x

Cukiernia Dickery - gofry w kształcie penisa i waginy wywołały burzę

Kategoria: Miejsca    13.07.2022

Nowa warszawska cukiernia Dickery oferuje gofry w kształcie penisa i waginy. Prawica zagrzmiała, w Internecie rozlał się hejt, a kolejki przed cukiernią rosną... - Cały ten hejt zostaje w świecie wirtualnym, nie ma go pod lokalem - mówi Kuba Czemarnik, współwłaściciel Dickery.

Cukiernia Dickery - kontrowersyjne gofry w kształcie penisa dostępne są w opcjach z czekoladą i nadzieniem, z samą czekoladą, a także z posypką. Zdjęcie: Przemysław Ziemichód
Cukiernia Dickery - kontrowersyjne gofry w kształcie penisa dostępne są w opcjach z czekoladą i nadzieniem, z samą czekoladą, a także z posypką. Zdjęcie: Przemysław Ziemichód
Kontrowersyjne gofry dostępne są w opcjach z czekoladą i nadzieniem, z samą czekoladą, a także z posypką. Do wyboru mamy czekoladę mleczną (również w opcji wegańskiej), białą, karmelową oraz truskawkową. Nadzienie natomiast dostępne jest w trzech wariantach: kokosowym, kinder bueno oraz z kremu nutella.

Obok menu przeczytać możemy wyjaśnienie dotyczące wyboru nazwy i kształtu deserów.
– Tutaj powinno znajdować się menu. Natomiast będąc wychowanym w naszej kulturze, która nie mówi za dużo o seksualności i nie pozwala nam w pełni być sobą, nie mieliśmy odwagi, aby nazwać je po imieniu. Dlatego nasze gofry to Shero i Hero – czytamy w informacji powieszonej na ścianie nad ladą.

Cukiernia Dickery - obok menu przeczytać możemy wyjaśnienie dotyczące wyboru nazwy i kształtu deserów. Zdjęcie: Przemysław Ziemichód
Cukiernia Dickery - obok menu przeczytać możemy wyjaśnienie dotyczące wyboru nazwy i kształtu deserów. Zdjęcie: Przemysław Ziemichód
Pomysł importowany z Portugalii
Warszawska cukiernia jest drugim lokalem pod szyldem Dickery. Pierwszy powstał nie tak dawno we Wrocławiu z inicjatywy Krystiana i Rusłany, choć gofry nawiązujące kształtem do intymnych części ciała znaleźć można w wielu krajach na świecie. Znajdziemy je zarówno we Francji, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii, jak i w Indiach, na Tajwanie czy w Korei.

Desery tego rodzaju są popularne na tyle, że w Internecie bez problemu znaleźć możemy formy w odpowiednim kształcie do ich wypiekania, a Instagram pełen jest zdjęć tego typu przekąsek z całego świata.
– Inicjatorami sprowadzenia takich przysmaków do Polski są Krystian i Rusia, moi przyjaciele, którzy zobaczyli je w Portugalii. Długo zastanawiali się, czy mają odwagę to zrobić. Gdy tylko pojawiła się pierwsza informacja, że taki lokal się otworzy, opinia publiczna strasznie się spolaryzowała. Zdaliśmy sobie sprawę, że trzeba to podpiąć pod szerszą rozmowę na temat seksualności. Skoro opinię publiczną tak bulwersują kształty gofrów, to problem jest głębiej zakorzeniony – mówi Kuba Czemarnik, współwłaściciel warszawskiego Dickery.

Cukiernia Dickery w Warszawie - chętnych na gofry w kształcie waginy lub penisa nie brakuje. Przed lokalem wciąż ustawia się kolejka. Zdjęcie: Przemysław Ziemichód
Cukiernia Dickery w Warszawie - chętnych na gofry w kształcie waginy lub penisa nie brakuje. Przed lokalem wciąż ustawia się kolejka. Zdjęcie: Przemysław Ziemichód
Hejt zostaje w Internecie
Warszawska cukiernia jest miejscem, o którym poseł Konfederacji Krzysztof Bosak napisał: "Najgorszy ściek świata zachodniego wlał się już do Polski, niszczy serca, umysły i ciała dzieci i młodzieży". Prawdopodobnie, ten wiralowy tweet przyczynił się do rosnącej popularności cukierni, ale także do masy krytycznych komentarzy, głównie w mediach społecznościowych, dotyczących nie tyle smaku deserów z Dickery, co kształtów, w których są wypiekane.

Krytyka zdaje się jednak nie zrażać klientów. Każdego dnia pod lokalem ustawiają się długie kolejki chętnych do spróbowania nietypowych gofrów.
– Odbiór jest bardzo pozytywny. Cały ten hejt zostaje w Internecie, nie ma go pod lokalem. 120-metrowe kolejki w ostatnich dniach pokazują, że ludzie są za tym, że rozmowa o seksualności jest potrzebna – tłumaczy współwłaściciel Dickery.

Cukiernia Dickery ma swój slogan - “Sex is Art”. Chodzi o to, że płeć jest jak sztuka. Zdjęcie: Przemysław Ziemichód
Cukiernia Dickery ma swój slogan - “Sex is Art”. Chodzi o to, że płeć jest jak sztuka. Zdjęcie: Przemysław Ziemichód
Sex is art
W menu warszawskiego lokalu znajdziemy jedynie gofry. Lokal we Wrocławiu serwuje także lody. Jak tłumaczy Kuba, zainteresowanie z jakim spotkały się Hero i Shero sprawia, że na przygotowywanie i serwowanie innych deserów zwyczajnie nie ma już czasu.

Dickery chce jednak w najbliższym czasie nie tylko karmić, ale także edukować. 14 lipca warszawską cukiernię odwiedzić ma Izabela Jąderek, edukatorka seksualna, seksuolog i psychoterapeutka.
– Przez parę godzin będzie serwowała z nami gofry i rozmawiała z chętnymi na temat seksualności. Tak więc, trochę skręcamy w tę stronę. Mamy swój slogan “Sex is Art”. Chodzi o płeć i o to, że jest ona jak sztuka. Dla każdego może być czymś innym, nie jest łatwa do zdefiniowania – wyjaśnia Kuba Czemarnik.

Przegadany temat?
Kontrowersje, które pojawiły się wokół pomysłu Dickery, z pewnością przyciągają wielu, jeśli nie większość klientów lokalu, ale jak twierdzi Kuba, nawet bez towarzyszącej im otoczki, gofry będą cieszyć się zainteresowaniem.

– Mam nadzieje, że ta polaryzacja w końcu ustanie i wszyscy stwierdzą: "Fajnie, że te gofry są. Coś pokazały, coś zmieniły. To już przegadany temat”. Produkt broni się jakością i jesteśmy pewni, że ludzie będą wracać nie ze względu na jego kształt, ale ze względu na smak – podsumowuje współwłaściciel Dickery w Warszawie.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Sho Ramen - Michał Kostrzewa otwiera kolejny lokal w Kielcach

Michał Kostrzewa, właściciel restauracji Sushiya w Kielcach, otwiera kolejny lokal. Sho Ramen ma przyjąć gości jeszcze w lipcu.

Pierwsza strefa restauracyjna pod szyldem Garden Gourmet otwarta

Pierwszą w Polsce strefę restauracyjną pod szyldem Garden Gourmet otwarto w Dzień Dziecka w Energylandii. W roślinnym menu goście znajdą potrawy skomponowane z wykorzystaniem produktów Garden Gourmet, marki z portfolio Nestlé.

Concordia Taste jedną z najlepszych restauracji w Europie według "The Guardian"

Concordia Taste z Poznania trafiła na listę najlepszych europejskich restauracji pisma "The Guardian". To jedyny lokal w Polsce, które znalazł się zestawieniu opiniotwórczego brytyjskiego dziennika. W rankingu uwzględniono tylko 35 restauracji.

Sady Bistro w Krakowie - kuchnia inspirowana sadem. Za koncept odpowiada Tadeusz Müller

Nowe miejsce na kulinarnej mapie Krakowa. Przy Grzegórzeckiej działa już Sady Bistro. Menu, które stworzył Tadeusz Müller, ma przenosić gości do lanckorońskich sadów.

Nowa kawiarnia So Coffee w Katowicach. To pierwszy franczyzowy lokal sieci poza centrum handlowym

Należąca do Lagardère Travel Retail sieć So Coffee świętuje start nowej kawiarni w Katowicach. To pierwszy franczyzowy lokal pod tym szyldem, który działa przy ulicy, a nie w centrum handlowym. Prowadzi go rodzina państwa Buckich - jest to już trzecie So Coffee w ich biznesowym portfolio.

Hummus Amamamusi zamyka się po 11 latach. Lokal i marka są na sprzedaż

Restauracja Hummus Amamamusi uznawana za jedną z najlepszych w Krakowie zamyka podwoje z końcem maja. Właściciele szukają chętnych do przejęcia biznesu. Przegrali z konsekwencjami pandemii i inflacją.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej