x

Pokazywane w serwisie treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356).
Oświadczam, że mam ukończone 18 lat i chcę zobaczyć pełną wersję artykułu.
Tak, pokaż artykuł Nie wyrażam zgody

Zwycięzcy konkursu Polskie Korki 2022. Festiwal Polskie Wina za nami!

Kategoria: Wino    14.06.2022

Poznańska restauracja SPOT. po raz dziewiąty gościła winiarzy, producentów i koneserów polskiego wina. na festiwalu Polskie Wina. Poznaliśmy tam zwycięzców konkursu Polskie Korki 2022.

Podczas festiwalu Polskie Wina można było spróbować najlepszych trunków z czołowych krajowych winnic. Zdjęcie: materiały prasowe
Podczas festiwalu Polskie Wina można było spróbować najlepszych trunków z czołowych krajowych winnic. Zdjęcie: materiały prasowe
Podczas festiwalu można było spróbować najlepszych trunków z czołowych krajowych winnic. Impreza była okazją nie tylko do promowania rodzimych win, ale także do dyskusji z zaproszonymi producentami.

Tradycyjnie już poznańskie spotkanie rozpoczęło się od śniadania, któremu towarzyszyło przygotowane na tę okazję menu Michała Wierzby z restauracji Źródło w Warszawie. Poranna degustacja przeszła płynnie w kolejny punkt programu, jakim były tegoroczne premiery win, o których opowiadali ich twórcy.

Goście poznańskiej restauracji SPOT. mieli także okazję wziąć udział w seminariach, podczas których winiarze opowiadali o swoich produktach, historii jaka się za nimi kryje oraz sposobach produkcji, które wybrali dla poszczególnych trunków.

Zwieńczeniem festiwalu było ogłoszenie zwycięzców konkursu Polskie Korki 2022 oraz otwarta degustacja win, podczas której oprócz trunków spróbować można było chlebów od Piekarni By Mac, serów z gospodarstwa Ekokolonia oraz miodów z pasieki Pan Miodek.

Kamil Barczentewicz - zwycięzca Srebnego Korka za wino Późny Zbiór 2020, Brązowego za Pinot Noir Major 2020 oraz Złotego za Pinot Noir Minor 2020.
Kamil Barczentewicz - zwycięzca Srebnego Korka za wino Późny Zbiór 2020, Brązowego za Pinot Noir Major 2020 oraz Złotego za Pinot Noir Minor 2020.
Laureaci konkursu Polskie Korki 2022
Wina musujące powstałe metodą szampańską: Marcinowice Riesling Brut 2020 (Korek Brązowy), Lorek Musujące 2017/2018 (Korek Srebny), Smolis Rose 2016 (Korek Złoty).

Wina musujące powstałe innymi metodami: Silesian Patataj 2020 (Brązowy), Jadwiga Różowa Pantera 2021 (Srebrny), Cantina Hibernal (Złoty).

Wina białe: Turnau Riesling 2020 (Brązowy), Marcinowice Riesling 2021 (Srebrny), Turnau Chardonnay 2020 (Złoty).

Wina białe z podwyższonym cukrem: Darłowo Muscaris 2021 (Brązowy), Barczentewicz Późny Zbiór 2020 (Srebrny), Turnau Johanniter 2021 (Złoty)

Wina różowe: Miłosz Pandemiczny Róż 2021 (Brązowy), Enosfera Rose 2021 (Srebrny), Jadwiga Rondo Rose 2021 (Złoty).

Wina czerwone: Barczentewicz Pinot Noir Major 2020 (Brązowy), Ingrid Pinot Noir 2020 (Srebrny), Barczentewicz Pinot Noir Minor 2020 (Złoty).

Wina słodkie: Chróstnik Solaris 2020 (Brązowy), Turnau Szlachetny Zbiór 2021 (Srebrny), Amelie Cabernet Cortis Sweet 2021 (Złoty).

Wina pomarańczowe: Pszczew Forange 2021 (Brązowy), Saganum Riesling Passito 2020 (Srebrny), Słońce i Wiatr Seyval Blanc 2020 (Złoty).

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Sebastian Giraldo Makovej z Węgier zwycięzcą Międzynarodowych Mistrzostw Polski Sommelierów 2023

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Sommelierów 2023 wygrał węgierski sommelier Sebastian Giraldo Makovej z winiarni Sauska. Mistrzem Polski został Tomasz Żak z warszawskiego Kontaktu, który zajął drugie miejsce. Na trzecim znalazł się Bartosz Nowakowski z bydgoskiej restauracji Czosnek i Oliwa.

Włoskie wino na Borsa Vini Italiani już po raz 9.

Coroczne święto włoskiego wina Borsa Vini Italiani odbędzie się 30 maja w hotelu Marriott w Warszawie. W 9. edycji wydarzenia weźmie udział aż 34 producentów z 12 regionów. Zaprezentują gościom łącznie ponad 160 etykiet swych flagowych produktów.

Nie tylko korkociąg. Winiarski niezbędnik w lokalu

Wyposażając lokal, musimy wziąć pod uwagę, czy i w jakiej ilości będziemy w nim serwować wino. Od odpowiedzi na te pytania zależy wybór typu kieliszków i miejsca przechowywania zamkniętych butelek, a także sposób postępowania z nimi po otwarciu.

Adam Pawłowski: Ponowne odkrycie Grecji

Być może pierwsze wino nie powstało w Grecji, ale to dzięki Grekom jego picie zyskało funkcje społeczną i kulturową. Bogata historia, wsparta mitologiczną postacią boga wina Dionizosa, była przyczynkiem do wpisania tego niewielkiego kraju winiarskiego na mapę winnego świata.

Jacek Siedlecki: Zwróćmy się ku naturze!

Wiosna niesie ze sobą cieplejsze dni i inspiruje do wyruszenia za miasto. Warto pomyśleć o weekendowym wypadzie do jednej z winnic, których w Polsce pojawia się coraz więcej.

Kamil Wojtasiak - Obsługa musi znać ofertę na pamięć!

Coraz więcej miejsc, które nie są restauracjami czy wine barami, wprowadza wino do menu.Jak opracować ofertę winiarską w kawiarniach, śniadaniowniach, bistrach czy piekarniach i jak przygotować się do jej sprzedaży? Rozmawiamy o tym z Kamilem Wojtasiakiem, Mistrzem Polski Sommelierów z 2018 r.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej