x

Bartosz Peter i Sebastian Plasota zajęli 4. miejsce na Global Chefs Challenge

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    09.06.2022

Bartosz Peter, ekspert Instytutu Kulinarnego Transgourmet oraz Sebastian Plasota zajęli czwarte miejsce w finale Global Chefs Challenge na Worldchefs Congress & Expo w Abu Dhabi. Zespół otrzymał też wyróżnienie za najlepsze danie główne - halibuta z przegrzebkami z palonym masłem i tymiankiem.

Od leweJ: Bartosz Peter i  Sebastian Plasota podczas zmagań konkursowych. Zdjęcie: materiały prasowe
Od leweJ: Bartosz Peter i Sebastian Plasota podczas zmagań konkursowych. Zdjęcie: materiały prasowe
Global Chefs Challenge to odbywający się co dwa lata konkurs organizowany przez  World Association of Chef’s Societies (WACS). W jego trakcie zespoły złożone z szefa kuchni i commis chefa mają za zadanie przygotować menu oparte na produktach dostarczonych przez organizatora. W tegorocznym Chefs Challenge zawodnicy musieli zmierzyć się z wegańską przystawką, daniem rybnym na bazie norweskiego halibuta, daniem głównym z cielęciny oraz deserem opartym o mleczną czekoladę.

Polski zespół przygotował na przystawkę flan z kokosa i wędzonego tofu, następnie krokiet ryżowy curry, halibuta z przegrzebkami wykończonego palonym masłem z tymiankiem oraz trzy różne elementy cielęciny (polędwicę, grasicę i kark) z dodatkiem cebuli oraz pasternaku. Na deser - pączka z kremem z herbatyearl grey na ciepło.

Wiele miesięcy przygotowań
Polskę podczas konkursu reprezentowali Bartosz Peter oraz Sebastian Plasota. Obaj kucharze przygotowania do konkursu rozpoczęli na kilka miesięcy przed startem, trenując w Instytucie Kulinarnym Transgourmet.

– Sebastian jest młodym kucharzem, ale wygrał już kilka konkursów w Polsce. Jest także członkiem Narodowej Reprezentacji Kucharzy Juniorów. Poświęciliśmy cztery miesiące na przygotowanie do rywalizacji. Przez dwa ostatnie miesiące spotykaliśmy się w weekendy i wykonywaliśmy pełne próby czasowe, czyli odwzorowywaliśmy to, co będzie się działo podczas zmagań konkursowych. Wszystko po to, by móc wytrenować motorykę, pamięć mięśniową. To bardzo istotne, gdy gotuje się przez pięć godzin - mówi Bartosz Peter.

Bartosz Peter (od lewej) oraz Sebastian Plasota (w środku) zajęli czwarte miejsce w finale Global Chefs Challenge na Worldchefs Congress & Expo w Abu Dhabi. Zdjęcie: materiały prasowe
Bartosz Peter (od lewej) oraz Sebastian Plasota (w środku) zajęli czwarte miejsce w finale Global Chefs Challenge na Worldchefs Congress & Expo w Abu Dhabi. Zdjęcie: materiały prasowe
Nie tylko presja czasu
Na przygotowanie całego menu zawodnicy mieli łącznie 5 godzin, a przekroczenie czasu o dziesięć minut oznaczało dyskwalifikację zespołu. Jednak presja czasowa oraz potrzeba stworzenia idealnego menu nie były jedynymi wyzwaniami, które stanęły na drodze kucharzy.

- Co godzinę kuchnia musiała być zdezynfekowana, należało opróżnić kosze na śmieci, wszystko posprzątać.Trzeba było spisać temperaturę pracy lodówek, procesy technologiczne oraz przygotować listę HAACAP. To wpływa oczywiście na czas. Z pięciu godzin zostało finalnie cztery godziny gotowania. Utrudnia to konkurencję, ale przekłada się na wyższe punkty z higieny i czystości pracy - wyjaśnia Bartosz Peter.

W ostatecznej klasyfikacji polski zespół zajął czwarte miejsce. Polacy otrzymali także wyróżnienie za najlepsze danie z halibuta.

Bartosz Peter
Jest ekspertem w Instytucie Kulinarnym Transgourmet i kapitanem Narodowej Kadry Kucharzy Polski. Swoją przygodę z profesjonalną gastronomią rozpoczął w 2012 roku u boku Sebastiana Krauzowicza i Marcina Gruszki. Jest zdobywcą m.in. srebrnego i brązowego medalu w Kulinarnym Pucharze Świata w Luksemburgu, zwycięzcą Kulinarnego Pucharu Polski, zdobywcą pierwszego miejsca L’art de la Cuisine Martell 2017 oraz w CHEF Culinary Cup NESTLE 2017.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Znamy 12 półfinalistów polskiej edycji konkursu World Class

Do półfinału organizowanego po raz ósmy konkursu World Class Poland zakwalifikowało się 12 zawodników z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Katowic i Poznania. Wśród nich są zarówno doświadczeni barmani i uczestnicy rywalizacji z ubiegłych lat, jak i "młode wilki".

Wielkopolski Kucharz Roku 2023 - Konkurs im. Rafała Jelewskiego

Tegoroczna edycja Konkursu im. Rafała Jelewskiego - Wielkopolski Kucharz Roku odbędzie się 6 czerwca w hotelu Poznański w Luboniu. To cykliczne wydarzenie skierowane do przedstawicieli środowiska gastronomicznego z całej Polski.

The World's 50 Best przyznało nagrody Champions of Change za przełomowe inicjatywy w gastronomii

The World's 50 Best Restaurants, organizacja typująca listę najlepszych restauracji na świecie, przyznała nagrody Champions of Change za działania na rzecz pozytywnych społecznych zmian w gastronomii. Otrzymali je Nora Fitzgerald Belahcen z Marrakeszu oraz Othón Nolasco i Damián Diaz z Los Angeles.

Ogólnopolskie warsztaty "Śniadanie na trawie" ze wsparciem Mlekpolu

Warsztaty z serowarstwa, wędliniarstwa, wędzarnictwa, baristyki oraz przygotowywania sushi - adepci gastronomii z całej Polski spotkali się 19 maja w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy, aby zdobywać nowe umiejętności. Placówkę wspiera Mlekpol, przekazując produkty mleczarskie.

Wielka Loteria Selgros "26 lat na +". Atrakcyjne nagrody czekają na klientów

Po raz kolejny Selgros zaprasza swoich klientów do udziału w jubileuszowej loterii. Do wygrania jest 26 tysięcy bonów towarowych oraz nagrody główne - 10 x 10 tysięcy złotych w bonach do zrealizowania w halach marketu.

Czy mięso komórkowe trafi do Polski? Debata Food and Design

Czy Polacy są gotowi na mięso komórkowe i kiedy możemy się go spodziewać na półkach sklepowych? Między innymi te pytania twórcy projektu Food and Design zadali ekspertom podczas minionej debaty.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej