x

Karolina Kosno: Na zwykłym czy pistacjowym?

Kategoria: Lifestyle - blog    14.06.2022

Coraz szersza grupa klientów wybiera mleka roślinne. Kawiarnie starają się dopasować do panującego trendu odchodzenia od mleka krowiego i prezentują swym gościom atrakcyjne oferty, by zadowolić jak największą liczbę osób. Czy koszt napojów roślinnych jest w polskich kawiarniach zadowalający?

Karolina Kosno
Karolina Kosno
„Na zwykłym mleku?” – właśnie to często słyszę z ust baristów, kiedy dopytują gości o rodzaj mleka do kawy. Zwykłe lub klasyczne – tak postrzegamy mleko krowie w naszej kulturze. Dla poprawności logicznej pytanie powinno brzmieć: zwykłe czy niezwykłe? Krowie czy roślinne? Jednak jakoś łatwiej nam powiedzieć zwykłe niż krowie, a roślinne trudniej nazwać niezwykłym. Mam nadzieję, że to już ostatnie podrygi takiej nomenklatury, a być może przyszłe pokolenia będą domyślnie oferować roślinne latte!

Tymczasem jesteśmy jeszcze daleko od tej utopijnej wizji. Choć niektóre kawiarnie dosłownie surfują na fali roślinnego trendu, inne pozostają mocno w tyle. Oferowanie jedynie mleka sojowego za dopłatę to usilne tkwienie w 2010 r. W tamtym czasie faktycznie było wiele argumentów za takim podejściem do oczekiwań jeszcze skromnej społeczności. Wyższe ceny produktów, ich mniejsza dostępność i wybór, a nawet mniej ciekawe walory smakowe przy relatywnie niskiej sprzedaży nieraz generowały straty. Jednak żaden z tych argumentów nie obowiązuje w 2022 r.

Konsumenci wybierający kawę z mlekiem roślinnym stanowią już istotną grupę – w większych miastach generującą nawet 25% zamówień na kawy mleczne. Kluczowe jest więc, aby przestać patrzeć na napoje roślinne jako opcję dla wegan. Jest to pełnoprawny produkt, wybierany nawet przez co czwartego konsumenta z przeróżnych powodów: środowiskowych, zdrowotnych, ideologicznych, ale także smakowych. Tak, smakowych! Bo kawa z mlekiem roślinnym powinna być smaczna! Obecnie w Polsce dostępnych jest kilkaset różnych napojów roślinnych wytwarzanych z kilkunastu surowców (w tym orzechów, zbóż i strączków), więc dopasowanie produktu zarówno pod względem funkcjonalności, jak i smaku nie stanowi problemu.

Warto też zwrócić uwagę na nową kategorię napojów roślinnych – produktów mlekopodobnych. O ile napój sojowy czy migdałowy nijak nie przypomina w smaku mleka krowiego, a jedynie pełni podobną funkcję w napoju kawowym, o tyle nowością na rynku są produkty, które celują w upodobnienie się do mleka krowiego dzięki zastosowaniu mieszanek różnych surowców i dodatków. Po drugiej stronie skali będą zaś produkty zupełnie niepodobne do mleka, ale urozmaicające smak kawy, np. kokosowe, laskowe lub pistacjowe. Z tego trendu korzystają nawet sieciowe kawiarnie, tworząc specjalne sezonowe menu, którym przyciągają szeroką grupę klientów, bazując jedynie na ciekawym smaku. Takie pistacjowe latte jest więc wegańskie przy okazji, roślinność nie jest jego główną cechą, co powoduje, że stanowi atrakcyjny wybór dla wszystkich klientów.

Choć zdecydowana większość kawiarni deklaruje, że sprzedaje coraz więcej kawy na mleku roślinnym, to polityka wobec dopłat jest bardzo zróżnicowana. Dobrze obrazują to sieciówki – McDonald’s od kilku lat oferuje napój sojowy bez dopłaty, Green Cafe Nero ma do wyboru napój sojowy bez dopłaty, ale owsiany i kokosowy z dopłatą 2,90 zł, a Starbucks, mimo wielokrotnych nacisków konsumentów, wciąż pobiera opłaty za wszystkie opcje (w kwietniu na czele kampanii przeciwko dopłatom stanął nawet Paul McCartney, pisząc otwarty list do prezesa Starbucksa).

Skoro zarówno dostępność produktów, jak i liczba klientów się zwiększyły, to zdaje się, że na drodze do zniesienia dopłat główną barierą są wciąż czynniki ekonomiczne. Cena napoju roślinnego waha się od niecałych 5 zł do nawet kilkunastu za litr w przypadku niszowych pozycji. Wiodące na rynku marki można w ofercie hurtowej kupić za około 7-8 zł za litr – to wciąż dwa razy więcej niż popularne mleko krowie. Nie przekłada się to jednak bezpośrednio na dopłatę, bo beverage cost napoju uwzględnia już koszt mleka krowiego, a więc kawa z dwukrotnie droższym napojem roślinnym powiększa koszt produkcji o około 50 gr. Narzucenie marży na całość daje dopłatę 2-3 zł, ale przecież można też zostawić dopłatę na poziomie realnego kosztu 0,50-1 zł. Kawiarnie, którym zależy na grupie konsumentów preferujących produkty roślinne, decydują się pokryć ten dodatkowy koszt. Można go potraktować dokładnie tak samo jak cukier, mieszadełka, kubek na wynos z wieczkiem czy tekturowe nosidełka, które rozdajemy klientom bezpłatnie, a które potrafią wygenerować zbliżone nakłady, ponadto ponoszone znacznie częściej.

Mam nadzieję, że coraz więcej kawiarni będzie decydować się na tę ostatnią opcję, zauważając dodatkowe benefity w postaci coraz liczniejszej grupy klientów. Być może dzięki temu koszt napojów roślinnych w Polsce spadnie i przybliży się do zachodniego, bardziej przystępnego poziomu. Tymczasem zadbajmy o smaczne kawy roślinne i czerpmy z tego trendu, zamiast go ograniczać.

Autorka: Karolina Kosno (właścicielka Heresy, prezeska Fundacji All Good wspierającej farmerów kawy, od dziesięciu lat działająca w branży kawowej)

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Adam Chrząstowski: Poznań doceniony

W rodzimym światku gastronomicznym zapanowała ostatnio euforia. Ożył temat polskich restauracji w przewodniku Michelin.

Tomasz Źródłowski: Wino jest w porządku, ale... whisky jest szybsza

"Wine is fine, but whiskey’s quicker Suicide is slow with liqueur Take a bottle, drown your sorrows Then it floods away tomorrows" Ozzy Osbourne

Maciej Nowaczyk: W polskim winiarstwie najlepsze jeszcze przed nami

"The best is yet to come" - tytuł utworu Franka Sinatry chyba najlepiej oddaje prognozy dotyczące przyszłości branży winiarskiej w Polsce. Oby się spełniły!

Szef bez butów chodzi? Szef kuchni Przemysław Kaczmarek o tym, jak jadają kucharze

- Parafrazując znane przysłowie, chcę opisać zjawisko, które jest charakterystyczne dla naszej branży. Jak jadają szefowe i szefowie kuchni? Zazwyczaj szybko, na stojąco, nieregularnie i dość przypadkowo... - pisze Przemysław Kaczmarek, regionalny szef kuchni Unilever Food Solutions Polska.

Adam Chrząstowski: Małżeństwo z rozsądku

Jestem ciekaw, czy dobrze wam się kojarzy powyższy tytuł? Jedni powiedzą - jeśli związek, to tylko z miłości. Inni, że poważna decyzja podjęta na chłodno, bez emocji, lepiej rokuje, i to właśnie nazywamy rozsądkiem.

Agata Noszczyk: Nie próbuję być na sto procent "stąd"

Czwartek, wczesne popołudnie. Do restauracji wchodzi Pan Janusz, przywozi jak co tydzień ziemniaki,cebulę i buraki. Jego syn dźwiga worek marchewki, a w drugiej ręce niesie pęk porów. Przemarznięte, ale biorę.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej