x

U Wieniawy - międzywojenna kuchnia w Warszawie

Kategoria: Miejsca    07.04.2022

Stołeczna restauracja U Wieniawy czerpie inspiracje z najlepszego okresu polskiej sztuki kulinarnej - międzywojnia. Patronem miejsca jest legendarny generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski, symbol tego, co najlepsze w warszawskiej przedwojennej gastronomii.

Wnętrze restauracji U Wieniawy nawiązuje do tradycji 20-lecia międzywojennego.Zdjęcie: materiały prasowe
Wnętrze restauracji U Wieniawy nawiązuje do tradycji 20-lecia międzywojennego.Zdjęcie: materiały prasowe
Bolesław Wieniawa-Długoszowski jest jedną z najciekawszych i najbarwniejszych osobowości 20-lecia międzywojennego. O jego ułańskiej fantazji i poczuciu humoru krążą legendy, był smakoszem i arbitrem elegantiarum życia towarzyskiego przedwojennej stolicy. Koncept restauracji przy Placu Piłsudskiego 9 zrodził się z fascynacji postacią generała, a także z pasji badania kulinarnej historii i konfrontowania jej ze współczesnymi oczekiwaniami.

"Każdy lokal przedwojennej Warszawy marzył, żeby odwiedził go  Wieniawa-Długoszowski. I niemal każdy utrzymywał, że przynajmniej raz generała gościł. Gdyby zliczyć wszystkie legendarne wizyty opowiadane przez restauratorów, to, choćby każda trwała pięć minut, Wieniawa musiałby dziś żyć jeszcze i od stołu nie wstawać. Ale wielkość tej legendy świadczy o tym, że był postacią, której jak dotąd nikt nie dorównał" - czytamy na stronie internetowej restauracji.

Polska kuchnia oficerska, czyli jaka?
Gastronomiczne propozycje oparto na przedwojennych recepturach z uwzględnieniem tego, co najbardziej smakowało nie tylko Wieniawie, ale również wielu polskim oficerom. Stąd formuła polskiej kuchni oficerskiej, na którą postawiła właścicielka restauracji Marta Sternicka.

Aby zaspokoić apetyty wojskowej elity II Rzeczpospolitej, międzywojenni restauratorzy wykreowali kuchnię efektowną i bogatą, opartą na polskiej tradycji, ale nie stroniącą od wpływów kultury kulinarnej zaborów i trendów europejskich. Kucharze U Wieniawy czerpią więc z kuchni 20-lecia, jej polskości i domowości, ale urozmaicają ją smakami tradycji żydowskiej, francuskiej i włoskiej.

U Wieniawy - popisowe danie szefa kuchni, czyli tatar z polędwicy wołowej. Zdjęcie: materiały prasowe
U Wieniawy - popisowe danie szefa kuchni, czyli tatar z polędwicy wołowej. Zdjęcie: materiały prasowe
Co my tutaj zjemy?
Za menu U Wieniawy odpowiada Krzysztof Kowalski, który wcześniej piastował stanowisko szefa kuchni w Kancelarii Prezydenta RP i gotował dla wszystkich współczesnych polskich głów państwa z wyjątkiem Andrzeja Dudy. Gotowanie ma w genach – odziedziczył je po babci Halince, która szefowała w kuchni Instytutu Przygotowań Olimpijskich.

Zdaniem Kowalskiego, w sztuce kulinarnej sprawdza się ciągła chęć eksperymentowania i łączenia tradycji z nowoczesnością. – Sama tradycja byłaby nudna i zbyt przewidywalna, dlatego trzeba ją podrasować. Sama nowoczesność z kolei mogłaby być zbyt odważna, a nie każdy to lubi – wyjaśnia szef kuchni. Dodaje jednak, że choć ciągle poszukuje nowych smaków i inspiracji, to prywatnie i tak najbardziej lubi schabowego.

W karcie restauracji znajdziemy za to mnóstwo wykwintnych propozycji nawiązujących do międzywojnia: foie gras, bliny z wędzonym węgorzem, przepiórkę w płatkach z ragout śliwkowym z fondantem z wątróbki, polędwicę Wellington czy kawior z bieługi. Nie brakuje również dań, które uchodzą za bardziej pospolite, takich jak śledź w oleju lnianym, kotlety mielone i cynaderki cielęce. Popisowe dania szefa kuchni to: tatar z polędwicy wołowej, kaczka w sosie jarzębinowym z ziemniaczanymi ciasteczkami i modrą kapustą oraz rumsztyk wołowy ze smażoną cebulą, ziemniakami i salsą z kiszonego ogórka.

Restauracja oferuje szeroką selekcję napojów z procentami – ponad 160 etykiet wina, 70 destylatów i alkoholi mocnych, 40 rodzajów nalewek własnej produkcji i 8 gatunków piwa. Lokal serwuje także lunche – zupę i dwa dania główne do wyboru (mięsne i wege) w cenie 49 zł.  

Szable i kryształowe kieliszki
U Wieniawy otwarto w czasie pandemii – we wrześniu 2020 roku. Lokal ma ponad 600 mkw. powierzchni. Miejsc siedzących jest 150 w serwisie a la carte, a w organizowanych tu eventach może uczestniczyć ponad 200 osób.

Wnętrze, które urządziła właścicielka Marta Sternicka wraz z pracowniami architektonicznymi, łączy nowoczesność z tradycją 20-lecia międzywojennego. Na gości z obrazu spogląda patron restauracji generał Wieniawa-Długoszewski (w otoczeniu szabel). Na ścianach wiszą także repliki karykatur znanych przedwojennych postaci oraz archiwalne zdjęcia.

Uwagę przykuwa wiele innych detali nawiązujących do międzywojnia, np. menażka wojskowa służąca za koszyk na pieczywo, zestaw srebrnych sztućców czy kryształowe kieliszki. Zadbano również o takie szczegóły jak uchwyt do otwierania drzwi w kształcie rękojeści szabli czy zakończenie poręczy schodów z podobnym rozwiązaniem.

Restauracja U Wieniawy - tu się gotuje bezpośrednio na oczach gości. Zdjęcie: materiały prasowe
Restauracja U Wieniawy - tu się gotuje bezpośrednio na oczach gości. Zdjęcie: materiały prasowe
Atmosfera: Ordonówna z głośnika i szarmanccy kelnerzy
W restauracji można nie tylko zjeść jak przed wojną, a dzięki rekwizytom poczuć się jak w II RP. W tle sączy się muzyka z tamtych lat w wykonaniu m. in. Hanki Ordonówny, Eugeniusza Bodo, Jana Kiepury, Mieczysława Fogga i Zuli Pogorzelskiej.

– Nasi goście przychodzą do nas nie tylko po to, żeby dobrze zjeść. Staramy się również stworzyć niepowtarzalną atmosferę. Restaurację zawsze tworzą ludzie, a nasz zespół to doświadczeni kelnerzy i kucharze, którzy wcześniej pracowali w największych i najważniejszych restauracjach Warszawy. Kelnerami, tak jak przed wojną, są tylko mężczyźni – opowiada Rafał Borowski, menedżer lokalu. – No i u nas zawsze dużo dzieje się przy stołach. Kelnerzy serwują zupy z waz, kucharze flambirują i smażą potrawy przy stolikach albo siekają tatar bezpośrednio na oczach gości. To wszystko powoduje, że wytwarza się ta specjalna atmosfera – podsumowuje.

Autor tekstu: Monika Jankowska-Kapica
O AUTORZE
Monika-Jankowska-Kapica
Od ponad 10 lat pisze i redaguje teksty o jedzeniu - najpierw w magazynie "Kuchnia", teraz w "Food Service" i na stronie Ouichef.pl. Z wykształcenia polonistka. Karierę zawodową zaczynała jako reporterka i prezenterka Polskiego Radia Szczecin. Była redaktorką "Gazety Wyborczej" w Szczecinie, "Gazety Stołecznej" i "Co jest Grane". Pasjonatka tanga argentyńskiego i jogi.

Zobacz także

Hummus Amamamusi zamyka się po 11 latach. Lokal i marka są na sprzedaż

Restauracja Hummus Amamamusi uznawana za jedną z najlepszych w Krakowie zamyka podwoje z końcem maja. Właściciele szukają chętnych do przejęcia biznesu. Przegrali z konsekwencjami pandemii i inflacją.

Pięć nowych konceptów w Elektrowni Powiśle. To m.in. stekownia Prime Cut i naleśnikarnia Petit Breton Crêperie

Oferta gastronomiczna Elektrowni Powiśle wzbogaciła się o koncepty kuchni amerykańskiej, francuskiej i gruzińskiej. Fanów steków ucieszy otwarcie restauracji Prime Cut, a słodyczy - Forestero & Co. W strefie Food Hall pojawiły się także: Smashny Burger, Petit Breton Crêperie oraz Chmeli Suneli.

Nestlé Polska otwiera restaurację w Zatorze pod Krakowem

Globalna firma na rynku FMCG wkracza do branży restauracyjnej. Powstaje lokal gastronomiczny pod szyldem znanej marki roślinnej Nestlé Polska.

Nowojorska restauracja Tatiana z nagrodą Resy One To Watch 2023

Tatiana, nowojorska restauracja, której szefem kuchni jest Kwame Onwuachi została nagrodzona tytułem Resy One To Watch 2023 przez The World’s 50 Best Restaurants. Choć działa w Lincoln Center dopiero od listopada zeszłego roku, już uznano ją za wschodzącą gwiazdę globalnej sceny gastronomicznej.

Sphinx wraca do kamienicy na wrocławskim Rynku

Sieć serwująca popularną shoarmę po ponad rocznej przerwie wraca do lokalizacji, w której wcześniej działała przez 20 lat. - Pracujemy nad tym, aby ta restauracja nie była naszym jednym powrotem - zapowiada Mateusz Cacek, wiceprezes Sfinks Polska, spółki do której należą restauracje Sphinx.

Piekarnia Chaud Pain otwiera nowe punkty w stolicy

Warszawska piekarnia słynąca z wypieków we francuskim stylu zamienia się w sieć. W piątek, 19 maja, otworzono dwa nowe punkty Chaud Pain, a w najbliższych tygodniach ma powstać trzeci - wszystkie zlokalizowane w centrum stolicy.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej