zapanowała ostatnio euforia. Ożył temat polskich restauracji w przewodniku Michelin.

Tomasz Źródłowski: Wino jest w porządku, ale... whisky jest szybsza

"Wine is fine, but whiskey’s quicker Suicide is slow with liqueur Take a bottle, drown your sorrows Then it floods away tomorrows" Ozzy Osbourne

Maciej Nowaczyk: W polskim winiarstwie najlepsze jeszcze przed nami

"The best is yet to come" - tytuł utworu Franka Sinatry chyba najlepiej oddaje prognozy dotyczące przyszłości branży winiarskiej w Polsce. Oby się spełniły!

Szef bez butów chodzi? Szef kuchni Przemysław Kaczmarek o tym, jak jadają kucharze

- Parafrazując znane przysłowie, chcę opisać zjawisko, które jest charakterystyczne dla naszej branży. Jak jadają szefowe i szefowie kuchni? Zazwyczaj szybko, na stojąco, nieregularnie i dość przypadkowo... - pisze Przemysław Kaczmarek, regionalny szef kuchni Unilever Food Solutions Polska.

Adam Chrząstowski: Małżeństwo z rozsądku

Jestem ciekaw, czy dobrze wam się kojarzy powyższy tytuł? Jedni powiedzą - jeśli związek, to tylko z miłości. Inni, że poważna decyzja podjęta na chłodno, bez emocji, lepiej rokuje, i to właśnie nazywamy rozsądkiem.

Agata Noszczyk: Nie próbuję być na sto procent "stąd"

Czwartek, wczesne popołudnie. Do restauracji wchodzi Pan Janusz, przywozi jak co tydzień ziemniaki,cebulę i buraki. Jego syn dźwiga worek marchewki, a w drugiej ręce niesie pęk porów. Przemarznięte, ale biorę.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej