x

Vininova: W naszej ofercie nie ma przypadków

Kategoria: Wino    08.03.2022

O winach naturalnych, planach na 2022 rok i zmianach, jakie na rynku przyniosły ostatnie dwa lata rozmawiamy z Natalią Krobską marketing managerką firmy Vininova, zajmującej się importem i sprzedażą win m.in. na potrzeby branży HoReCa.

Oferta firmy Vininova. Zdjęcie: materiały prasowe
Oferta firmy Vininova. Zdjęcie: materiały prasowe
„Food Service”: Jaki był dla państwa 2021 rok?
Natalia Krobska: – 2021 rok był dla nas niezwykle intensywny. Mocno pracowaliśmy nad udoskonaleniem oferty win, dlatego pojawiło się w niej sporo nowości. Dodaliśmy np. wina z Grecji oraz RPA, udało nam się nawiązać współpracę z legendarną winnicą Schloss Gobelsburg z Austrii, pojawiło się aż pięciu nowych producentów z francuskiej Burgundii. Dodatkowo rozszerzyliśmy ofertę winnic, które w naszym portfolio od lat cieszą się dużym zainteresowaniem. W sumie to około 100 nowych win, w tym konwencjonalne i naturalne.  

Zdecydowanie jesteśmy w fazie wzrostu, ale od początku 2021 roku bacznie obserwowaliśmy niepewną sytuację na rynku. Pierwsza połowa roku stała pod znakiem zapytania z uwagi na długotrwały lockdown. Finalnie jednak wszystkie kanały sprzedaży (B2C, HoReCa i B2B) odnotowały w 2021 roku wzrosty, jesteśmy zadowoleni z wyników.

Sieć Vininova oferuje klientom pokaźny wybór win, na który składa się 800 etykiet z 18 krajów. Czy są w tym zbiorze wina, które z jakiś powodów szczególnie państwo cenią?
– Wszystkie wina, które znajdują się w naszej ofercie są degustowane – tutaj nie ma przypadków – dlatego śmiało mogę powiedzieć, że każda butelka ma dla nas znaczenie. Przede wszystkim ze względu na różnorodność kanałów nasza oferta jest mocno zdywersyfikowana. Jesteśmy wyłącznym dystrybutorem znanych marek takich jak szampany Lanson, prestiżowe wina Lafite, Marques de Riscal czy wspomniany już legendarny producent Schloss Gobelsburg.

Mamy również wielu butikowych producentów, często taka niszowa produkcja win jest równie prestiżowa. Ale zdajemy sobie sprawę, że nie każdy jest koneserem win i nie poszukuje specjalnie drogich i prestiżowych etykiet, stąd segment win, których cena jest niższa, ale ich jakość nadal jest bardzo wysoka. Jakość to dla nas główny wyznacznik i takie wina cenimy najbardziej.

Istotną częścią państwa biznesu jest sprzedaż wina dla odbiorców w sektorze HoReCa. Czy pod kątem wybieranych produktów, preferowanych regionów, stylów wina, klienci restauracyjni różnią się od tych indywidualnych?
– Każda restauracja jest inna, ma swój wyjątkowy charakter i wybiera wina, które najbardziej do niego pasują. Ważne jest również podejście samego sommeliera, który dokonuje wyboru i dopasowuje wina do dań restauracji. Coraz częściej decydują się oni na bardziej nietypowe, ekstrawaganckie wina, które idealnie podkreślają smak dań serwowanych przez lokal.

Dziś wino to ważny element restauracji, a my jako silny partner kanału HoReCa sprostamy najbardziej wymagającym kartom dań. Widzimy trend zmian w kierunku win naturalnych, dlatego w tym roku mocno pracujemy nad kategorią, którą z początkiem 2022 roku wyodrębniliśmy.

Oczywiście naszymi klientami są również restauratorzy, którzy nie mają sommelierów – w takiej sytuacji wychodzimy z inicjatywą pomocy. W całej Polsce mamy specjalistów, którzy pomogą dopasować odpowiednie wina. Wszystko zależy więc od restauracji, nie można generalizować, ale tendencją jest duża otwartość i precyzja przy doborze win do karty dań.

W najbliższym czasie planujecie państwo start nowego projektu Vininova Naturalnie. Czego on dotyczy?
– Vininova Naturalnie to projekt, nad którym mocno obecnie pracujemy. Zaznaczyliśmy już obecność win z kategorii Vininova Naturalnie w katalogu na 2022 rok, ale planujemy stworzyć katalog, który poświęcony będzie tej kategorii win w całości – prace trwają.

Tak jak wspomniałam, projekt dotyczy win naturalnych, czyli takich, które są nisko interwencyjne, pochodzą z różnych, często biodynamicznych upraw. Zazwyczaj nie mają unijnych certyfikatów, ale są ekologiczne lub wegańskie. Winiarze przy produkcji win naturalnych często podkreślają, że do ich produkcji nie stosują manipulacji – i to jest chyba najbardziej odpowiednie określenie kategorii win naturalnych. Oficjalną premierę kategorii Vininova Naturalnie planujemy na koniec kwietnia.

Obecnie Vininova dysponuje 10 salonami. A jak wyglądają plany firmy na ten rok? Czy możemy spodziewać się otwarć salonów firmowych w kolejnych miastach Polski?
– Tak, zdecydowanie! W 2021 roku otworzyliśmy dziesiąty salon pod szyldem Vininova – tym razem sklep powstał w Katowicach, w Galerii Libero. Rok 2022 zapowiada się bardzo intensywnie. Oprócz otwarć salonów Vininova w kolejnych miastach i rozbudowy kategorii win naturalnych, chcemy rozwijać Klub Vininova. Mamy nadzieję, że świat wróci do czasów sprzed COVID-19 i będziemy mogli organizować spotkania z producentami, kolacje degustacyjne i eventy.

Czekamy na to z niecierpliwością, a kolejka producentów, którzy chcą przyjechać do Polski, by opowiedzieć o swoich produktach i poznać ich klientów wciąż rośnie. Winiarze widzą wzrost zainteresowania winem w Polsce i doceniają polskich konsumentów. A klienci doceniają, że mają okazję poszerzać wiedzę na temat win, porozmawiać z ich twórcami. To są niezapomniane spotkania.

Artykuł sponsorowany

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Sebastian Giraldo Makovej z Węgier zwycięzcą Międzynarodowych Mistrzostw Polski Sommelierów 2023

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Sommelierów 2023 wygrał węgierski sommelier Sebastian Giraldo Makovej z winiarni Sauska. Mistrzem Polski został Tomasz Żak z warszawskiego Kontaktu, który zajął drugie miejsce. Na trzecim znalazł się Bartosz Nowakowski z bydgoskiej restauracji Czosnek i Oliwa.

Włoskie wino na Borsa Vini Italiani już po raz 9.

Coroczne święto włoskiego wina Borsa Vini Italiani odbędzie się 30 maja w hotelu Marriott w Warszawie. W 9. edycji wydarzenia weźmie udział aż 34 producentów z 12 regionów. Zaprezentują gościom łącznie ponad 160 etykiet swych flagowych produktów.

Nie tylko korkociąg. Winiarski niezbędnik w lokalu

Wyposażając lokal, musimy wziąć pod uwagę, czy i w jakiej ilości będziemy w nim serwować wino. Od odpowiedzi na te pytania zależy wybór typu kieliszków i miejsca przechowywania zamkniętych butelek, a także sposób postępowania z nimi po otwarciu.

Adam Pawłowski: Ponowne odkrycie Grecji

Być może pierwsze wino nie powstało w Grecji, ale to dzięki Grekom jego picie zyskało funkcje społeczną i kulturową. Bogata historia, wsparta mitologiczną postacią boga wina Dionizosa, była przyczynkiem do wpisania tego niewielkiego kraju winiarskiego na mapę winnego świata.

Jacek Siedlecki: Zwróćmy się ku naturze!

Wiosna niesie ze sobą cieplejsze dni i inspiruje do wyruszenia za miasto. Warto pomyśleć o weekendowym wypadzie do jednej z winnic, których w Polsce pojawia się coraz więcej.

Kamil Wojtasiak - Obsługa musi znać ofertę na pamięć!

Coraz więcej miejsc, które nie są restauracjami czy wine barami, wprowadza wino do menu.Jak opracować ofertę winiarską w kawiarniach, śniadaniowniach, bistrach czy piekarniach i jak przygotować się do jej sprzedaży? Rozmawiamy o tym z Kamilem Wojtasiakiem, Mistrzem Polski Sommelierów z 2018 r.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej