x

"Kuchnia towarzyska i uczuciowa" Andy Rottenberg

Kategoria: Lifestyle - książki    11.04.2022

Ta publikacja zrodziła się z potrzeby zagospodarowania pustki w czasach pandemii. Zamknięta w domu Anda Rottenberg, kuratorka sztuki współczesnej i wieloletnia dyrektorka Galerii Zachęta, gotowała, wymieniając się z bliskimi przepisami.

\"Kuchnia towarzyska i uczuciowa" Andy Rottenberg. Fot. materiały prasowe
\"Kuchnia towarzyska i uczuciowa" Andy Rottenberg. Fot. materiały prasowe
Potem otrzymała propozycję, aby te receptury i związane z nimi historie wydać. Powstała książka z domowymi i bardziej popisowymi daniami, która jest zarazem opowieścią o polskiej kulturze. Znajdziemy w niej przepisy na sos Cumberland i żur z grzybami Jacka Dehnela, szparagi po wiedeńsku Chrisa Niedenthala, jajka sadzone w śmietanie Małgorzaty Omilanowskiej, krem z białych warzyw Grażyny Torbickiej, cykorię z gorgonzolą i orzechami Olgi Tokarczuk czy ogórki faszerowane kozim serem Katarzyny Kozyry. Osobistości rodzimej kultury dzielą się swymi kulinarnymi doświadczeniami, a Rottenberg je porządkuje i komentuje. Zza tych kucharskich wskazówek wyłania się obraz relacji budowanych latami. I to jest główny atut tej publikacji ozdobionej fantastycznymi ilustracjami, grafikami i kolażami Alicji Białej. 

„KUCHNIA TOWARZYSKA I UCZUCIOWA”, ANDA ROTTENBERG, WYD. A5, 2021 R.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 3/2022 nr 213.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej