x

Adam Pawłowski: Na nowej fali

Kategoria: Wino    17.05.2022

Coś, co jeszcze dekadę temu wydawało się nieznaczącą niszą win kontrowersyjnych, przeznaczonych dla wąskiej grupy fanek i fanów, dziś jest najlepiej rozwijającą się i najbardziej cool kategorią. Mowa o tzw. winach nowej fali, które swoją odmiennością burzą dotychczasowy ład.

Adam Pawłowski. Fot. Ignacy Matuszewski
Adam Pawłowski. Fot. Ignacy Matuszewski
Bardzo trudno jest jednoznacznie określić i spiąć w definicję wina nowej fali, ale mają one pewne cechy wspólne, według których można je definiować. Przede wszystkim są to wina wytwarzane naturalnie, czyli bez stosowania pestycydów, herbicydów, sztucznych nawozów i innych środków chemicznych – z niewielkim tylko lub żadnym użyciem dwutlenku siarki przy butelkowaniu.

Nowa fala to wina wyrażające miejsce pochodzenia, czyli tzw. terroir. Patrząc na niektóre nieszablonowe i krzykliwe etykiety nowej fali, możemy mieć mylne wrażenie, że skupiają się głównie na marketingu, ale w rzeczywistości winiarze większość czasu spędzają nie w biurze, a w winnicy. Uprawa naturalna, a więc bez użycia środków chemicznych, oznacza bowiem dużo częstsze wizyty w winnicy, liczne naturalne opryski winorośli oraz dbałość o zdrowie gleby i krzewów. Wartością dodaną tego „winnicocentrycznego” podejścia jest możliwość wytwarzania win o indywidualnym charakterze ze względu na cechy danego siedliska. 

Wina nowej fali cechuje niska interwencyjność, począwszy od przeprowadzania fermentacji alkoholowej na rdzennych drożdżach, poprzez zaniechanie lub symboliczne użycie nowych beczek dębowych, aż po nieklarowanie i niefiltrowanie wina, co w efekcie daje lekko mętny kolor. Niska interwencyjność może się także przejawiać fermentowaniem win na całych kiściach i mniejszą ekstrakcją koloru niż w klasycznych egzemplarzach.

Nowa fala oznacza również odkrywanie na nowo nieco zapomnianych szczepów pochodzących z mało popularnych miejsc np. moravia agria z Kastylii la Mancha czy pais z Maule Valley. Dowodem na to, że nowa fala jest w pewnym sensie powrotem do pradawnych korzeni winiarstwa są popularne pét-naty (skrót od pétillant-naturel, czyli win musujących powstających w ramach jednej fermentacji przeprowadzanej w butelce). Pét-naty to wina niespodzianki, o różnych poziomach perlistości, z naturalnym osadem i mętnym kolorem. 

Wina nowej fali charakteryzują się nie tylko nowym smakiem, ale także szerszą paletą kolorów. Niektóre biele przypominają w barwie piwa rzemieślnicze, a róże kojarzyć się mogą z babcinym kompotem z resztkami owoców na dnie butelki. Zaszczytne miejsce na palecie barw ma także pomarańcz. Im dłuższa maceracja na skórkach, tym ciemniejszy pomarańczowo-miedziany kolor. 

Nowofalowe trunki mają ogromną rzeszę fanów wśród „pokolenia Z”, dla którego priorytetami są ekologia i dobro planety. Metody ich wytwarzania wpisują się w troskę o środowisko naturalne, a ich nieszablonowy kolor, nieklasyczne aromaty i odjechane etykiety zdecydowanie przemawiają do młodych ludzi. Spora część fanów klasyki, w tym ja, też coraz częściej po nie sięga. Zresztą z racji profesji nie mogę i nie chcę ignorować tego światowego fenomenu. 

Przewiduję, że kategoria win nowej fali będzie tylko rosła. To dynamiczny ruch z wieloma uznanymi ambasadorami i międzynarodowymi targami na czele z Raw Wine odbywającym się w Londynie, Nowym Jorku, Los Angeles, Toronto, Montrealu, Berlinie i pewnie już niedługo w wielu innych miastach.

Felieton ukazał się w „Food Service" 4/2022 nr 214.

Autor tekstu: Adam Pawłowski
O AUTORZE
Adam Pawłowski
Pierwszy Polski Master Sommelier. Mistrz Polski Sommelierów 2014, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii Mistrz Mistrzów. Wykładowca i egzaminator the Court of Master Sommeliers, certyfikowany wykładowca The Wine & Spirit Education Trust. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Współautor książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”.

Zobacz także

Borsa Vini Italiani 2023 - sukces włoskiego wina

W tegorocznej edycji Borsa Vini Italiani zorganizowanej przez polski oddział Italian Trade Agency wzięły udział 34 winnice, które zaprezentowały wina z 12 regionów Włoch. Z winiarskiej prezentacji skorzystało ponad 150 osób.

Sebastian Giraldo Makovej z Węgier zwycięzcą Międzynarodowych Mistrzostw Polski Sommelierów 2023

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Sommelierów 2023 wygrał węgierski sommelier Sebastian Giraldo Makovej z winiarni Sauska. Mistrzem Polski został Tomasz Żak z warszawskiego Kontaktu, który zajął drugie miejsce. Na trzecim znalazł się Bartosz Nowakowski z bydgoskiej restauracji Czosnek i Oliwa.

Włoskie wino na Borsa Vini Italiani już po raz 9.

Coroczne święto włoskiego wina Borsa Vini Italiani odbędzie się 30 maja w hotelu Marriott w Warszawie. W 9. edycji wydarzenia weźmie udział aż 34 producentów z 12 regionów. Zaprezentują gościom łącznie ponad 160 etykiet swych flagowych produktów.

Nie tylko korkociąg. Winiarski niezbędnik w lokalu

Wyposażając lokal, musimy wziąć pod uwagę, czy i w jakiej ilości będziemy w nim serwować wino. Od odpowiedzi na te pytania zależy wybór typu kieliszków i miejsca przechowywania zamkniętych butelek, a także sposób postępowania z nimi po otwarciu.

Adam Pawłowski: Ponowne odkrycie Grecji

Być może pierwsze wino nie powstało w Grecji, ale to dzięki Grekom jego picie zyskało funkcje społeczną i kulturową. Bogata historia, wsparta mitologiczną postacią boga wina Dionizosa, była przyczynkiem do wpisania tego niewielkiego kraju winiarskiego na mapę winnego świata.

Jacek Siedlecki: Zwróćmy się ku naturze!

Wiosna niesie ze sobą cieplejsze dni i inspiruje do wyruszenia za miasto. Warto pomyśleć o weekendowym wypadzie do jednej z winnic, których w Polsce pojawia się coraz więcej.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej