x

Tłusty Czwartek inaczej - hiszpańskie churros, sycylijskie cannoli i nie tylko

Kategoria: Karta - dania    24.02.2022

A może tym razem zamiast (albo oprócz) pączków i faworków skusicie się w Tłusty Czwartek na przysmaki z krajów, które o karnawale i świętowaniu wiedzą niemal wszystko? Włoskie cannoli i hiszpańskie churros można przecież kupić w polskich lokalach!

Churros w Hiszpanii można kupić w prawie każdej cukierni oraz w tak zwanych churrerías. Od paru lat są także w Polsce. Zdjęcie: Shutterstock.com
Churros w Hiszpanii można kupić w prawie każdej cukierni oraz w tak zwanych churrerías. Od paru lat są także w Polsce. Zdjęcie: Shutterstock.com
O coraz bardziej popularnych w Polsce churros czasami się mówi, że są rodzajem hiszpańskich pączków. To nie do końca prawda, ale warto wiedzieć, że w Hiszpanii również można spotkać puszyste smażone kulki drożdżowego ciasta.
– Hiszpanie też mają swoje pączki, które nazywają berlinas. Są okrągłe i nadziewane marmoladą. Bardzo przypominają te polskie. Ale nie są przygotowywane w Tłusty Czwartek, bo mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego zasadniczo nie obchodzą Tłustego Czwartku. Choć w niektórych miejscowościach Aragonii, Andaluzji czy Kastylii jada się w ten dzień Jueves Lardero, czyli chorizo – pieczone kiełbaski z czerwoną papryką – mówi Antonio Amoros Castelo, kucharz w krakowskim wine and tapas barze Mañana.

Tłustego Czwartku nie obchodzą także Włosi, a przynajmniej nie w taki sposób, w jaki dzień ten celebrujemy w naszym kraju. Najbliższy polskiemu świętu pączków na koniec karnawału jest włoski Martedi Grasso, czyli dosłownie Tłusty Wtorek. W tym roku obchodzony jest on 1 marca, a więc niedługo po naszym Tłustym Czwartku.
Zarówno Włosi jak Hiszpanie obchodzą jednak hucznie karnawał, a ulicznym paradom i balom towarzyszą przygotowywane na ten czas potrawy.

Churros są nieodłącznym towarzyszem dobrej zabawy. Towarzyszą niezmiennie wszelkim festynom, są sprzedawane w wesołych miasteczkach. Zdjęcie: Shutterstock.com
Churros są nieodłącznym towarzyszem dobrej zabawy. Towarzyszą niezmiennie wszelkim festynom, są sprzedawane w wesołych miasteczkach. Zdjęcie: Shutterstock.com
Churros – festynowe paluchy
Hiszpański karnawał nie kojarzy się co prawda bezpośrednio z churros, ale puszyste smażone paluchy z ciasta są nieodłącznym towarzyszem dobrej zabawy.

– Towarzyszą niezmiennie wszelkim festynom, są sprzedawane w wesołych miasteczkach i właściwie wszędzie tam, gdzie coś się dzieje, gdzie jest zabawa i słychać śmiech. Można je także kupić w prawie każdej cukierni oraz w tak zwanych churrerías – opowiada Antonio Amoros Castelo.

Oczywiście, byłoby nadużyciem powiedzieć, że churros są jedynie hiszpańskim deserem. Znajdziemy je poza Hiszpanią i Wyspami Kanaryjskimi także w całej Ameryce Południowej. Złote paluchy niezwykle popularne są również w Meksyku. We wszystkich tych krajach pojawiają się na festynach oraz obchodach karnawałowych, a tym co łączy churros niezależnie od kraju pochodzenia jest ciasto.

Diabeł tkwi w szczegółach
Churros składa się zaledwie z kilku składników, lecz ich połączenie, szczególnie osobom początkującym może sprawić nieco kłopotu.

– Kluczowe znaczenie ma mąka, którą powinna cechować odpowiednia charakterystyka. Nie wystarczy jedynie stosowany w Polsce podział na typ, np. 450 czy 550. Idealna mąka powinna mieć odpowiedni wskaźnik opadania i właściwą zawartość białka. Istotny będzie następnie sposób przygotowania parzonego ciasta. Jest to trudne i większość firm, która serwuje churros nie przechodzi tego etapu produkcji pomyślnie. Ciasto musi być odpowiednio gęste, by podczas wyciskania zachowało właściwą konsystencję – tłumaczy Grzegorz Grodek z The Fry i Les Frittes Poland.

Co ważne, w tradycyjnym cieście nie znajdziemy także popularnego w polskich churros jajka. – W naszym kraju spolszczamy przepis, dodając do ciasta jajko. W oryginalnej recepturze są tylko mąka, gorąca woda, sól i odrobina oleju. Do ciasta nie dodaje się także ani drożdży, ani proszku do pieczenia – wyjaśnia Grzegorz Grodek.

Pączusio-gofry z Hiszpanii
Jajko w cieście do churros to nie jedyne „spolszczenie”. Wiele cukierni kawiarni i tapas barów przygotowuje ten hiszpański deser na Tłusty Czwartek, korzystając właśnie ze skojarzenia z pączkiem.

– Choć struktura ciasta jest całkiem inna, jak również smak czy wygląd, to gdy klient pyta „co to są te churrosy” często słyszy odpowiedź, że to „pączusio-gofry”. Churros mają twardą skórkę, tak jak nasz gofr, z drugiej strony są smażone w głębokim tłuszczu jak nasze pączki. Klienci dobrze na takie określenie reagują, a churros to tak naprawdę przysmak, który ma w sobie trochę z pączka, trochę z gofra – uważa Krzysztof Matykiewicz, właściciel marki Churros Złote Paluchy.  

Tłusty Czwartek po włosku
Również we Włoszech okres karnawału jest okazją do podwyższenia poziomu cukru we krwi jednym z tysięcy kolorowych i nierzadko misternie wykonanych deserów.

– Na Sycylii w okresie karnawału i Święta Zmarłych robi się frutta di martorana, czyli deser z marcepanu w kształcie owoców. W karnawale  je się także pieczone bułeczki z kremem nazywane maritozzi. Są one popularne w całych Włoszech – wymienia  szef kuchni w AMORE by Mamma Marietta w Warszawie.

Odoardo Spataro przypomina zaś, że Włosi również znają tłustoczwartkowe przysmaki.
– U nas w trakcie karnawału pączki i faworki są również popularne. W tym okresie jemy dużo tłustych rzeczy – śmieje się współwłaściciel krakowskiej cukierni i lodziarni Katanè i dodaje, że poza faworkami (chiacchiere) wśród karnawałowych deserów popularnością we Włoszech cieszą się również czekoladowe ciastka z nadzieniem, rame di Napoli oraz  crispelle di riso, czyli smażone ryżowe paluchy oblane miodem.

Sycylijskie cannoli. Zdjęcie: Shutterstock.com
Sycylijskie cannoli. Zdjęcie: Shutterstock.com
Palce na Ramadan, rurki na karnawał
Choć lista godnych uwagi deserów z Rzymu, Florencji, Mediolanu czy Palermo jest znacznie dłuższa, to żaden z włoskich przysmaków nie zdobył w świecie takiej popularności, jaką od dekad cieszą się cannoli.
Te smażone w głębokim tłuszczu, nadziewane rurki wywodzą się z Sycylii, a  ich historia sięga czasów średniowiecza, gdy włoską wyspą rządzili jeszcze Maurowie. Prawdopodobnie, jak spekulują historycy, pierwowzorem cannoli były arabskie asabe Zainab, czyli słodkie pałeczki z ciasta drożdżowego na bazie mąki, klarowanego masła, soli i wody, smażone na głębokim tłuszczu.

Legenda głosi, że deser ten stworzyła przed wiekami kobieta imieniem Zainab. Słowo „asabe” znaczy dosłownie „palce”, co stanowi nawiązanie do kształtu przekąski, którą w dużym uproszczeniu nazwalibyśmy arabskimi faworkami. Według części historyków ten spożywany w Ramadanie przysmak muzułmańskie kobiety miały pokazać swoim chrześcijańskim koleżankom i tak asabe Zainab zamieniło się w cannoli. To jednak ledwie jedna z hipotez, a geneza popularnego sycylijskiego deseru tonie w mrokach dziejów.

Nieznane jest również dokładne miejsce narodzin cannoli. Specjaliści zajmujący się historią jedzenia do dziś toczą spór o to, gdzie stworzony został ten deser, wskazując jako możliwe miejsce narodzin Caltanissettę, Palermo albo Mesynę. Początkowo, cannolo, bo tak brzmi nazwa tego przysmaku w liczbie pojedynczej, serwowano w okresie karnawału. Z czasem tradycja ta uległa zatarciu i dziś chrupiące rurki z kremowym nadzieniem można zjeść każdego dnia roku. Jednak z okresem karnawałowo-tłustoczwartkowym włoski deser łączy nie tylko historia.

Faworki z nadzieniem?
Ciasto, które stanowi trzon cannoli przypomina nieco znane nam dobrze faworki i podobnie jak tłustoczwartkowe przysmaki, również smażone jest na głębokim tłuszczu.  
– To bardzo podobna receptura. Różni je dodatek wina marsala, dlatego aromat jest nieco inny – tłumaczy Odoardo Spataro.

– Najbardziej tradycyjne cannoli robi się z nadzieniem z ricotty słodzonej miodem. Do tego dodaje się ciemną czekoladę i skórkę z kandyzowanej pomarańczy. Popularne są także inne warianty. Nadzienie może być również czekoladowe, pistacjowe, malinowe – mówi Andrea Scarantino.

Obok tradycyjnej opcji rozpowszechniony, również w Polsce, jest wariant cannoli pistacjowych.
– Z Bronte na Sycylii pochodzą najlepsze pistacje na świecie, więc w Katanii i okolicy Etny orzechy te są bardzo popularne. Dlatego my podajemy też cannoli z pistacjowym kremem pâtissière z prawdziwą sycylijską pistacją – opowiada Odoardo Spataro.

Zostaw broń, weź cannoli
Cannoli pojawiają się w jednej ze scen „Ojca Chrzestnego”. Pamiętna fraza „Zostaw broń, weź cannoli” zostaje wypowiedziana w filmie przez Petera Clemenzę, chwilę po zastrzeleniu ich mafijnego kolegi, który zdradził familię. Clemenza i Rocco Lampone dokonują morderstwa z zimną krwią, zostawiając za sobą zakrwawiony samochód z ciałem. Nie zapominają jednak, by z auta zabrać ulubiony deser.

W polskiej wersji cannoli zamieniono na rurki z kremem, ponieważ deser ten w momencie premiery kultowego dzieła Coppoli był nad Wisłą praktycznie nieznany. Nieco inaczej było w USA, gdzie wypowiedziane przez aktora Richarda S. Castellano kultowe zdanie weszło szybko do kanonu filmowych cytatów. Czy ta pozornie nic nieznacząca scena pomogła rozsławić sycylijski przysmak? Niewykluczone.

Pewnym jest, że przez lata znaczenie słów „Zostaw broń, weź cannoli” było analizowane przez krytyków filmowych i miłośników kina na całym świecie. Serwis filmowy Film Food, poświęcony w całości potrawom i jedzeniu ze znanych filmów, interpretuje to zdanie jako zachętę do pozostawienia za sobą okropnej przyszłości i wyczekiwania na nadejście słodkiej przyszłości.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Czy wygląd wiosennego talerza ma znaczenie?

W czasie gdy nowalijki grają pierwsze skrzypce, chętnie zamawiamy lżejsze i zdrowsze posiłki, a to często oznacza także apetyczne i cieszące oko talerze restauracyjne. Czy ich wygląd rzeczywiście ma znaczenie? Przyjrzyjmy się, co na ten temat mówią eksperci oraz badania.

Nowa oferta Supreme Green MAX Premium Burgers

16 maja Max Burgers wprowadza do swych restauracji nowe rozszerzone menu Supreme Green, a w nim aż trzy nowe bezmięsne dania - między innymi na bazie strączków i fasoli mung. Sieć oferuje gościom aż 12 nowych, roślinnych propozycji.

Azjatyckie dania w wiosennych wersjach

Azjatycki street food, orientalne fusion, doskonałe sosy i świeże warzywa - inspiracje najodleglejszymi zakątkami świata sprawdzą się także na wiosnę. Jak komponować dania, jak je doprawiać i jakie są dobre podstawy tej kuchni? Podpowiada Mirosław Szajkowski, szef kuchni Unilever Food Solutions.

Barszcz ukraiński, "horilka" i kiszone arbuzy. Co nam oferuje kuchnia ukraińska?

W Polsce pojawia się coraz więcej restauracji, w których można skosztować ukraińskich potraw. Co nas może zaskoczyć w menu przygotowywanym przez przybyszy z Ukrainy?

Kuchnia bieszczadzka

Żeby przybliżyć wam smaki kuchni bieszczadzkiej, potrzebny jest kontekst historyczny, ponieważ wraz z ludami Bojków, Łemków, Pogórzan, Romów, Żydów, Polaków i Ukraińców, których wysiedlono podczas akcji "Wisła" w 1947 r. z terenów dzisiejszych Bieszczadów, zniknęły ich kultura, sztuka i tradycje.

Pierwsze w Polsce burger i pizza z jadalnymi owadami

W lokalach sieci 7 Street - Bar & Grill, Meet & Fit - Slow Food Burgers oraz Frentzza - Pizza & Friends można zjeść burgery oraz pizzę z jadalnymi owadami mącznika młynarka o smaku pomidorów z ziołami. To pierwsza taka oferta sieciowych restauracji w Polsce.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej