x

Co Andrea Camastra serwuje w restauracji Nuta? Lokal szefa z gwiazdkami Michelin już otwarty!

Kategoria: Miejsca    03.02.2022

Ta wiadomość ucieszy miłośników fine diningu - po prawie dwóch latach przerwy Andrea Camastra powrócił na gastronomiczną scenę z nowymi pomysłami, inspiracjami i daniami. Jego autorska restauracja Nuta wystartowała już w Warszawie przy Placu Trzech Krzyży 10/14.

Andrea Camastra, szef kuchni i właścciiel restauracji Nuta. Zdjęcie: materiały prasowe
Andrea Camastra, szef kuchni i właścciiel restauracji Nuta. Zdjęcie: materiały prasowe
Andrea Camastra to jeden z trzech szefów kuchni w Polsce, którym udało się zdobyć gwiazdkę Michelin – dla nieistniejącej już restauracji Senses. Co ciekawe, jego własny lokal ulokował się w miejscu, gdzie jeszcze do niedawna znajdowało się Atelier Amaro należące do innego gwiazdkowego szefa Wojciecha Modesta Amaro.

– Oglądaliśmy kilka lokalizacji i uznaliśmy, że ta przestrzeń będzie najlepsza. Nadarzyła się okazja, obejrzałem wnętrze, kuchnia była już przystosowana i udało nam się także zawrzeć dobrą umowę. Spodziewałem się wielu pytań w rodzaju „dlaczego tutaj”? Mówiąc, uczciwie, po prostu, tak się złożyło. Nigdy wcześniej nie byłem w tym miejscu, więc nawet nie wiedziałem, co się tu wcześniej znajdowało – mówi Andrea Camastra, właściciel i szef kuchni restauracji Nuta.

Idea kuchni
Camastra określa siebie jako Polaka w 51% i Włocha w 49%, a kulinarną ofertę Nuty jako „kuchnię polską w nowoczesnym wydaniu, z włoskim i azjatyckim twistem”.

– Kręgosłupem moich smaków jest polska tradycja, ponieważ jestem jej wielbicielem. Nowa restauracja inspiruje się więc kuchnią polską z włoskimi akcentami i delikatnym azjatyckim fusion. To kuchnia 360 stopni: od molekularnej do bardzo nowoczesnej. Zawiera również elementy kuchni starodawnej. W menu znajdą się takie dania jak śledź po kaszubsku, kwaśnica, oscypek z żurawiną czy nawet pierogi w mojej interpretacji. Wszystkie elementarnie tradycyjne potrawy polskiej kuchni z dodatkiem włoskich elementów zostały reinterpretowane w bardzo nowoczesny sposób – mówił jeszcze przed otwarciem  Andrea Camastra.

Ryba na zupie ogórkowej z menu Andrei Camastry, szefa kuchni  restauracji Nuta. Zdjęcie: materiały prasowe
Ryba na zupie ogórkowej z menu Andrei Camastry, szefa kuchni restauracji Nuta. Zdjęcie: materiały prasowe
Co na talerzu?
Z końcem stycznia Nuta otworzyła swoje drzwi dla gości i udostępnia trzy możliwości tastingu. Pierwszy z nich to Compositore składający się z trzech dań do wyboru spośród pięciu wyselekcjonowanych przez Andreę w cenie 260 zł. Drugi – Virtuoso – zawiera: amuse bouche, pieczywo, trzy dania, pre-deser, deser, petit fours (395 zł). Ostatni nazywa się Maestro i obejmuje aperitif (do wyboru polska bądź włoska wersja), amuse bouche, pieczywo, sześć dań, pre-deser, deser, petit fours (540 zł). Ceny te będą się utrzymywać tylko do zakończenia prób generalnych.

– Nie chcę robić rzeczy, które docenić mogą tylko nieliczni. Pragnę dać ludziom komfort psychiczny przyjścia do naprawdę wysokiej klasy restauracji  i zamówienia świetnych dań za przystępną cenę – deklaruje szef kuchni.

Ogórkowa mizeria według Andrei Camastry, szefa kuchni  restauracji Nuta. Zdjęcie: materiały prasowe
Ogórkowa mizeria według Andrei Camastry, szefa kuchni restauracji Nuta. Zdjęcie: materiały prasowe
W Nucie znalazło się także miejsce na piec do pizzy.
– Zamierzam robić najbardziej tradycyjne, dobrze napowietrzone neapolitańskie ciasto i podawać je pomiędzy trzema, czterema bardzo nowoczesnymi daniami. Nie będzie to tradycyjna pizza, być może znajdzie się na niej gorąca piana, zrobię jej nowoczesną metamorfozę – zaznacza Andrea.

Panettone: gruszka-słony karmel-czekolada - deser Andrei Camastry, szefa kuchni  restauracji Nuta. Zdjęcie: materiały prasowe
Panettone: gruszka-słony karmel-czekolada - deser Andrei Camastry, szefa kuchni restauracji Nuta. Zdjęcie: materiały prasowe
Laboratorium, czyli nuta do nuty
Nazwy degustacyjnych setów – Compositore, Virtuoso i Maestro – oraz nazwa samej restauracji nawiązują do miłości Andrei do muzyki oraz idei note-by-note (czyli nuta do nuty) wywodzącej się z kuchni molekularnej. Dzięki tej wyrafinowanej metodzie kucharz jest w stanie wyodrębnić z produktów poszczególne substancje, tworzyć z nich nieoczywiste połączenia smakowe oraz całkowicie zmienić konsystencję składnika.

Z każdego produktu zostaje wyizolowany molekuł odpowiedzialny za jego smak, który następnie poddaje się multiplikacji. Pozbywa się w ten sposób wszystkich dodatkowych nut smakowych i zapachowych, które produkt wchłania w naturze, na przykład z grzybów – nut mchu, drewna, igliwia.

Stosowanie tej metody gotowania wymaga nie tylko wiedzy, intuicji i doświadczenia, ale również specjalnego zaplecza technicznego i lokalowego w postaci laboratorium.  Takie laboratorium zagościło w Nucie i zajmuje miejsce w otwartej kuchni. Choć Nuta ma być – jak zapewnia jej twórca – „teatrem i wyjątkowym doświadczeniem”, to pierwsze skrzypce gra w niej wyjątkowy smak jedzenia.

– Chodzi o to, by uczynić posiłek nie tylko pięknym i estetycznym, ale także smacznym. Możesz robić mnóstwo wyjątkowych rzeczy na talerzu, ale finalnie musi być to niesamowicie smaczne. Nie dodaję do swojego menu niczego, czego nie chciałbym jeść przynajmniej raz dziennie – wyjaśnia twórca Nuty.

Dostawcy
Podobnie jak w restauracji Senses, najwyższej jakości produkty do dań Andrea Camastra sprowadza z Japonii, Ameryki i Włoch, a polskie – z Podkarpacia, z okolic Kolbuszowej.

– Każdy z partnerów jest częścią sukcesu. Ważny jest nawet najmniejszy dostawca, bo to oni zapewniają nam dostęp do świeżych sezonowych produktów, które później są składnikami najlepszych dań – mówi Camastra.

Andrea Camastra, szef kuchni  restauracji Nuta z zespołem. Zdjęcie: materiały prasowe
Andrea Camastra, szef kuchni restauracji Nuta z zespołem. Zdjęcie: materiały prasowe
Zespół jak rodzina
Andrea podkreśla, że udział w jego sukcesie mają jego bliscy i wieloletni, lojalni pracownicy. W Nucie pracuje zespół złożony głównie z personelu zamkniętej restauracji Senses.

– To zespół, z którym współpracuję już od ośmiu lat. Przez ten czas nasze więzi się zacieśniły, traktuję swoich ludzi jak rodzinę. Jestem ich dłużnikiem, ponieważ dali mi swój czas, lojalność, wiarę oraz zaangażowanie na naprawdę wysokim poziomie. Możesz być najlepszym szefem kuchni na świecie, najlepszym w historii, ale jeśli nie masz wokół siebie odpowiednich ludzi, to nie odniesiesz sukcesu – podsumowuje Andrea Camastra.

Współpraca: Przemysław Ziemichód

Autor tekstu: Monika Jankowska-Kapica
O AUTORZE
Monika-Jankowska-Kapica
Od ponad 10 lat pisze i redaguje teksty o jedzeniu - najpierw w magazynie "Kuchnia", teraz w "Food Service" i na stronie Ouichef.pl. Z wykształcenia polonistka. Karierę zawodową zaczynała jako reporterka i prezenterka Polskiego Radia Szczecin. Była redaktorką "Gazety Wyborczej" w Szczecinie, "Gazety Stołecznej" i "Co jest Grane". Pasjonatka tanga argentyńskiego i jogi.

Zobacz także

Sady Bistro w Krakowie - kuchnia inspirowana sadem. Za koncept odpowiada Tadeusz Müller

Nowe miejsce na kulinarnej mapie Krakowa. Przy Grzegórzeckiej działa już Sady Bistro. Menu, które stworzył Tadeusz Müller, ma przenosić gości do lanckorońskich sadów.

Nowa kawiarnia So Coffee w Katowicach. To pierwszy lokal sieci poza centrum handlowym

Należąca do Lagardère Travel Retail sieć So Coffee świętuje start nowej kawiarni w Katowicach. To pierwszy franczyzowy lokal pod tym szyldem, który działa przy ulicy, a nie w centrum handlowym. Prowadzi go rodzina państwa Buckich - jest to już trzecie So Coffee w ich biznesowym portfolio.

Hummus Amamamusi zamyka się po 11 latach. Lokal i marka są na sprzedaż

Restauracja Hummus Amamamusi uznawana za jedną z najlepszych w Krakowie zamyka podwoje z końcem maja. Właściciele szukają chętnych do przejęcia biznesu. Przegrali z konsekwencjami pandemii i inflacją.

Pięć nowych konceptów w Elektrowni Powiśle. To m.in. stekownia Prime Cut i naleśnikarnia Petit Breton Crêperie

Oferta gastronomiczna Elektrowni Powiśle wzbogaciła się o koncepty kuchni amerykańskiej, francuskiej i gruzińskiej. Fanów steków ucieszy otwarcie restauracji Prime Cut, a słodyczy - Forestero & Co. W strefie Food Hall pojawiły się także: Smashny Burger, Petit Breton Crêperie oraz Chmeli Suneli.

Nowojorska restauracja Tatiana z nagrodą Resy One To Watch 2023

Tatiana, nowojorska restauracja, której szefem kuchni jest Kwame Onwuachi została nagrodzona tytułem Resy One To Watch 2023 przez The World’s 50 Best Restaurants. Choć działa w Lincoln Center dopiero od listopada zeszłego roku, już uznano ją za wschodzącą gwiazdę globalnej sceny gastronomicznej.

Sphinx wraca do kamienicy na wrocławskim Rynku

Sieć serwująca popularną shoarmę po ponad rocznej przerwie wraca do lokalizacji, w której wcześniej działała przez 20 lat. - Pracujemy nad tym, aby ta restauracja nie była naszym jednym powrotem - zapowiada Mateusz Cacek, wiceprezes Sfinks Polska, spółki do której należą restauracje Sphinx.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej