x

Aleksander Baron stawia na ziemniaczany fast food Kartoszki na warszawskim brzegu Wisły

Kategoria: Miejsca    02.06.2022

Znany i ceniony szef kuchni Aleksander Baron otworzył w Warszawie Kartoszki - fast food serwujący grillowane ziemniaki z 14 wariantami przeróżnych farszów: od gzika, przez tzatziki, wędzony ser z Wiżajn czy boczniaki, po kimchi.

Znany i ceniony szef kuchni Aleksander Baron otworzył w Warszawie Kartoszki – fast food serwujący grillowane ziemniaki z 14 wariantami przeróżnych farszów, od gzika po kimchi. Zdjęcie: materiały prasowe
Znany i ceniony szef kuchni Aleksander Baron otworzył w Warszawie Kartoszki – fast food serwujący grillowane ziemniaki z 14 wariantami przeróżnych farszów, od gzika po kimchi. Zdjęcie: materiały prasowe
Kartoszki, niewielki punkt z grillowanymi ziemniakami nadziewanymi bogatym farszem działa w klubie Barka nad Wisłą. To pływająca klubokawiarnia zlokalizowana przy warszawskich Bulwarach Wiślanych.
– Chodziło mi to po głowie już kilkanaście lat. Chciałem stworzyć format prostego fast  foodu, polskiego, opartego właśnie na ziemniakach i będącego alternatywą dla wszystkiego, co już jest na rynku – mówi Aleksander Baron.

Zaczęło się od tony ziemniaków
Bezpośrednia inspiracja dla Kartoszków pojawiła się nieoczekiwanie i wynikała z potrzeby chwili. Krótko po wybuchu wojny w Ukrainie pomysłodawca ziemniaczanego fast foodu zaangażował się wraz z zespołem warszawskich kucharzy, wolontariuszy i mieszkańców stolicy w przygotowywanie posiłków dla uciekających przed wojną uchodźców.

– Skrzyknęliśmy całe warszawskie gastro, chętnych i wolontariuszy, po to, by nakarmić przyjeżdżające na Dworzec Zachodni osoby z Ukrainy. Powstała cała struktura, udało nam się wyżywić wiele tysięcy ludzi. Pewnego dnia zadzwonił do mnie pan Łukasz i powiedział, że ma tonę ziemniaków, które chciałby nam przekazać. Okazało się, że niezależnie od tego, czego byśmy do tych ziemniaków nie dodali, to i tak deklasowały one wszystkie inne dania. Były najbardziej pożądane – opowiada Aleks Baron.

Kartoszki z wędzonym serem z Wiżajn - propozycja Aleksa Barona. Zdjęcie: materiały prasowe
Kartoszki z wędzonym serem z Wiżajn - propozycja Aleksa Barona. Zdjęcie: materiały prasowe
Bez mięsa czy z wieprzowiną?
Bazę Kartoszek stanowi zawsze grillowany, gorący ziemniak uzupełniony o dodatki na zimno lub ciepło. Część z nich to dobrze znane połączenia jak wielkopolski gzik czy litewski śledź z cebulą w oleju, część zaś stanowi zestawienia mniej typowe, wśród których znajdziemy np. wegański sos bolognese czy kimchi z serem z Wiżajn. Każdy z czternastu wariantów kartoszków dostępny jest w jednym z dwóch rozmiarów: średnim (250 g) i dużym (500 g).

Kartoszki  Dirty Pork według  Aleksa Barona, czyli ziemniaki z dodatkiem długo pieczonej łopatki wieprzowej. Zdjęcie: materiały prasowe
Kartoszki Dirty Pork według Aleksa Barona, czyli ziemniaki z dodatkiem długo pieczonej łopatki wieprzowej. Zdjęcie: materiały prasowe
Początek czegoś większego

Jak na razie Kartoszki funkcjonują jako niewielki punkt gastronomiczny z czternastoma wariantami faszerowanych ziemniaków, ale pomysłodawca konceptu ma poważne plany.

– Testujemy rynek, obserwujemy reakcje ludzi, patrzymy co się sprzedaje, co komu smakuje. Docelowo będę chciał z tego zrobić coś większego. Na razie, uczymy się, szukamy sposobów na to, by jak najlepiej grillować ziemniaki – mówi Baron.

Frankońskie wina i niemieckie smaki
Kartoszki to nie jedyny projekt, w który w ostatnim czasie zaangażował się warszawski szef kuchni. Jest on także odpowiedzialny za stworzenie wiosennego menu w lokalu Frank, warszawskim wine barze i sklepie skupionym na winach z Frankonii, historycznej krainy Niemiec będącej dziś częścią Bawarii. Ofertę Franka tworzą potrawy kuchni niemieckiej lub nią inspirowane sparowane z odpowiednimi trunkami.

– Ta kuchnia łączy się z winem świetnie, bo jest maślano-tłusta, śmietanowa. Mówi się, że niemieckie samochody są przewartościowane, a niemieckie wina niedowartościowane. Rzeczywiście, gdy zacząłem się w to zagłębiać, okazało się, że wina z Frankonii są wyjątkowe, a czasami nawet wybitne. Postanowiłem podjąć się ułożenia tej karty i nazwałem ją zaczepnie „Niemiecki tapas” – wyjaśnia autor menu warszawskiego winebaru.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Sady Bistro w Krakowie - kuchnia inspirowana sadem. Za koncept odpowiada Tadeusz Müller

Nowe miejsce na kulinarnej mapie Krakowa. Przy Grzegórzeckiej działa już Sady Bistro. Menu, które stworzył Tadeusz Müller, ma przenosić gości do lanckorońskich sadów.

Nowa kawiarnia So Coffee w Katowicach. To pierwszy lokal sieci poza centrum handlowym

Należąca do Lagardère Travel Retail sieć So Coffee świętuje start nowej kawiarni w Katowicach. To pierwszy franczyzowy lokal pod tym szyldem, który działa przy ulicy, a nie w centrum handlowym. Prowadzi go rodzina państwa Buckich - jest to już trzecie So Coffee w ich biznesowym portfolio.

Hummus Amamamusi zamyka się po 11 latach. Lokal i marka są na sprzedaż

Restauracja Hummus Amamamusi uznawana za jedną z najlepszych w Krakowie zamyka podwoje z końcem maja. Właściciele szukają chętnych do przejęcia biznesu. Przegrali z konsekwencjami pandemii i inflacją.

Pięć nowych konceptów w Elektrowni Powiśle. To m.in. stekownia Prime Cut i naleśnikarnia Petit Breton Crêperie

Oferta gastronomiczna Elektrowni Powiśle wzbogaciła się o koncepty kuchni amerykańskiej, francuskiej i gruzińskiej. Fanów steków ucieszy otwarcie restauracji Prime Cut, a słodyczy - Forestero & Co. W strefie Food Hall pojawiły się także: Smashny Burger, Petit Breton Crêperie oraz Chmeli Suneli.

Nowojorska restauracja Tatiana z nagrodą Resy One To Watch 2023

Tatiana, nowojorska restauracja, której szefem kuchni jest Kwame Onwuachi została nagrodzona tytułem Resy One To Watch 2023 przez The World’s 50 Best Restaurants. Choć działa w Lincoln Center dopiero od listopada zeszłego roku, już uznano ją za wschodzącą gwiazdę globalnej sceny gastronomicznej.

Sphinx wraca do kamienicy na wrocławskim Rynku

Sieć serwująca popularną shoarmę po ponad rocznej przerwie wraca do lokalizacji, w której wcześniej działała przez 20 lat. - Pracujemy nad tym, aby ta restauracja nie była naszym jednym powrotem - zapowiada Mateusz Cacek, wiceprezes Sfinks Polska, spółki do której należą restauracje Sphinx.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej