x

Start restauracji Mielżyński Gdańsk. Marcin Leszczyński szefem kuchni

Kategoria: Miejsca    15.03.2022

Gdański lokal znanego importera win i restauratora Roberta Mielżyńskiego rusza 15 marca. Mieści się w zabytkowej Remizie na terenie rewitalizowanej Stoczni Cesarskiej. Za kuchennym sterem stanął Marcin Leszczyński.

Robert Mielżyński, właściiel wine baru Mielżyński Gdańsk. Zdjęcie: materiały prasowe
Robert Mielżyński, właściiel wine baru Mielżyński Gdańsk. Zdjęcie: materiały prasowe
Nowy, gdański lokal Roberta Mielżyńskiego to sprawdzony koncept – sklep z winami, wine bar i restauracja w jednym. Miejsca o podobnym charakterze znany restaurator prowadzi także w Warszawie i Poznaniu.

Danie z oferty Mielżyński Gdańsk - filet z makreli z puree marchewkowym, pieczonymi pietruszkami i remuladą selerową. Zdjęcie: materiały prasowe
Danie z oferty Mielżyński Gdańsk - filet z makreli z puree marchewkowym, pieczonymi pietruszkami i remuladą selerową. Zdjęcie: materiały prasowe
Szef kuchni i jego menu
Za kuchennym sterem restauracji Mielżyński Gdańsk stanął Marcin Leszczyński, który doświadczenie zawodowe zdobywał w kilku hotelach i restauracjach – był m. in. szefem kuchni Brasserie d'Or (późniejszy Projekt 36) i Monastico. Jest jednym z członków Fundacji Klubu Szefów Kuchni, elitarnej organizacji zrzeszającej najlepszych kucharzy w Polsce. Uczestniczył w wielu konkursach kulinarnych, choćby Wine&Food Noble Night, Trendy Chef czy Profesionalista Roku.

Najbardziej lubi kuchnię polską i śródziemnomorską. W Mielżyńskim będzie serwował zmienne, sezonowe menu główne i stałą kartę przystawek do wina (talerzyki z wyborem serów, wędlin, oliwek, itp.). Podobna formuła obowiązuje w pozostałych wine barach z szyldem Mielżyński.

Charakterystyczne dla gdańskiego lokalu są dania rybne. W ofercie znajdziemy m. in. fish & chips i żur rybny. Popisowe potrawy to łosoś marynowany w soi i imbirze z sałatką z selera naciowego i creme fraiche oraz filet z makreli z puree marchewkowym, pieczonymi pietruszkami i remuladą selerową. Mięsożercom szef kuchni poleca polędwicę z regionalnej wołowiny z karmelizowaną cebulą, sernikiem ziemniaczanym, grillowaną sałatą rzymską oraz sosem demi-glace z dodatkiem octu balsamicznego.

W restauracji dostępne jest także menu lunchowe w opcji mięsnej i wegetariańskiej. Zupa dnia kosztuje 10 zł, danie główne – około 25 zł.

Oferta win
Gdański wine bar oferuje tę samą autorską i szeroką selekcję etykiet, co pozostałe winiarnie Mielżyński. To ponad 700 win i alkoholi mocnych (porto, sherry, koniaki, armaniaki) importowanych na wyłączność z niemal wszystkich najważniejszych regionów Europy i Nowego Świata.

Do tego dochodzi staranny wybór blisko 20 wyjątkowych trunków od polskich winiarzy.  Oferta jest skrojona na każdą kieszeń i na każdą okazję – od szerokiego wyboru win codziennych (w przedziale cenowym od 30 do 40 zł) po te przeznaczone do długiego starzenia w domowej piwniczce.

Wnętrze wine baru Mielżyński Gdańsk. Zdjęcie: materiały prasowe
Wnętrze wine baru Mielżyński Gdańsk. Zdjęcie: materiały prasowe
Wnętrze: historia i przestrzeń
Mielżyński Gdańsk mieści się w zabytkowym budynku Remizy na terenie Stoczni Cesarskiej, której przestrzeń stanowi najstarszą część Stoczni Gdańskiej. Obiekt pochodzi z 1884 roku i początkowo pełnił funkcje administracyjno- społeczne. W 1903 roku został przekształcony w siedzibę Straży Pożarnej, w której mieściły się wozownia i stajnia dla koni drużyn pożarniczych.

Przez ostatni rok budynek był pieczołowicie odrestaurowywany pod opieką konserwatorską. Prace remontowo-rewitalizacyjne uwydatniły jego unikalne detale, takie jak ślizgi przeciwpożarowe, stalowe bramy, czy okna strzelnicze. Obecny wygląd wnętrza wine baru to efekt współpracy architektów z trójmiejskiego Roark Studio (rewitalizowali także budynek Dyrekcji w kompleksie Stoczni Cesarskiej) oraz Pracowni Projektowej Jana Terleckiego z Warszawy, która współtworzyła charakter wszystkich winiarni Mielżyński.

Pracownia zaprojektowała choćby surowe, stalowe regały stojące w magazynach z winami, bary okalające otwartą kuchnię stworzone m. in z fragmentów skrzynek po winach, charakterystyczne stoliki, w których „zatopione” są fronty skrzynek z logotypami producentów oraz elementy oświetlenia dekoracyjnego.

Ponad 600-metrowa przestrzeń winiarni dzieli się na dwie części. W dolnej znajdują się sklep z winem w formie magazynu, sala degustacyjna na około 20 osób oraz „stand-up bar” dla kolejnych 20-30 gości. Górna część to wine bar na około 70 miejsc siedzących oraz kameralna sala VIP (10-osobowa). W ciepłym sezonie udostępniony zostanie taras zewnętrzny na piętrze (na około 40 osób) oraz przestrzeń przed budynkiem, gdzie powstanie letni ogródek.  

Symboliczne miejsce i sąsiedzka przestrzeń
– Budując koncept sklepów i wine barów Mielżyński 18 lat temu, zależało mi bardzo by nie był to zwykły biznes. Chciałem aktywnie wspierać też rozwój kultury i uczestniczyć w kreowaniu autentycznych lokalnych przestrzeni sąsiedzkich. Pod tym względem udział w projekcie rewitalizacji Stoczni Cesarskiej jest dla mnie tak ważny. Mamy szansę wspólnie sprawić, że to symboliczne miejsce zacznie oddychać i wrośnie głęboko w tkankę miejską Gdańska nie tracą nic ze swojego charakteru – mówił Robert Mielżyński przed rokiem, gdy podpisywał umowę najmu budynku Remizy.
Umowa została zawarta na 10 lat.


Autor tekstu: Monika Jankowska-Kapica
O AUTORZE
Monika-Jankowska-Kapica
Od ponad 10 lat pisze i redaguje teksty o jedzeniu - najpierw w magazynie "Kuchnia", teraz w "Food Service" i na stronie Ouichef.pl. Z wykształcenia polonistka. Karierę zawodową zaczynała jako reporterka i prezenterka Polskiego Radia Szczecin. Była redaktorką "Gazety Wyborczej" w Szczecinie, "Gazety Stołecznej" i "Co jest Grane". Pasjonatka tanga argentyńskiego i jogi.

Zobacz także

Baken z drugim lokalem - w Browarach Warszawskich

Baken to aktualnie jedna z najpopularniejszych śniadaniowni w Warszawie. Właściciele znaleźli jednak remedium na niekończące się kolejki - wkrótce otworzą drugi lokal w kompleksie gastronomicznym Browary Warszawskie.

Lokale z certyfikatem Restaurant from Spain

Czy styl biesiadowania rodem z Hiszpanii można wiernie przenieść na polski grunt? Oczywiście! Dowodzą tego cztery krajowe restauracje, które zdobyły certyfikat jakości Restaurants from Spain przyznawany wyłącznie lokalom serwujacym autentyczną hiszpańską kuchnię.

Sho Ramen - Michał Kostrzewa otwiera kolejny lokal w Kielcach

Michał Kostrzewa, właściciel restauracji Sushiya w Kielcach, otwiera kolejny lokal. Sho Ramen ma przyjąć gości jeszcze w lipcu.

Pierwsza strefa restauracyjna pod szyldem Garden Gourmet otwarta

Pierwszą w Polsce strefę restauracyjną pod szyldem Garden Gourmet otwarto w Dzień Dziecka w Energylandii. W roślinnym menu goście znajdą potrawy skomponowane z wykorzystaniem produktów Garden Gourmet, marki z portfolio Nestlé.

Concordia Taste jedną z najlepszych restauracji w Europie według "The Guardian"

Concordia Taste z Poznania trafiła na listę najlepszych europejskich restauracji pisma "The Guardian". To jedyny lokal w Polsce, które znalazł się zestawieniu opiniotwórczego brytyjskiego dziennika. W rankingu uwzględniono tylko 35 restauracji.

Sady Bistro w Krakowie - kuchnia inspirowana sadem. Za koncept odpowiada Tadeusz Müller

Nowe miejsce na kulinarnej mapie Krakowa. Przy Grzegórzeckiej działa już Sady Bistro. Menu, które stworzył Tadeusz Müller, ma przenosić gości do lanckorońskich sadów.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej