x

Otwórz swoją restaurację w samym sercu Bydgoszczy!

Kategoria: Twój biznes - oferta    08.02.2022

W poddawanych renowacji bydgoskich Młynach Rothera przewidziano miejsce na gastronomię. Zarządzający obiektem dyrektor Parku Kultury ogłosił konkurs na najem lokalu gastronomicznego w Spichrzu Zbożowym. To prawie 500 m kw. na trzech kondygnacjach: piwnica, parter, I piętro.

Młyny Rothera w Bydgoszczy. Zdjęcie: materiały prasowe
Młyny Rothera w Bydgoszczy. Zdjęcie: materiały prasowe
Młyny Rothera to wyjątkowy obiekt na mapie Bydgoszczy. Kompleks budynków, których historia sięga I połowy XIX wieku, położony jest w samym sercu miasta, na Wyspie Młyńskiej. Zielona enklawa, otoczona wodą, której przestrzeń wzbogaca zabytkowa architektura, to dla bydgoszczan jedno z ulubionych miejsc spędzania wolnego czasu i obowiązkowy punkt na turystycznej mapie miasta.

Co się znajdzie w Młynach?
Wnętrza Młynów, które kiedyś pełniły funkcję przemysłową, zyskują właśnie nowe oblicze jako siedziba nowoczesnej instytucji, działającej w obszarze kultury, edukacji i nauki. Docelowo w Młynach swoje miejsce znajdą wystawy stałe i czasowe oraz przestrzenie konferencyjne, sale do coworkingu, pracownia techniczna Fablab, kulinarna, edukacyjna z laboratorium popularnonaukowym.

Nie zabraknie szerokiej i zróżnicowanej oferty gastronomicznej. Powstanie również sklep z designem, wyrobami lokalnych artystów. Będzie to centralny, żywy punkt miasta, służący nie tylko lokalnej społeczności, ale także odwiedzającym Bydgoszcz gościom.

Restauracja w Spichrzu Zbożowym
Lokal pod najem liczy sobie prawie 500 m2 na trzech kondygnacjach: piwnica, parter, I piętro.
Jakie są wymagania konkursowe? Oferta powinna opierać się na wysokiej jakości produktach sezonowych
i wyrobach lokalnych, regionalnych, uwzględniać dania z dawnych lat, np. sznekę z glanzem. W menu nie mogą znajdować się produkty i dania wysoko przetworzone typu fast food/ Karta musi też posiadać opcję produktów dla dzieci, wegetariańskich, wegańskich, bezglutenowych oraz darmową wodę kranową dla gości.

Ze względu na zabytkowy charakter obiektu oraz jego położenie w ścisłym centrum miasta, propozycje aranżacji wnętrza muszą być ustalane w oparciu o wytyczne konserwatorskie, rekomendacje plastyka miejskiego i organów doradczych w zakresie estetyki miasta.

Więcej szczegółów w Regulaminie Konkursu na stronie:
https://parkkultury.bip.gov.pl/konkurs-na-najem-lokali-gastronomicznych/restauracja-w-spichrzu-zbozowym.html
Kontakt:
e-mail: gastronomia@mlynyrothera.pl
tel. 887 467 014 (w godzinach 8-15)

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Nowa interpretacja kulinarnych klasyków z urządzeniami Rational

Istnieje wiele bezmięsnych przepisów na większość klasycznych dań mięsnych. Zamiast mięsa używane są alternatywy, takie jak tofu lub soja oraz różnorodne przyprawy czy różne tekstury. W końcu smaku doświadczamy nie tylko na języku, ale również za pomocą wszystkich naszych zmysłów.

Grupa Secret Garden: partnerskie relacje z dostawcą kluczem do stabilnej działalności

Jakie wyzwania stoją przed branżą gastronomiczną? Jaką rolę w prowadzeniu biznesu pełni stabilny dostawcy produktów? Opowiada Łukasz Pelowski, dyrektor generalny Secret Garden.

Trendy na rynku płatności. Co oznaczają dla gastronomii?

7 na 10 Polaków preferuje płatność kartą, również w gastronomii. Jak można skorzystać na aktualnych trendach? Rozmawiamy o tym z Joanną Seklecką, prezes zarządu eService.

Energooszczędność - zysk dla Ciebie i środowiska

Oszczędność energii to jedno z największych wyzwań stojących przed gastronomią. Trudno się dziwić, w końcu kuchenne zaplecze należy do najbardziej energochłonnych miejsc pracy. Ale bez obaw: im większe zapotrzebowanie energetyczne, tym większy potencjał oszczędności.

Pijalnie Czekolady E.Wedel: rozwijamy ofertę na wynos

- Wiemy, że zmiana jest głównym motorem napędowym biznesu i ciągle się rozwijamy - mówi Daniel Kucharski, prezes zarządu Pijalnie Czekolady E.Wedel. I opowiada m.in. o innowacjach, takich jak sklep internetowy oraz rozwój zamówień na wynos marki, która ma za sobą 129 lat historii.

Mex Polska chce mieć 100 Pijalni Wódki i Piwa

- Chłonność rynku na nasze Pijalnie Wódki i Piwa szacujemy na 100 lokalizacji. Jesteśmy na dobrej drodze do realizacji tego celu - mówi Paweł Kowalewski, prezes zarządu Mex Polska.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej