x

Cykl "Architektura i wino" w Krakowie

Kategoria: Wino    30.03.2022

Instytut Cervantesa oraz Winiarnia Restauracja Klimaty Południa zapraszają na serię spotkań "Architektura i wino", którą zainauguruje prezentacja dwóch hiszpańskich winnic z regionu La Rioja: Campo Viejo oraz Ysios, a także degustacja pochodzących z nich win.

Winnica Ysios, proj. Santiago Calatrava. Zdjęcie: Shutterstock.com
Winnica Ysios, proj. Santiago Calatrava. Zdjęcie: Shutterstock.com
W ostatnich latach duże winnice inwestują w swoje wnętrza, zatrudniając najlepszych architektów na świecie i rozwijając tym samym to, co zwykło się nazywać „turystyką wina”. Temu trendowi poświęcony jest program „Architektura i wino” stworzony w 2016 roku przez hiszpańskiego architekta Diego Llorente oraz Instytut Cervantesa.

W ramach cyklu omawiane są najciekawsze projekty architektoniczne hiszpańskich winnic, w tym te autorstwa architektów o światowej renomie: Normana Fostera, Richarda Rogersa, Santiago Calatravy czy Franka O. Gehry’ego. Celem spotkań jest także refleksja na temat wpływu architektury na wizerunek produktu i samego przedsiębiorstwa oraz przybliżenie publiczności miejsc, z którego pochodzą dane trunki oraz aspektów techniczno-estetycznych ich produkcji. Uczestnicy mają możliwość degustacji win z prezentowanych winnic oraz przystawek przygotowywanych przez Klimaty Południa.

Campo Viejo – winnica która będzie prezentowana na pierwszym spotkaniu cyklu – jest przykładem winnicy XXI wieku. Jej twórca, architekt, Ignacio Quemada z hiszpańskiego regionu La Rioja, oparł swój projekt na najbardziej innowacyjnych technologiach. Umożliwiają one produkcję win wysokiej jakości przy zachowaniu jej kluczowych, tradycyjnych elementów. Winnica o powierzchni 45000 mkw. stała się punktem odniesienia dla architektów z całego świata ze względu na swój nowatorski charakter.

Winnica Ysios, zaprojektowana przez znanego na całym świecie hiszpańskiego architekta Santiago Calatravę, to już punkt rozpoznawczy w krajobrazie regionu La Rioja. Jej forma nawiązuje do kształtu lokalnego pasma górskiego, Sierra de Cantabria. Podobnie jak projekt winiarni Campo Viejo, także i ten wchodzi w relację z najbliższym otoczeniem, choć obaj architekci realizują to zupełnie inny sposób.

Wina z obu miejsc znane są na całym świecie i produkowane w najbardziej znaczącej odmianie w La Rioja czyli tempranillo, ale również w odmianach graciano, cabernet sauvignon i mazuelo. Degustację win 7 kwietnia  przeprowadzi sommelier Wojciech Cyran, przedstawiciel Pernod-Ricard w Polsce. O projektach architektonicznych obu winiarni opowie hiszpański architekt Diego Llorente Domínguez, pomysłodawca cyklu „Architektura i wino”.

Pierwsze spotkanie - 19 maja, godz. 18.
Koszt udziału (wykład + degustacje): 50 zł.
Spotkania tłumaczone będą  na polski/hiszpański.
Więcej informacji i rezerwacja miejsc:
Instytut Cervantesa w Krakowie, ul. Kanonicza 12
Tel. +12 421 34 24, +12 421 32 55
cracovia@cervantes.es

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Włoskie wino na Borsa Vini Italiani już po raz 9.

Coroczne święto włoskiego wina Borsa Vini Italiani odbędzie się 30 maja w hotelu Marriott w Warszawie. W 9. edycji wydarzenia weźmie udział aż 34 producentów z 12 regionów. Zaprezentują gościom łącznie ponad 160 etykiet swych flagowych produktów.

Nie tylko korkociąg. Winiarski niezbędnik w lokalu

Wyposażając lokal, musimy wziąć pod uwagę, czy i w jakiej ilości będziemy w nim serwować wino. Od odpowiedzi na te pytania zależy wybór typu kieliszków i miejsca przechowywania zamkniętych butelek, a także sposób postępowania z nimi po otwarciu.

Adam Pawłowski: Ponowne odkrycie Grecji

Być może pierwsze wino nie powstało w Grecji, ale to dzięki Grekom jego picie zyskało funkcje społeczną i kulturową. Bogata historia, wsparta mitologiczną postacią boga wina Dionizosa, była przyczynkiem do wpisania tego niewielkiego kraju winiarskiego na mapę winnego świata.

Jacek Siedlecki: Zwróćmy się ku naturze!

Wiosna niesie ze sobą cieplejsze dni i inspiruje do wyruszenia za miasto. Warto pomyśleć o weekendowym wypadzie do jednej z winnic, których w Polsce pojawia się coraz więcej.

Kamil Wojtasiak - Obsługa musi znać ofertę na pamięć!

Jak opracować profesjonalną ofertę winiarską i przygotować się do jej sprzedaży? Rozmawiamy o tym z Kamilem Wojtasiakiem, Mistrzem Polski Sommelierów z 2018 r.

Maciej Nowicki: Wino? Teraz Polska!

Dynamiczny rozwój rodzimego winiarstwa skutecznie obalił kilka powtarzanych przez lata mitów na temat krajowej winnej oferty. Dlaczego warto i jak wprowadzić ją do swojego lokalu?

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej