x

Michalina Szczepańska: Nowe kategorie, nowi konsumenci

Kategoria: Lifestyle - blog    15.07.2022

Co powiedzą Państwo na urodzinowy tort z wołowiny albo kaczki? Oczywiście jest też opcja warzywna. Wszystko to (i dużo więcej) przygotowane w kawiarni z okazji imprezy urodzinowej dla… psów.

Michalina Szczepańska
Michalina Szczepańska
To rzeczywistość branży HoReCa w Japonii, Stanach Zjednoczonych czy nie tak już geograficznie odległych Niemczech. I choć z punktu widzenia większości polskich konsumentów może to brzmieć (jeszcze) kosmicznie, to rynek produktów i usług dla zwierząt jest tym, na który warto szczególnie uważnie patrzeć w kontekście rodzących się tam kategorii czy subkategorii, a więc i szeregu okazji biznesowych. A niemało do powiedzenia będą tu mieli zarówno restauratorzy, jak i retailerzy.

Przed tymi pierwszymi zatem otwieranie kawiarenek dla czworonożnych przyjaciół albo też poszerzanie standardowego menu o więcej niż jedną pozycję dla zwierząt. Dla tych drugich natomiast inny przykład: lodówka ze świeżym, chłodzonym mięsem. Poporcjowanym, mielonym, zapakowanym w poręczne opakowania. Mięso to jednak przygotowane jest nie z myślą o właścicielach psów, ale o psach. Takie obrazki widać już w sklepach Europy Zachodniej, ot choćby w sieci Rewe. Lodówka ustawiona bywa nie w części chłodniczej sklepu, lecz przy karmie dla zwierząt. Kolorowo obklejona zachęca do wyboru tego, co najlepsze i najświeższe dla konsumenta na czterech łapach. Rzeczywistość ta znowu może być znacznie bliższa, niż się wielu wydaje. Ok. 4-5 lat temu rozmawiałam z tzw. niezależnym detalistą, który prowadził dwa sklepy obok siebie: spożywczy i dla zwierząt. Narzekał, że w tym pierwszym klienci oszczędzają. Jednocześnie zachwycał się gestem tych samych klientów, gdy kupowali coś w tej drugiej placówce – dla swoich pupili. Tam zainteresowaniem cieszyły się całkiem wyszukane karmy itd.

Możemy więc śmiało założyć, że jest znacznie większa grupa takich właśnie konsumentów – którzy sobie odmówią, ale psu czy kotu już niekoniecznie. Konsumentów, którzy będą coraz częściej sięgać po suplementy dla zwierząt i którzy wykupią dla nich ubezpieczenie. Takowe są już standardowo sprzedawane np. w Tesco w Wielkiej Brytanii. Polisa obejmuje m.in. koszty leczenia, co ciekawe, również metodami alternatywnymi. Przykłady i warianty takich produktów i usług można mnożyć. Ja zostawiam Państwa z powyższymi. Ku inspiracji i ku rozwojowi nowych źródeł zwiększania koszyka sklepowego czy podwyższania restauracyjnych rachunków.

Autor tekstu: Michalina Szczepańska

Zobacz także

Adam Chrząstowski: Poznań doceniony

W rodzimym światku gastronomicznym zapanowała ostatnio euforia. Ożył temat polskich restauracji w przewodniku Michelin.

Tomasz Źródłowski: Wino jest w porządku, ale... whisky jest szybsza

"Wine is fine, but whiskey’s quicker Suicide is slow with liqueur Take a bottle, drown your sorrows Then it floods away tomorrows" Ozzy Osbourne

Maciej Nowaczyk: W polskim winiarstwie najlepsze jeszcze przed nami

"The best is yet to come" - tytuł utworu Franka Sinatry chyba najlepiej oddaje prognozy dotyczące przyszłości branży winiarskiej w Polsce. Oby się spełniły!

Szef bez butów chodzi? Szef kuchni Przemysław Kaczmarek o tym, jak jadają kucharze

- Parafrazując znane przysłowie, chcę opisać zjawisko, które jest charakterystyczne dla naszej branży. Jak jadają szefowe i szefowie kuchni? Zazwyczaj szybko, na stojąco, nieregularnie i dość przypadkowo... - pisze Przemysław Kaczmarek, regionalny szef kuchni Unilever Food Solutions Polska.

Adam Chrząstowski: Małżeństwo z rozsądku

Jestem ciekaw, czy dobrze wam się kojarzy powyższy tytuł? Jedni powiedzą - jeśli związek, to tylko z miłości. Inni, że poważna decyzja podjęta na chłodno, bez emocji, lepiej rokuje, i to właśnie nazywamy rozsądkiem.

Agata Noszczyk: Nie próbuję być na sto procent "stąd"

Czwartek, wczesne popołudnie. Do restauracji wchodzi Pan Janusz, przywozi jak co tydzień ziemniaki,cebulę i buraki. Jego syn dźwiga worek marchewki, a w drugiej ręce niesie pęk porów. Przemarznięte, ale biorę.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej