x

Tłusty Czwartek. Jakie są ulubione pączki Polaków?

Kategoria: Twój biznes - wiedza    22.02.2022

W Tłusty Czwartek cukiernie są oblegane, a my objadamy się pączkami i innymi tłusto-słodkimi przysmakami bez wyrzutów sumienia. Na jaki rodzaj pączków decydujemy się najczęściej? Ile sztuk dostarczyli w zeszłym roku kurierzy Glovo? Gdzie mieszka największy łasuch w Polsce?

Pączki w Tłusty Czwartek - rozpusta bez wyrzutów sumienia. Zdjęcie: Shutterstock.com
Pączki w Tłusty Czwartek - rozpusta bez wyrzutów sumienia. Zdjęcie: Shutterstock.com
Można śmiało stwierdzić, że Tłusty Czwartek to najsłodszy dzień w roku, bowiem do naszych brzuchów trafia niezliczona ilość pączków i faworków. Doskonale wie o tym Glovo – miejscy kurierzy w zeszłoroczne święto dostarczyli w Polsce 13635 pączków! Najwięcej zamówili ich mieszkańcy Warszawy, Krakowa i Poznania.

Tłusty Czwartek - historia w pigułce
Data tego święta jest ruchoma, wywodzi się z kalendarza chrześcijańskiego. To ostatni czwartek przed Wielkim Postem i – według tradycji – tego dnia chrześcijanie mogą się objadać przysmakami, bo potem czeka ich wstrzemięźliwość od spożywania niektórych pokarmów.

W dawnych czasach Tłusty Czwartek nie obfitował w słodkości, a... tłuste mięsa, słoninę czy boczek. Tradycja uległa jednak zmianie i teraz Polacy najchętniej objadają się pączkami. Istnieje nawet przesąd, że zjedzenie choć jednego tego słodkiego przysmaku gwarantuje powodzenie i szczęście na dalszą część roku.

Możemy być więc pewni, że mieszkaniec Warszawy, który w zeszłoroczne święto złożył zamówienie poprzez Glovo na aż 50 pączków z pewnością miał szczęśliwy rok!

Pączek królem dnia
Choć różnych wariacji słodkości mamy pod dostatkiem, ten dzień zdecydowanie należy do pączków. Według danych Glovo, w Tłusty Czwartek najczęściej decydujemy się na klasyczny pączek z powidłami pokryty cukrem pudrem lub lukrem, ale także wariant z lukrem i skórką pomarańczową oraz ten nadziany czekoladą.

Chętnie wybieramy także faworki, zwane również w niektórych regionach Polski chrustem lub chruścikami, czyli tradycyjne, chrupkie ciasteczka o charakterystycznym kształcie, smażone w głębokim tłuszczu i posypywane cukrem pudrem.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

MAX Premium Burgers: wyróżnia nas zielone menu

Od siedmiu lat działa w Polsce sieć restauracji MAX Premium Burgers ze Szwecji, która istnieje od 1968 roku. Dlaczego rozwija się w kraju tak odmiennym od Skandynawii? Czemu stawia na roślinne menu? Opowiada Jerzy Jakubiak, head of development w MAX Premium Burgers.

Zabytki? To przeżytek! 81 proc. podróżuje, by próbować nowej kuchni

Według "Global Travel Trends Report" aż 81 proc. badanych jako najważniejszy cel swojej podróży wskazało kulinaria. Czy to przypadek, że w tym roku Polska została wskazana jako kierunek podróży numer 1, a jednymi z najbardziej viralowych TikToków stają się te z testami polskiego jedzenia?

800 mln zł - tyle zaległości ma branża gastronomiczna!

BIG InfoMonitor podaje, że na drodze do poprawy sytuacji branży gastronomicznej stanęła inflacja: biznes zmaga się z utrzymującymi się wysokimi cenami produktów żywnościowych, energii, paliwa i konkurencją.

Subway uspokaja franczyzobiorców i otwiera się na współpracę z korporacjami

Zarząd sieci restauracji Subway ogłosił gotowość do współpracy z korporacjami, co jest zwrotem o niemal 180 stopni w stosunku do dotychczasowej strategii. Ma to uspokoić dotychczasowych franczyzobiorców zaniepokojonych przyszłością marki.

Robot dostarcza jedzenie z Pyszne.pl. Serwis testuje dostawy na krótkim dystansie

Na ulice Warszawy wyjechał pierwszy w historii marki, półautonomiczny robot dostawczy Pyszne.pl. Operator delivery testuje innowacyjne rozwiązanie, które ma usprawnić proces dowozu zamówień na niewielkich dystansach. Sprawdzamy, jak działa taki robot.

Sposób na sukces: piekarnie z dodatkowymi funkcjami - kawiarni, śniadaniowni i wine baru

Słowo "chleb" przywołuje szeroki wachlarz pozytywnych skojarzeń, a zapach świeżego pieczywa jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi marketingowych. W ostatnich latach modne stały się lokale łączące funkcje piekarni i kawiarni, bistro czy wine baru. Jaki jest ich przepis na sukces?

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej