x

Natalia Kwiatkowska zwyciężczynią Mistrzostw Polski Barista

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    16.02.2022

Natalia Kwiatkowska z olsztyńskiej palarni Bless Coffee Roasters wygrała tegoroczne Mistrzostwa Polski Barista. W rozgrywanych tego samego dnia Mistrzostwach Polski Cezve/Ibrik i Coffee in Good Spirits na podium stanęła Agnieszka Rojewska, konsultantka branży kawiarnianej.

Natalia Kwiatkowska (w środku) z olsztyńskiej palarni Bless Coffee Roasters wygrała tegoroczne Mistrzostwa Polski Barista. Zdjęcie: materiały prasowe
Natalia Kwiatkowska (w środku) z olsztyńskiej palarni Bless Coffee Roasters wygrała tegoroczne Mistrzostwa Polski Barista. Zdjęcie: materiały prasowe
13 lutego w Warszawie rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Barista. Poza tym najlepsi krajowi bariści rywalizowali także w Mistrzostwach Polski Cezve/Ibrik, gdzie zadaniem uczestników jest przyrządzenie kawy jedną z najstarszych metod parzenia oraz w zawodach Coffee in Good Spirits, w których należy wykazać się umiejętnością łączenia kawy z dowolnym alkoholem. We wszystkich zmaganiach na najwyższym podium stanęły kobiety.

W Mistrzostwach Polski Cezve/Ibrik 2021 i Coffee in Good Spirits 2020 na podium stanęła Agnieszka Rojewska. Zdjęcie: materiały prasowe
W Mistrzostwach Polski Cezve/Ibrik 2021 i Coffee in Good Spirits 2020 na podium stanęła Agnieszka Rojewska. Zdjęcie: materiały prasowe
Pod presją czasu i emocji
Najlepszą baristką została Natalia Kwiatkowska z olsztyńskiej palarni Bless Coffee Roasters.
– Naszym zadaniem było zaprezentowanie produktów, które serwujemy: czterech espresso, czterech napojów mlecznych na bazie espresso oraz czterech napojów autorskich bez użycia alkoholu – opowiada nowa Mistrzyni Barista Polski, której w zawodach towarzyszył mąż.

To on m.in. wypalał kawę. Na scenie Natalia Kwiatkowska musiała polegać na sobie i swoich umiejętnościach.
– Sami wybieramy surowiec, sami wypalamy kawę, sami się przygotowujemy. Musimy zrobić to najlepiej jak potrafimy, pod presją czasu, emocji i wielu innych czynników, które towarzyszą takiemu występowi. Jesteśmy tylko ludźmi i tak zwany czynnik ludzki zawsze może zawieść. Staramy się, żeby tak nie było. Tym razem się udało. Zdolności nie zawiodły, nie zawiodła pamięć – mówi tegoroczna mistrzyni.

Podwójny sukces
W pozostałych zawodach – Mistrzostwach Cezve/Ibrik oraz Coffee in Good Spirits – bezkonkurencyjna okazała się Agnieszka Rojewska, która zajęła w obu przypadkach pierwsze miejsce. Na co dzień pracuje jako konsultantka branży kawiarnianej  i jest jedną z weteranek organizowanych przez SCA Poland zawodów. Na podium staje rok rocznie od 2014 r.

W zawodach Cezve/Ibrik zadaniem jest przyrządzenie kawy jedną z najstarszych metod parzenia. Dżezwa (w zależności od kraju obowiązują też inne nazwy – cezve lub ibrik) to tradycyjny sposób zaparzania rozpowszechniony na Bliskim Wschodzie, który za sprawą takich organizacji jak m.in. SCA Poland zaczyna być stosowany w specjalistycznych kawiarniach.

– Ta metoda od wieków pozostała niezmieniona. Parzenie w tygielku przy użyciu ognia czy gorącego piasku to po prostu inny sposób wyciągnięcia z kawy substancji rozpuszczalnych. W XVI wieku nie było ekspresów, filtrów czy czajników do podgrzewania wody, więc kawę robiono w jednym naczyniu, tzw. tygielku – tłumaczy Mistrzyni Cezve/Ibrik 2021 Agnieszka Rojewska.

Choć tak tradycyjna metoda zaparzania wydaje się nie mieć nic wspólnego ze światem kawy speciality, to sposób oceny zmagań zawodników nie różni się bardzo od kryteriów w innych konkurencjach.
– Chodzi o to, by wybrać odpowiednią kawę, zrozumieć jak zaparzyć ją najlepiej, a następnie przedstawić sędziom i uargumentować swój wybór oraz sposób działania – mówi Rojewska.

Przed Mistrzostwami Świata w Australii
Natalia Kwiatkowska, podobnie jak Agnieszka Rojewska, nie jest debiutantką w zawodach. W World Barista Championships w 2015 roku zajęła 32. miejsce, w 2016 roku w Dublinie uplasowała się na 7. pozycji, a rok później w Seulu na 19.

Jesienią tego roku po raz kolejny zawalczy o tytuł Mistrzyni Świata.
– To już dwunasty rok z rzędu, gdy uczestniczymy w konkursach. Polski finał się zakończył, ale to nie oznacza końca zmagań. Mamy dużo do przeanalizowania i przemyślenia przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się w Australii. Byliśmy na scenie mistrzostw świata cztery razy, mamy sporo doświadczenia. Kawą żyjemy na co dzień – podsumowuje Kwiatkowska.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Obywatelski projekt ustawy "Jednolita stawka sprzedażowa - 5% VAT w gastronomii". Rusza zbiórka podpisów

Zarząd Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej podjął obywatelską inicjatywę zbierania 100 tysięcy podpisów pod projektem ustawy "Jednolita stawka sprzedażowa - 5% VAT w gastronomii".

Selgros z nagrodą Prezydenta Miasta Poznania

Zaangażowanie marki Selgros w lokalne i ogólnopolskie akcje społeczne zostało docenione. Przedsiębiorstwo wyróżniono tytułem "Firma o złotym sercu". Nagrodę wręczył prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podczas gali z okazji ogłoszenia wyników rankingu Złota Setka Wielkopolski.

Laureaci plebiscytu Najlepsza Restauracja 2023 i Złotej Korony Ambasadora Kuchni Polskiej

Ponad 600 lokali z 15 regionów Polski wzięło udział w organizowanym przez Makro Polska plebiscycie Najlepsza Restauracja 2023. Spośród nich wyłoniono 37 zwycięzców. Znamy także laureatów konkursu "Złota Korona Ambasadora Kuchni Polskiej".

Nagroda Chefs Choice Polska dla wołowiny długo dojrzewającej Sokołów

Wołowina długo dojrzewająca sezonowana na sucho firmy Sokołów otrzymała prestiżową nagrodę Chefs Choice Polska. Została ona przyznana w ramach II edycji konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Kucharzy Polskich oraz Fundację Warto Im Pomóc.

Mięso przyszłości. Co będą jeść Polacy w kolejnych dekadach? IV spotkanie Food Working

Przed nami kolejne spotkanie branżowe z cyklu Food Working, organizowane przez twórców projektu Food and Design. W studiu Od kuchni na warszawskiej Pradze eksperci zmierzą się z tematem mięsa przyszłości.

Światowy Dzień Higieny Rąk - tak świętuje marka Tork

Z okazji Światowego Dnia Higieny Rąk, co roku obchodzonego 5 maja, Tork, marka firmy Essity, lider na rynku profesjonalnej higieny, udostępniła personelowi toruńskiej placówki szkolenie VR.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej