x

Pizza w stylu fine dining. Jak to robi Andrea Camastra?

Kategoria: Karta - dania    09.02.2022

Andrea Camastra stworzył pizzę z molekularnymi dodatkami, w finediningowej odsłonie. Wbrew pozorom, nie zrywa ona z klasycznym wizerunkiem tego dania. Czy można ją jednak nazwać tradycyjną?

Pizza według Andrei Camastry, serwowana w restauracji Nuta. Zdjęcie: materiały prasowe
Pizza według Andrei Camastry, serwowana w restauracji Nuta. Zdjęcie: materiały prasowe
Andrea Camastra, właściciel i szef kuchni warszawskiej restauracji Nuta, a przy tym Włoch z pochodzenia, stworzył pizzę, która łączy dwa podejścia – tradycyjne i nowoczesne, nastawione na eksperymenty.

Dwa bieguny: napoletana i pizza z ananasem
Jaka pizza w świecie gastronomii uważana jest za tradycyjną? Przypomnijmy: najbardziej purystyczna wersja pochodzi z Neapolu (posiada nawet chronione prawem oznaczenie Denominazione di Origine Controllata) i – w dużym skrócie – jest przygotowana z odpowiedniego typu mąki, wody, oliwy, soli, pomidorów San Marzano oraz świeżej mozzarelli.

Jednak nie wszyscy szefowie kuchni tradycję rozumieją w tak wąski sposób. Inaczej pizza wyglądać będzie w Rzymie i na Sycylii, a inaczej w Chicago – tamtejszy deep dish niekiedy w ogóle nie przypomina włoskiego pierwowzoru.

Pizzę różnie też postrzegają konsumenci na świecie. Z danych serwisu YouGov, który zbadał preferencje mieszkańców 17 krajów, wynika, że ananas na pizzy jest do zaakceptowania jedynie przez 14% Włochów, za to 61% ankietowanych Polaków i aż 83% mieszkańców Hong Kongu uznała go za normalny dodatek.

Camastra: tradycyjna pizza molekularna
Andrea Camastra do najbardziej klasycznego włoskiego dania podchodzi w typowy dla niego, niekonwencjonalny sposób. W swojej restauracji Nuta w Warszawie podaje pizzę w odsłonie finediningowej. Jej trzon stanowi tradycyjny, wypiekany w piecu placek na modłę neapolitańskiego wzorca.

– To oczywiście tradycyjna receptura pizzy, nieco przeze mnie zmodyfikowana. Bazą jest klasyczna pizza marinara. By uczynić ją bardziej współczesną, serwujemy ją razem z nowoczesnymi dodatkami. Nie kładziemy jednak czosnku na pizzy, podajemy go w formie gorącej piany obok. Ponieważ na placku nie ma mozzarelli, tworzymy mini „mozzarellowe” parfait. W ten sposób serwujemy tradycyjne ciasto i nowoczesne molekularne przekąski obok – tłumaczy Camastra.

Andrea Camastra, szef restauracji Nuta. Zdjęcie: materiały prasowe
Andrea Camastra, szef restauracji Nuta. Zdjęcie: materiały prasowe
Pizza 360 stopni
W ankiecie YouGov nie było pytania o to, gdzie powinien znajdować się czosnek i czy może być serwowany w formie gorącej piany. Ale nietrudno wyobrazić sobie, że ta kwestia mogłaby poróżnić miłośników klasycznej marinary jako coś godzącego w wielowiekową tradycję.

Jak zaznacza szef kuchni i właściciel Nuty, jego celem nie była jednak redefinicja klasycznego dania, lecz wkomponowanie tradycji w ramy nowoczesnej gastronomii.
– Nie byłoby sensownym tworzenie pizzy, a następnie przetworzenie jej w coś zupełnie innego. Nazywam moją restaurację „kuchnią 360 stopni”, bo obejmuje dania od ultra nowoczesnych, po supertradycyjne, rzemieślnicze. W tym przypadku pizza jest tą rzemieślniczą częścią dania. Dookoła niej zaś są bardzo nowoczesne dodatki. Dla mnie takie połączenie zawsze działa – mówi Camastra.

Jak na tak podaną pizzę reagują goście Nuty?
– Uwielbiają ją! Są zaskoczeni, bo otrzymują piękną tradycyjną mini pizzę, a obok żartobliwe dodatki z nowoczesnej, molekularnej kuchni, które świetnie do niej pasują – opowiada Andrea Camastra.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Nowa oferta Supreme Green MAX Premium Burgers

16 maja Max Burgers wprowadza do swych restauracji nowe rozszerzone menu Supreme Green, a w nim aż trzy nowe bezmięsne dania - między innymi na bazie strączków i fasoli mung. Sieć oferuje gościom aż 12 nowych, roślinnych propozycji.

Azjatyckie dania w wiosennych wersjach

Azjatycki street food, orientalne fusion, doskonałe sosy i świeże warzywa - inspiracje najodleglejszymi zakątkami świata sprawdzą się także na wiosnę. Jak komponować dania, jak je doprawiać i jakie są dobre podstawy tej kuchni? Podpowiada Mirosław Szajkowski, szef kuchni Unilever Food Solutions.

Barszcz ukraiński, "horilka" i kiszone arbuzy. Co nam oferuje kuchnia ukraińska?

W Polsce pojawia się coraz więcej restauracji, w których można skosztować ukraińskich potraw. Co nas może zaskoczyć w menu przygotowywanym przez przybyszy z Ukrainy?

Kuchnia bieszczadzka

Żeby przybliżyć wam smaki kuchni bieszczadzkiej, potrzebny jest kontekst historyczny, ponieważ wraz z ludami Bojków, Łemków, Pogórzan, Romów, Żydów, Polaków i Ukraińców, których wysiedlono podczas akcji "Wisła" w 1947 r. z terenów dzisiejszych Bieszczadów, zniknęły ich kultura, sztuka i tradycje.

Pierwsze w Polsce burger i pizza z jadalnymi owadami

W lokalach sieci 7 Street - Bar & Grill, Meet & Fit - Slow Food Burgers oraz Frentzza - Pizza & Friends można zjeść burgery oraz pizzę z jadalnymi owadami mącznika młynarka o smaku pomidorów z ziołami. To pierwsza taka oferta sieciowych restauracji w Polsce.

Szarpane żeberka - danie z karty restauracji Dym na Wodzie

Szarpane żeberka to danie pochodzące z restauracji Dym na Wodzie prowadzonej przez Rafała Niewiarowskiego.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej