x

FoodX z nową lokalizacją w Krakowie w odmienionym koncepcie

Kategoria: Miejsca    19.01.2022

FoodX zmienia adres w Krakowie. W miejsce restauracji przy ul. Romanowicza rusza lokal przy ul. Krupniczej 21 a. To największa miejscówka sieci - od poprzedniej różni ją wygląd wnętrza i jego funkcjonalność. Sala dzienna wieczorem zamienia się w taneczny parkiet z widokiem na bar z autorskimi drinka

FoodX z nową lokalizacją w Krakowie - przy Krupniczej. Zdjęcie: materiały prasowe
FoodX z nową lokalizacją w Krakowie - przy Krupniczej. Zdjęcie: materiały prasowe
FoodX to unikalny koncept gastronomiczny, który tworzą cztery marki: Pizza Boyz, Mr. Pancake, Ghost Burger i Vegan Pizza Club. Założenie FoodX jest oparte na idei porn food, czyli połączeniu wyjątkowych doznań smakowych i wizualnych. Lokale wyróżnia charakterystyczny klimat kreowany przez pastelowe kolory i nietypowe rozwiązania architektoniczne.

Science fiction i graffiti

FoodX  w Krakowie przy Krupniczej. Zdjęcie: materiały prasowe
FoodX w Krakowie przy Krupniczej. Zdjęcie: materiały prasowe
Dla stałych gości i fanów FoodX ul. Krupnicza 21 to znany adres, bo znajduje się tuż obok pierwszego, kultowego lokalu na Dolnych Młynów. Nowe krakowskie miejsce wyróżnia się wśród dotychczasowych. Wszystko za sprawą innego pozycjonowania – odświeżono design i wprowadzono rozwiązania, które dzielą restaurację na część rodzinną i rozrywkową, co ma skłaniać do odwiedzin dojrzalszą grupę gości. Do spotkań z przyjaciółmi zachęcają trzyczęściowy bar z kolorowym świetlikiem oraz strefa dzienna, która wieczorem zamienia się w taneczny parkiet.

Futurystyczny styl FoodX  w Krakowie przy Krupniczej. Zdjęcie: materiały prasowe
Futurystyczny styl FoodX w Krakowie przy Krupniczej. Zdjęcie: materiały prasowe
Design wnętrza nieco odbiega od pastelowej estetyki pozostałych lokali. Charakterystyczne kolorowe posadzki, meble i zasłony tym razem przełamano mieszanką surowego betonu, stali, wyświetlaczami LED rodem z lat 80-tych i zupełnie nową identyfikacją wizualną brandów w stylu graffiti.

Odpowiedzialne za projekt wnętrza biuro projektowe YUS inspirowało się dystopijną wizją przyszłości znaną z filmów science fiction. Retro-futurystyczny styl jest jednak tylko tłem dla wszechobecnego graffiti nawiązującego do artystycznego dorobku Virgila Abloha, który bardzo często czerpał z kultury street art’u.

Menu z wyobraźnią

Pancake z watą cukrową w FoodX. Zdjęcie: materiały prasowe
Pancake z watą cukrową w FoodX. Zdjęcie: materiały prasowe
FoodX oferuje eksplozję smaków i kombinację składników niespotykanych nigdzie indziej. Amerykańskie Mr. Pancake ze słonymi dodatkami, lodami, watą cukrową to standard. Inny hit to pizza boyz z chrupiącymi rantami z dodatkiem cheetos, mozzarella stix i z frytkami.

Roślinne pizze z Vegan Pizza Club. Zdjęcie: materiały prasowe
Roślinne pizze z Vegan Pizza Club. Zdjęcie: materiały prasowe
Pandemia skłoniła właścicieli do założenia dwóch kolejnych marek. W portfolio FoodX znalazła się wegańska Vegan Pizza Club, która zaspokoi „serowe” marzenia każdego weganina oraz Ghost Burger z mięsem typu „smash”, które jest przyrządzane w oryginalny sposób rodem ze słonecznej Kalifornii.

Otwarcie lokalu - 22 stycznia 2022 roku.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Sho Ramen - Michał Kostrzewa otwiera kolejny lokal w Kielcach

Michał Kostrzewa, właściciel restauracji Sushiya w Kielcach, otwiera kolejny lokal. Sho Ramen ma przyjąć gości jeszcze w lipcu.

Pierwsza strefa restauracyjna pod szyldem Garden Gourmet otwarta

Pierwszą w Polsce strefę restauracyjną pod szyldem Garden Gourmet otwarto w Dzień Dziecka w Energylandii. W roślinnym menu goście znajdą potrawy skomponowane z wykorzystaniem produktów Garden Gourmet, marki z portfolio Nestlé.

Concordia Taste jedną z najlepszych restauracji w Europie według "The Guardian"

Concordia Taste z Poznania trafiła na listę najlepszych europejskich restauracji pisma "The Guardian". To jedyny lokal w Polsce, które znalazł się zestawieniu opiniotwórczego brytyjskiego dziennika. W rankingu uwzględniono tylko 35 restauracji.

Sady Bistro w Krakowie - kuchnia inspirowana sadem. Za koncept odpowiada Tadeusz Müller

Nowe miejsce na kulinarnej mapie Krakowa. Przy Grzegórzeckiej działa już Sady Bistro. Menu, które stworzył Tadeusz Müller, ma przenosić gości do lanckorońskich sadów.

Nowa kawiarnia So Coffee w Katowicach. To pierwszy franczyzowy lokal sieci poza centrum handlowym

Należąca do Lagardère Travel Retail sieć So Coffee świętuje start nowej kawiarni w Katowicach. To pierwszy franczyzowy lokal pod tym szyldem, który działa przy ulicy, a nie w centrum handlowym. Prowadzi go rodzina państwa Buckich - jest to już trzecie So Coffee w ich biznesowym portfolio.

Hummus Amamamusi zamyka się po 11 latach. Lokal i marka są na sprzedaż

Restauracja Hummus Amamamusi uznawana za jedną z najlepszych w Krakowie zamyka podwoje z końcem maja. Właściciele szukają chętnych do przejęcia biznesu. Przegrali z konsekwencjami pandemii i inflacją.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej