x

Dania triumfuje w Bocuse d'Or Europe 2022

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    11.05.2022

23-24 marca podczas targów Sirha Budapest odbyły się europejskie eliminacje do konkursu Bocuse d’Or. W zmaganiach wystartowało 17 państw, w tym Polska.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Visit Hungary oraz Hungarian Bocuse d’Or Academy
Zdjęcie dzięki uprzejmości Visit Hungary oraz Hungarian Bocuse d’Or Academy
Kandydaci gotowali przez dwa dni, od samego rana do godzin popołudniowych. Mieli do przygotowania 2 dania w 14 porcjach: jedno – serwowane wyłącznie na talerzu, wydane po 5 godzinach od rozpoczęcia konkursu, oraz drugie danie mięsne zaprezentowane na platerze i wydane po 5 godzinach i 35 minutach. Produktem obowiązkowym na talerzu był ziemniak, na platerze zaś – comber i udziec z sarny, gęsia wątróbka, kwaśna śmietana i serek wiejski. Perfekcyjne połączenie tych składników pod kątem technicznym i kulinarnym zapewniło 10 państwom awans do wielkiego finału Bocuse d’Or w Lyonie w 2023 r. 

Na podium w Budapeszcie stanęli:
• ZŁOTO:
Brian Mark Hansen z restauracji Soelleroed Kro (Holte, Dania)
• SREBRO: Bence Dalnoki z restauracji Stand Restaurant (Budapeszt, Węgry)
• BRĄZ: Filip August Bendi z restauracji Thon Hotel Bristol (Oslo, Norwegia) 

Polskę reprezentował Jakub Kasprzak z commis chefem Dawidem Cieślińskim. Był to ich drugi występ w europejskiej selekcji konkursu. Nad całością przygotowań i koordynacją wyjazdu do Budapesztu czuwał Adam Chrząstowski, head chef Akademii Bocuse d’Or Polska. Niestety polskiej drużynie nie udało się zakwalifikować do światowego finału w Lyonie; zajęła 14. miejsce na 17 możliwych, zabrakło 86 pkt do wejścia do pierwszej dziesiątki. – Przygotowywaliśmy się tak, jak robią to inne europejskie zespoły – codziennie konsekwentnie do celu. Mimo to dopiero budujemy świadomość tego konkursu i nie jesteśmy w stanie przeskoczyć lat doświadczeń, których w tym konkursie nie posiadamy – komentował wynik Jakub Kasprzak. Nasz kandydat nie poddaje się i już zapowiedział swój start w kolejnych krajowych eliminacjach. Jacek Krawczyk, prezes zarządu i organizator Bocuse d’Or Poland, dodaje zaś: – Już wkrótce ruszam z przygotowaniami do polskiej selekcji 2023. Nie poddajemy się, konsekwentnie będziemy realizować rozwój Bocuse d’Or w Polsce. W drugiej połowie roku chcemy zorganizować szkolenie Bocuse d’Or Campus dla szefów kuchni, którzy chcą wystartować w polskiej selekcji 2023, aby wiedzieli, z czym chcą się zmierzyć.

Artykuł ukazał się w „Food Service" 4/2022 nr 214.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

Wielka Loteria Selgros "26 lat na +". Atrakcyjne nagrody czekają na klientów

Po raz kolejny Selgros zaprasza swoich klientów do udziału w jubileuszowej loterii. Do wygrania jest 26 tysięcy bonów towarowych oraz nagrody główne - 10 x 10 tysięcy złotych w bonach do zrealizowania w halach marketu.

Czy mięso komórkowe trafi do Polski? Debata Food and Design

Czy Polacy są gotowi na mięso komórkowe i kiedy możemy się go spodziewać na półkach sklepowych? Między innymi te pytania twórcy projektu Food and Design zadali ekspertom podczas minionej debaty.

Deseo z czterema nagrodami na International Chocolate Awards

Już drugi rok z rzędu marka Deseo Patisserie & Chocolaterie została nagrodzona za swoje rzemieślnicze czekolady w konkursie International Chocolate Awards. Warszawska cukiernia wywalczyła w tym roku aż cztery medale: jeden złoty, jeden srebrny i dwa brązowe.

Obywatelski projekt ustawy "Jednolita stawka sprzedażowa - 5% VAT w gastronomii". Rusza zbiórka podpisów

Zarząd Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej podjął obywatelską inicjatywę zbierania 100 tysięcy podpisów pod projektem ustawy "Jednolita stawka sprzedażowa - 5% VAT w gastronomii".

Selgros z nagrodą Prezydenta Miasta Poznania

Zaangażowanie marki Selgros w lokalne i ogólnopolskie akcje społeczne zostało docenione. Przedsiębiorstwo wyróżniono tytułem "Firma o złotym sercu". Nagrodę wręczył prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podczas gali z okazji ogłoszenia wyników rankingu Złota Setka Wielkopolski.

Laureaci plebiscytu Najlepsza Restauracja 2023 i Złotej Korony Ambasadora Kuchni Polskiej

Ponad 600 lokali z 15 regionów Polski wzięło udział w organizowanym przez Makro Polska plebiscycie Najlepsza Restauracja 2023. Spośród nich wyłoniono 37 zwycięzców. Znamy także laureatów konkursu "Złota Korona Ambasadora Kuchni Polskiej".

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej