x

Morski Zając w Kuźnicy stawia na własną palarnię i własną markę kawy

Kategoria: Miejsca    26.05.2022

Restauracja Morski Zając w Kuźnicy na Półwyspie Helskim uruchomiła własną kawową palarnię. Wypala w niej kawę, którą sprzedaje pod marką Baltissima. Można jej się napić w lokalu lub kupić na wynos.

Zespół Morskiego Zająca to kawosze. Nic dziwnego, że chcieli wypalać i parzyć własną „małą czarną”. Zdjęcie: materiały prasowe
Zespół Morskiego Zająca to kawosze. Nic dziwnego, że chcieli wypalać i parzyć własną „małą czarną”. Zdjęcie: materiały prasowe
Baltissima dostępna jest w dwóch odsłonach – Brasil Blaster Dulce oraz India Parchment AB. Powstała w długim procesie parzenia kawa wyróżnia się niską kwasowością, dobrze zbalansowanym body oraz wyczuwalnymi aromatami karmelu, miodu, czekolady i orzechów.

Warto ją wypić przy stoliku w restauracji albo zabrać ze sobą na wynos na plażę czy nadmorską wycieczkę. Dostępna jest także w wersji pakowanej: kilogramowej, półkilogramowej oraz ziarnistej i już zmielonej. Oprócz tego działa sklep internetowy, w którym można ją zamówić online. Restauracja oferuje również kawowy abonament dla innych restauracji, firm i ośrodków. 
Grafikę do opakowań Baltissimy stworzyła młoda i utalentowana ilustratorka Maria Helena Brzozowska.

Grafikę do opakowań Baltissimy stworzyła młoda i utalentowana ilustratorka Maria Helena Brzozowska. Zdjęcie: materiały prasowe
Grafikę do opakowań Baltissimy stworzyła młoda i utalentowana ilustratorka Maria Helena Brzozowska. Zdjęcie: materiały prasowe
Jak powstaje Baltissima?
Ziarna przyjeżdżają do Polski z plantacji w Ameryce Południowej, gdzie zbierane są ręcznie. Na Półwysep Helski dostarczane są wyselekcjonowane odmiany robusty i arabiki, które są szczelnie pakowane.

- Transport odbywa się z zachowaniem wszystkich procedur bezpieczeństwa. W naszej palarni w Kuźnicy proces palenia zaczyna się od selekcji surowych, zielonych ziaren o lekko ziemistym zapachu. Każdy rodzaj kawy potrzebuje innej metody palenia, dlatego przed procesem trzeba dokładnie poznać produkt. Podczas wypalania ważne są sekundy, pierwszy crack i zwinność. Istotne są także odpowiednia regulacja temperatury, obserwacja ognia, dopuszczanie i wypuszczanie powietrza - opowiada menadżerka restauracji Klaudia Świerczyńska.

Kolejny etap to schładzanie ziaren, kawa wtedy „odpoczywa”. W tym czasie odbywa się kolejna selekcja ziaren, po to, żeby odrzucić te, które okazały się odporne na wszystkie wcześniejsze działania.

Przedostatnim etapem jest precyzyjne dobranie mieszanki obu ziaren, tak aby za każdym razem uzyskać zamierzony efekt. Wymieszane ziarna otulone zostają szczelnym i bezpiecznym opakowaniem, dzięki któremu kawa zachowuje swoją świeżość.

Baltissimę warto wypić przy stoliku w Morskim Zającu albo zabrać ze sobą na wynos na plażę czy nadmorską wycieczkę. Zdjęcie: materiały prasowe
Baltissimę warto wypić przy stoliku w Morskim Zającu albo zabrać ze sobą na wynos na plażę czy nadmorską wycieczkę. Zdjęcie: materiały prasowe
Plany ekspansji
Skąd pomysł na własna kawę? - Jesteśmy kawoszami, więc to była kwestia czasu, że będziemy chcieli parzyć własną „małą czarną”. Koncept jest bardzo młody, ale już cieszy się ogromnym powodzeniem. Okazuje się, że Baltissima to oryginalna pamiątka znad morza - mówi Klaudia Świerczyńska.

W niedalekiej przyszłości Morski Zając planuje rozszerzenie oferty o kolejne odmiany kawy oraz o zaplecze marketingowe: gadżety, spotkania przy kawie, degustacje. - Myślimy także o ekspansji poza granice kraju – zdradza menadżerka restauracji

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Sady Bistro w Krakowie - kuchnia inspirowana sadem. Za koncept odpowiada Tadeusz Müller

Nowe miejsce na kulinarnej mapie Krakowa. Przy Grzegórzeckiej działa już Sady Bistro. Menu, które stworzył Tadeusz Müller, ma przenosić gości do lanckorońskich sadów.

Nowa kawiarnia So Coffee w Katowicach. To pierwszy lokal sieci poza centrum handlowym

Należąca do Lagardère Travel Retail sieć So Coffee świętuje start nowej kawiarni w Katowicach. To pierwszy franczyzowy lokal pod tym szyldem, który działa przy ulicy, a nie w centrum handlowym. Prowadzi go rodzina państwa Buckich - jest to już trzecie So Coffee w ich biznesowym portfolio.

Hummus Amamamusi zamyka się po 11 latach. Lokal i marka są na sprzedaż

Restauracja Hummus Amamamusi uznawana za jedną z najlepszych w Krakowie zamyka podwoje z końcem maja. Właściciele szukają chętnych do przejęcia biznesu. Przegrali z konsekwencjami pandemii i inflacją.

Pięć nowych konceptów w Elektrowni Powiśle. To m.in. stekownia Prime Cut i naleśnikarnia Petit Breton Crêperie

Oferta gastronomiczna Elektrowni Powiśle wzbogaciła się o koncepty kuchni amerykańskiej, francuskiej i gruzińskiej. Fanów steków ucieszy otwarcie restauracji Prime Cut, a słodyczy - Forestero & Co. W strefie Food Hall pojawiły się także: Smashny Burger, Petit Breton Crêperie oraz Chmeli Suneli.

Nowojorska restauracja Tatiana z nagrodą Resy One To Watch 2023

Tatiana, nowojorska restauracja, której szefem kuchni jest Kwame Onwuachi została nagrodzona tytułem Resy One To Watch 2023 przez The World’s 50 Best Restaurants. Choć działa w Lincoln Center dopiero od listopada zeszłego roku, już uznano ją za wschodzącą gwiazdę globalnej sceny gastronomicznej.

Sphinx wraca do kamienicy na wrocławskim Rynku

Sieć serwująca popularną shoarmę po ponad rocznej przerwie wraca do lokalizacji, w której wcześniej działała przez 20 lat. - Pracujemy nad tym, aby ta restauracja nie była naszym jednym powrotem - zapowiada Mateusz Cacek, wiceprezes Sfinks Polska, spółki do której należą restauracje Sphinx.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej